Máme datum vydání procesorů Intel Raptor Lake, nedlouho po Zen 4

Unikl plán vydání Raptor Lake

Ještě před pár měsíci se čekalo, že nová generace desktopových procesorů Intelu s označením Raptor Lake přijde na trh dřív, než bude mít AMD 5nm procesory s architekturou Zen 4. Ty ovšem vyjdou už příští měsíc a zdá se, že se potvrzuje, že tu budou první. Tento týden totiž prosákly materiály, které ukazují přesné datum, na které jsou Raptor Lake plánované. Na druhou stranu náskok AMD nebude velký, vlastně jen tři týdny.

Informace pochází od uživatele Twitteru s „handlem“ @wnxod, který je tím samým člověkem, který dříve prozradil původně plánovaný termín, kdy se začnou prodávat Ryzeny 7000 – na slajdu z prezentace údajně v čínské pobočce AMD. Tento dříve uváděný termín 15. 9. byl sice pak přesunutý na 27. 9., ale máme vícero dokladů, že původně to tak mělo platit a až později došlo ke změně. Proto teď asi má smysl tomuto zdroji věřit nyní.

Včera totiž publikoval slajd z prezentace, který opět ukazuje plánovaný termín vydání procesorů, tentokrát Intel Raptor Lake. Jde opět zdá se fotku pořízenou přímo při brífinku v Číně (nebo na Tchajwanu). Titul slajdu je „Raptor Lake Online Go To Market Plan“ a je v něm zdá se opravdu popsaný harmonogram postupného uvádění nových procesorů na trh.

Slajd uvádí, že prvotní papírové oznámení nových procesorů (tedy obdoba akce, kterou mělo AMD v úterý s Ryzeny 7000) bude 27. 9. Respektive, v Číně nebo na Tchajwanu už v té době bude 28. 9. kvůli časovému posunu. Toto zřejmě znamená odhalení během akce Intel InnovatiON, jak už se nějakou dobu předpokládá.

Hned ten samý den 27. 9. mají být (možná okamžitě s odhalením) otevřené předobjednávky procesorů, ovšem zprvu jen top modelu Core i9-13900K. Další dva modely, Core i7-13700KCore i5-13600K, budou mít zahájenou možnost předobjednávání o dva týdny a něco později – 13. 10. Intel tento rok vydá jen 125W modely řady K a jejich verze KF s vypnutou grafikou, takže toto je vlastně celá sestava (65W modely vyjdou až v lednu 2023). Není jasné, zda se modely KF také budou dát předobjednávat.

Raptor Lake v obchodech: 20. října

V následujícím kroku už přijde finální vydání všech 125W modelů Raptor Lake v obchodech s okamžitou fyzickou dostupností. A to bude 20. 10. (vychází to na čtvrtek). Tento den si tedy můžete zakroužkovat v kalendáři, pokud si na raptora brousíte zuby.

ES1 vzorek procesoru Raptor Lake (zdroj: Chiphell)

Bude to prakticky jen tři týdny poté, co nastane dostupnost procesorů Ryzen 7000 – tři týdny a dva dny. Možná tedy bude stát za to počkat na tuto dobu a recenze nových Intelů i s kupováním Ryzenů 7000, ať máte kompletní přehled. Ostatně pro nové procesory AMD mají také vyjít levnější desky s čipsety B650 a B650E také až v říjnu.

Tímto ovšem nechceme od nákupu procesorů od AMD odrazovat, snad by pro ně pořád mohlo mluvit dost věcí, například vyšší energetická efektivita. A jejich platforma AM5 bude opět asi před sebou mít dlouhý život s dobrými možnostmi upgradu na nové procesory a PCIe 5.0 SSD, zatímco platforma Intel LGA 1700 bude procesory Raptor Lake končit a příští rok už další generace přijde na nový socket LGA 1851.

Více: Nový desktopový socket pro procesory Intel je potvrzený. Bude to LGA 1851

Parametry chystaných desktopových procesorů Raptor Lake už v podstatě unikly, můžete je vidět v této tabulce. Modely, kterých by se mělo týkat říjnové uvedení, jsou tučně, zbytek vyjde po novém roce.

Zdroje: @wnxod, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že procesory Raptor Lake jsou přes velký nárůst dosažených frekvencí a některé změny architektury (cache) do velké míry pokračování generace Alder Lake používající její ingredience. Platí to ještě víc, než jsme si mysleli. Ukazuje se, že jen nejvýkonnější modely řady K budou skutečně nové čipy. Nižší modely včetně všech 65W Core i5 jsou ve skutečnosti přeznačený recyklovaný křemík z generace Alder Lake. Celý článok „Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Intel chystá speciální Raptor Lake s taktem 6 GHz. i9-13900KS?

Intel tento týden poskytl novinářům možnost podívat se do izraelské pobočky firmy na prezentaci výrobních procesů a procesorů. Zdá se, že z této návštěvy vzešly zajímavé poznatky o blížících se procesorech Raptor Lake, které mají vyjít příští měsíc. Firma oficiálně potvrdila, že tato generace nebyla původně plánovaná. Ale nebude „rychlovka“ jen v tomto ohledu. Raptor Lake dosáhne ještě vyšší frekvence, než jsme mysleli. Celý článok „Intel chystá speciální Raptor Lake s taktem 6 GHz. i9-13900KS?“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly detaily 125W, 65W i 35W Intel Raptor Lake, i Core i5-13400

Už nějakou dobu máme poměrně dobrou představu o specifikacích 125W modelů procesorů Raptor Lake, které Intel začne prodávat 20. října jako Core 13. generace pro desktop. Uniklé specifikace nebyly ovšem úplně kompletní. Teď však prosákl dokument, který vyjasňuje prakticky všechno – frekvence malých jader, podrobnosti všech druhů boostu a frekvencí pro různé počty jader. A prozrazuje už i parametry některých 65W a 35W modelů. Celý článok „Unikly detaily 125W, 65W i 35W Intel Raptor Lake, i Core i5-13400“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *