Core i9-11900K uniklo: osmijádro Rocket Lake na 3,5–5,0+ GHz

Od MSI a v benchmarku AotS unikl nejvýkonnější model procesorů Intel Rocket Lake pro LGA 1200

Příští rok v březnu/marci by měl Intel vydat novou 11. generaci procesorů Core pro desktop. Ta koresponduje s 10nm Tiger Lake v noteboocích a ač půjde o 14nm křemík, bude to se stejnou novou výkonnou architekturou jader CPU a novými funkcemi jako je PCIe 4.0. Na internet se teď dostaly úniky, které ukazují, jaké bude Core i9-11900K, tedy nejvyšší model Rocket Lake, který bude nejzajímavější pro hráčská PC.

Na Twitteru aktivní leaker Tum Apisak našel záznam pro patrně první finální exemplář (respektive by ještě mohlo jít o kvalifikační vzorek, ale ty mají stejné parametry) procesoru Rocket Lake v databázi benchmarku hry Ashes of the Singularity. Záznam v databázi uvádí, že šlo o procesor Core i9-11900K. Pokud Intel zachová značení, odpovídalo by to nejvýkonnějšímu Rocket Lake, jaké Intel chystá, bude to tedy následník desetijádra i9-10900K.

Procesor má osm jader a 16 vláken. Třída Core i9 pro socktet LGA 1200 tedy dozná určité regrese v počtu jader. Toto je proto, že jedno jádro architektury Cypress Cove (jde o port jádra Sunny Cove z 10nm čipu Ice Lake) má pravděpodobně vyšší spotřebu a plochu než jádro Skylake v 10jádrových čipech Comet Lake.

Nižší má proto být i základní frekvence. Core i9-11900K by podle tohoto mělo mít základ jen 3,5 GHz. To je trošku nižší takt než má také osmijádrové Core i9-9900K, které mělo 95W TDP, se s ním dostalo na základní frekvenci 95 W. Osmijádrové Rocket Lake Core i9-11900K, o kterém se bavíme zde, by nicméně mělo mít 125W TDP. A s takovouto hodnotou dnešní osmijádrové Comet Lake Core i7-10700K má základní takt 3,8 GHz.

Intel Core i9-11900K v databázi AotS (Zdroj: Tum Apisak)

Další údaje, které databáze Ashes of the Singularity neukazuje, si můžeme doplnit z jiného zdroje. MSI totiž publikovalo screenshot z CPU-Z pro procesor Rocket Lake (když oznámilo, že dodá podporu funkce Re-Size BAR neboli Smart Access Memory na svých deskách platformy Z490). Na snímku s procesorem byl procesor Rocket Lake zatím bez modelového označení, šlo tedy zatím o vzorek ES. MSI tak prozradilo parametry, které zatím asi Intel uvolnit nechtěl, ale stalo se.

ES vzorek Rocket Lake, možná Intel Core i9-11900K na snímku od MSI (Zdroj: MSI, via VideoCardz)

Je nutné říci, že nevíme, zda je tento ES blízký konfiguraci modelů Core i9 (a neodpovídá třeba jen Core i7). ES čipy také nemají finální parametry, frekvence tedy mohou být nižší, než jaké nakonec Intel nasadí. Ta základní je například jen 3,4 GHz, ne 3,5 GHz. Pokud se podíváme na maximální boost, je u tohoto vzorku 5,0 GHz (podle uváděného násobiče 8 až 50×). To znamená, že Core i9-11900K se dostane minimálně na tuto hodnotu nebo výš, níž nebude. Před časem unikla nezaručená informace od leakera MebiuW, že by maximální boost mohl být dokonce 5,3 GHz (a maximální all-core turbo 4,8 GHz). Tyto parametry jsou asi pořád ve hře.

Ať už bude frekvence 5,0 GHz nebo 5,3 GHz (nebo mezi), měl by jednovláknový výkon velmi vysoký. Jádro procesorů Ice Lake je při stejné frekvenci v průměru o 18 % rychlejší než současná jádra Skylake, takže výkon by byl mnohem vyšší než u Core i9-10900K. Tedy alespoň ten jednovláknový. V aplikacích využívajících všechna jádra/vlákna by kvůli 20% deficitu v počtu jader mohl procesor být spíše na stejné úrovni jako i9-10900K. Ve hrách by ale měl rozhodovat jednojádrový výkon, takže zde by mělo Rocket Lake být hodně silné.

PCIe 4.0 a další přínosy

Podle toho, co zatím k Rocket Lake víme, má kromě nových jader CPU také novou grafiku Iris Xe, stejnou jako v Tiger Lake – ovšem jen s 256 shadery. Nicméně bude zachována podpora dekódování videa ve formátu AV1. Procesory budou nativně podporovat DDR4-3200 a také PCI Express 4.0 (×16 pro GPU a další ×4 pro SSD). A také například iGPU konečně bude podporovat výstup HDMI 2.0.

Uniklý slajd ukazující detaily procesorů Intel Rocket Lake a jejich platformy s čipsetem řady 500 (Zdroj: VideoCardz)

Intel už potvrdil, že by tyto procesory měly vyjít v prvním kvartálu roku 2021, snad by to mělo být během března/marca.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Zombie procesor Intelu: Zrušené Meteor Lake do LGA 1851 se vrací

Letos Intel vydá novou platformu desktopových procesorů Arrow Lake-S s novým socketem LGA 1851. Ta měla původně sloužit i pro procesory Meteor Lake-S, které ale Intel zrušil kvůli nepřipravenosti 4nm procesu nebo problémům s nízkými takty. Byly kolem toho zmatky, kdy Intel zrušení desktopové verze nejdřív popřel, pak zas potvrdil. Je tak ironické, že procesory Meteor Lake pro socket LGA 1851 se teď vynořily a podle všeho existují. Celý článok „Zombie procesor Intelu: Zrušené Meteor Lake do LGA 1851 se vrací“ »

  •  
  •  
  •  

Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách

Včera Intel vydal Core i9-14900KS, poslední a nejextrémnější CPU z rodiny čipů Raptor Lake, běžící na taktu až 6,2 GHz. Současně firma přinesla ještě jednu novinku, která se týká všech majitelů procesorů Core s odemčeným násobičem (tedy modelů K, KF a KS). Funkce APO, která má zlepšovat výkon ve hrách, ale doteď nebyla skoro nikde podporovaná, se dočká značného rozšíření a mohla by začít být užitečná. Celý článok „Intel APO s Advanced Mode: Teď i pro starší CPU a ve více hrách“ »

  •  
  •  
  •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

  1. Raketa je jen další překlenovací model Intelu, který možná mírně vylepší výkon (IPC) a zabezpečení Core platformy, ale do budoucna je to jen další „štěk“ dnes už zcela zastaralého a nevyhovujícího 14nm procesu. Osobně si myslím, že ani filozofie monolitu, jíž se Intel stále zuby-nehty drží, už není udržitelná, a situace s 10nm výrobou s ní koreluje.

    1. Však to taky vypadá, že Sapphire Rapids budou mít dva čiplety. A taky by to chtělo urychleně vydat solidní desktopové CPU na 10 nm SuperFin procesu, jinak si bude AMD dělat cenotvorbu, která se nám vůbec nemusí líbit (viz nové Ryzeny 5000).

      1. Nemusí líbit… V tomhle segmentu?! Jen ať to ohulí! Zákazníci s předešlými generacemi méně strmý trend devalvace docení.

  2. Nechci tady suplovat Redmarxe, ale máte pravdu kluci, 14nm je už dneska historie, chce to alespoň desetijádro na 5nm, jinak za to nemá cenu utrácet. A ani Cyberpunk to nezmění.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *