Intel oznamuje desktopové procesory Rocket Lake, vyjdou v březnu

Intel oficiálně oznamuje Rocket Lake, procesory Core 11. generace pro desktop s PCI Expressem 4.0

Dnes večer by měly odhaleny procesory AMD s novou architekturou Zen 3. Těsně před tím tu ovšem máme ještě zprávu o konkurenci, kterou proti nim nasadí Intel. Ten má pro desktopová herní PC připravené procesory s kódovým označením Rocket Lake, které také přinesou novou architekturu. Reálně vyjdou až v příštím roce a máme již zřejmě i datum s přesností na týden, ale Intel je oznámil již nyní a potvrdil, že přinesou PCIe 4.0.

Intel včera (7. 10.) vydal blog na webu Medium (kde teď zaměstnanci či manažeři firmy publikují zápisky víceméně oficiálního charakteru poměrně často), kde vyzdvihuje kvality platformy Intel pro herní použití, od vysokých frekvencí procesorů Comet Lake přes Wi-Fi 6 až po spolupráci s vývojáři her. Pro nás je ale důležité poodhalení budoucí generace procesorů, které v něm Intel nakousnul.

Intel zřejmě vůbec poprvé oficiálně potvrdil procesory s kódovým označením Rocket Lake, o nichž poprvé prosákly zvěsti začátkem léta 2019. Už o nich máme poměrně dost uniklých detailů, ale toto je poprvé, co Intel sám sdělil, že něco takového existuje – a chystá se na trh. Podle blogu čipy Rocket Lake přijdou na trh jako procesory Core 11. generace pro desktop (tedy například Core i9-11900K, ale konkrétní modely ještě potvrzené nejsou).

Detaily Intel ještě nesděluje. Podle úniků, kterým jsme se věnovali zde, je v Rocket Lake nová architektura CPU i GPU, nové konektivita, podpora rychlejších pamětí (DDR4-3200), procesory budou mít maximálně osm jader, ale výkon jednoho jádra by měl být vyšší, takže by osmijádro Rocket Lake mohlo porážet desetijádrová Comet Lake. Intel zatím potvrdil jediný rys – že Rocket Lake přinese oficiální podporu PCI Expressu 4.0. Tudíž bude možné naplno zapojit nové grafické karty Nvidia GeForce RTX 3000 (a přirozeně také konkurenční AMD Radeony RX 6000).

Uniklý slajd ukazující detaily procesorů Intel Rocket Lake a jejich platformy s čipsetem řady 500 (Zdroj: VideoCardz)

Vydání má podle úniku být v březnu/marci

Intel oficiálně sdělil, že tyto procesory vyjdou v první čtvrtině roku 2021 (Q1 2021), takže letos ještě nebudou. Firma samotná už nic přesnějšího neříká, ale nezávisle na jejím vyhlášení (ba dokonce ještě před ním) získal web VideoCardz přesnější datum. Intel teď údajně změnil harmonogram a nyní plánuje vydání (tedy asi už přímo start prodeje) na 10. týden roku 2021. To znamená 8. až 14. března/marca.

Samotné prvotní odhalení a představení (včetně sdělení parametrů a cen) by asi mohlo být dříve, ale koupit se Rocket Lake tedy asi bude dát až takto koncem prvního čtvrtletí. Toto asi dokládá také roadmapa čipsetů, kterou vypustil pro změnu web HD Technología.

Roadmapa čipsetů Intel pro desktop, ukazující na vydání Rocket Lake v březnu/marci 2021 (Zdroj: HD Technología)

Intel podle něj pro Rocket Lake chystá čipsety H510, B560, H570 a Z590 (přetaktovávací platforma). Pro firemní počítače a pracovní stanice pak budou ještě varianty W580 a Q570 (v slajdu je možná chyba uvádějící stále Q470). Kromě těchto čipsetů by ale Rocket Lake mělo normálně fungovat v deskách platformy Z490, jen se jim bude muset aktualizovat BIOS (UEFI). V těch, které na to už jsou připravené, bude fungovat i PCI Express 4.0.

Na čipsetu B560 se bude dát přetaktovávat paměť

Web VideoCardz jinak uvádí ještě jednu možnou novinku v čipsetech. Intel možná zmírní některá omezení, která v rámci segmentace uvaluje na levnější desky. Je prý v plánu, že na čipsetu B560 (a tím asi i H570) bude dovoleno přetaktovat paměti DDR4, takže půjde nastavit vyšší frekvence a lepší časování pomocí profilu XMP a asi i ručně. Přetaktování CPU bude asi stále zakázáno, ale i toto je pokrok, protože nemožnost nataktovat DDR4 znevýhodňuje desky B460, pokud je chcete použít pro levný herní počítač. Taktování samotného CPU by pak ostatně mohly nahradit technologie jako ASRock BFB, kdy se výkon CPU zvýší čistě tím, že se nadzvednou limity TDP pro Turbo Boost.


  •  
  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *