Vydání Ryzenů 7000 je odložené na později. Kryje se s Raptor Lake

AMD posunulo start prodejů Zenu 4 o dva týdny

Už to vypadalo, že je vydání nové generace desktopových procesorů AMD (a také desek, budou totiž na nové platformě AM5 s pamětí DDR5) je jen měsíc vzdáleno, jejich prodej totiž podle předchozích zpráv měl začít 15. září. Je tu ale změna a vypuštění bylo podle aktuálních průsaků odsunuto. Procesory budou dostupné později, trošku provokativně se zřejmě začnou prodávat v den, kdy má Intel představovat jejich konkurenta Raptor Lake.

Mělo by skutečně jít o změnu plánu, ne o to, že by předchozí zprávy byly chybné. AMD podle více zdrojů již předtím partnerům a výrobcům desek sdělilo termín 15. 9. jako den začátku prodejů pro procesory Ryzen 7000 a platformu AM5. Ale nyní podle informací ze zákulisí (uvádí je například čínský web MyDrivers) firma vydání posunula na pozdější dobu.

Minulý týden údajně AMD začalo partnery informovat o zatím jen možném pozdržení vydání o zhruba dva týdny. Včera web MyDrivers k těmto zvěstem přidal s odvoláním na vlastní zdroje, že o tomto odkladu skutečně bylo rozhodnuto. AMD podle MyDrivers nyní fyzické vydání procesorů v obchodech plánuje až na 27. 9. místo původně plánovaného 15. 9. Tento den vychází na úterý v posledním zářijovém týdnu, v ČR tedy prodej bude začínat den před státním svátkem, což doufejme nepřinese nějaké komplikace.

Vzorek procesoru AMD Ryzen 7000 ukázaný na videu MSI (zdroj: VideoCardz)

Mělo by se jednat jen o posunutí tohoto dne, kdy se procesory začnou prodávat, ale nebyla posunutá akce, kde budou procesory předtím oficiálně odhalené. Ta je pořád plánovaná na 29. 8., tedy ještě tento měsíc.

V průběhu včerejška již přímo AMD oznámilo, že oficiální odhalení proběhne na akci Together we advance_PCs, kde bude odhalená „příští generace PC produktů“. A potvrdilo, že se bude konat v 19:00 amerického východního času. U nás to kvůli časovému posunu nastane v jednu hodinu v noci (takže už 30. 8.).

Zatím nemáme informace o tom, kdy mají podle tohoto nového harmonogramu vyjít recenze. Předchozí informace říkaly, že vyjdou dva dny před startem prodeje (13. 9. 15:00). Zda toto zůstane, nebo AMD také recenze posune dál, ještě nevíme.

Zenové pršení na modrou parádu

Zajímavé a možná i chtěné je, že vydání Ryzenů 7000 dne 27. září bude kolidovat s akcí Intelu. Ten přesně v tento den bude pořádat akci nazvanou Intel InnovatiON 2022. Na ní bude asi představeno větší množství novinek, ale mezi nimi se očekávají především desktopové procesory Intel Core 13. generace alias „Raptor Lake“. Tedy přímá konkurence Ryzenů 7000 od AMD. Nicméně v jejich případě to bude ještě jen formální odhalení a začátek prodeje pak má být až později (prý v týdnu od 17. do 21. října), kdežto Ryzeny 7000 se začnou 27. 9. přímo prodávat.

Tímto AMD možná chce poněkud zarušit publicitu Intelu, ale nemyslíme si, že by odklad vydání o 12 dní byl jen proto. Stát za ním spíše budou logistické faktory, stav příprav k vydání a dost možná také vývoj softwaru (firmware a AGESA pro desky, ovladače).

Zdroje: MyDrivers, HXL, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3

V úterý přišel velký den pro fanoušky grafiky Nvidia, neboť po dvou letech odhalila novou architekturu GPU Ada Lovelace a první grafiky GeForce RTX 4000 na ní založené. Zrovna do toho samého dne a téměř té samé hodiny konkurenční AMD načasovalo svou vlastní novinku – firma totiž novou generaci ještě k vydání připravenou nemá, ale sdělila, kdy ji odhalí. Tudíž už víme, jak dlouho se na odpověď Radeonů na 4nm grafiky Nvidie bude čekat. Celý článok „AMD řeklo, kdy odhalí Radeony RX 7000 s architekturou RDNA 3“ »

 •  
 •  
 •  

I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C

U procesorů Intel (nejnověji u ještě nevydaného Raptor Lake) se často komentuje, že mají spoustu různých verzí boostu najednou s všelijakými podmínkami, například na základě teploty (Thermal Velocity Boost). Ukazuje se ale, že podobně na tom budou také Ryzeny 7000. Podle zatím neoficiálních informací například top model Ryzen 9 7950X na svou maximální frekvenci bude také dosahovat jen při nízkých teplotách – až neprakticky nízkých. Celý článok „I Zen 4 má termální boost. 5,85 GHz jen při teplotě pod 50 °C“ »

 •  
 •  
 •  

Architektura Zen 4: parametry čipů a jaké má nové jádro AMD IPC

Včera AMD formálně uvedlo na trh Ryzeny 7000 (ač dostupnost nastane až za čtyři týdny) a potvrdilo specifikace i ceny. Firma také sdělila značné množství technických detailů a některé další teď prosákly z neoficiálních zdrojů. Podíváme se tedy na detaily architektury Zen 4 a 5nm čipů (čipletů), na kterých jsou procesory „Raphael“ postavené. Včetně otázky IPC – to je totiž vyšší než dříve slibovaných +8 až 10 % proti Zenu 3. Celý článok „Architektura Zen 4: parametry čipů a jaké má nové jádro AMD IPC“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *