Gelid Tranquillo 5 – pátá revize legendárního chladiče

Klíčové vlastnosti

Chladiče Tranquillo od Gelid Solutions byly v minulosti velmi oblíbené pro solidní účinnost chlazení za příznivou cenu. Nedávno byla na trh uvedena pátá revize tohoto chladiče, která nabízí změnu celkového designu a je opatřena matně černou povrchovou úpravou. Cenově je však Gelid Tranquillo rev. 5 přímým soupeřem několika velmi solidních chladičů z poslední doby a jsem tedy velmi zvědavý, jak si proti nim povede v dnešní recenzi.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce tohoto chladiče je velmi přímočará a neskrývá žádné záludnosti. Relativně štíhlý, ale hustý svazek devětačtyřiceti hliníkových žeber je propojen čtveřicí měděných heatpipe, které přímo tvoří i kontaktní plochu chladiče v jeho základně. Mezi jednotlivými heatpipe jsou však na základně mezery, což by mohlo negativně ovlivnit účinnost přestupu tepla z rozvaděče procesoru. V poslední době jsme mohli v testech vidět, že provedení základny bez mezer mezi heatpipe obvykle přináší lepší výsledky.

      

Chladič je sice konstruován symetricky, ale díky jeho štíhlému profilu nedochází k žádnému konfliktu s DIMM sloty pro operační paměť. Žebra chladiče mají z obou stran dva široké zářezy, které si kladou za cíl zlepšení akustického projevu a také optimalizaci proudění vzduchu skrze chladič. Zpracování horní plochy chladiče s konci heatpipe je však bohužel poněkud odbyté. V této cenové kategorii bych očekával nějaké kosmetické prvky pro zakrytí konců heatpipe, zejména pokud si dal výrobce práci s matně černou povrchovou úpravou celého chladiče.

V balení naleznete standardní příslušenství, které lze očekávat u chladiče této třídy. Naleznete zde tedy montážní systémy pro instalaci chladiče na současné procesorové patice včetně nejnovější LGA 1700. Procesory Threadripper podporovány nejsou, ale to ani nelze u chladiče z této třídy očekávat. V balení dále naleznete teplovodivou pastu a aplikátor pro její rozetření na tepelný rozvaděč procesoru. Vše uzavírá přehledná uživatelská příručka s návodem k montáži. Sada spon pro instalaci dalšího ventilátoru chybí, ale u takto štíhlého chladiče by bylo stejně zbytečné přidávat další ventilátor pro push-pull konfiguraci.

   

Instalace chladiče je sympaticky přímočará. Stačí na základnu přišroubovat ramena buď pro Intel, nebo pro AMD patici. Následně lze celý komplet připevnit k přibalenému backplate pro Intel patici, respektive využít nativní backplate u AMD patice. Šroubky pro upevnění chladiče na procesoru jsou vybaveny pružinami pro optimální přítlak a celkově je celá instalace chladiče otázkou několika málo okamžiků.

Parametry chladiče a ventilátoru

Již z fotografií je jasně patrné, že Tranquillo rev. 5 nepatří mezi obry a jedná se o velmi kompaktní chladič. Pro zajímavost jsem jej srovnal s dvěma oblíbenými chladiči od SilentiumPC, kterým Tranquillo cenově i rozměrově konkuruje.Použitý ventilátor má nezajímavé technické označení. Nabízí však solidní průtok vzduchu okolo 111 m³/hod a statický tlak 1,47 mm H2O, což jsou více než dostatečné parametry pro relativně štíhlý pasiv chladiče. Rozsah otáček je také ucházející, jen bych ocenil nižší hodnotu minimálních otáček okolo 300–400 ot./min.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom

Nový procesorový chladič Deepcool predstavuje jednu z najväčších možností, ktorá sa nedostáva do kolízie s pamäťovými slotmi. V porovnaní s väčšinou jednovežových chladičov je AK500 výrazne širší, ale zároveň nepresahuje pasívy s dvoma vežami s často porovnateľnou plochou rebrovania. Je pravda, že oproti nim má o ventilátor menej, ale zase taký, čo sľubuje vysoký statický tlak. Celý článok „Deepcool (AK500) ide na kilový pasív s jedným ventilátorom“ »

 •  
 •  
 •  

MSI MEG CoreLiquid S360 – Neslyšíte jej přicházet

MEG CoreLiquid S360 představuje v současnosti špičku nabídky kapalinových AIO chladičů od MSI. Od většiny chladičů v této kategorii se odlišuje velkým LCD displejem nad blokem pumpy a dodávané ventilátory MEG Silent Gale P12 patří k těm nejlepším na trhu. Máme tu tedy příslib atraktivního designu i solidní účinnosti chlazení. Zásadní otázkou tak zůstává, zda si tento chladič dovede obhájit svoji velmi vysokou cenovku. Celý článok „MSI MEG CoreLiquid S360 – Neslyšíte jej přicházet“ »

 •  
 •  
 •  

Od vzniku BeQuiet! ubehli už dve dekády. A dosť plodné…

Viete, čo prvé nieslo logo BeQuiet!? Nebol to ani chladič, ani ventilátor, ani napájací zdroj a ani skrinka. Tieto komponenty sa zaradili do portfólia až neskôr. BeQuiet! začínal na niečom úplne inom, relatívne jednoduchšom. V priebehu času sa však ponuka komponentov výrazne rozrástla. Koľko rôznych produktov od začiatku do dnes BeQuiet! vydal sa nám počítať naozaj nechcelo, ale radi sme si prešli tým, ako sa k čomu firma postupne dostávala. Celý článok „Od vzniku BeQuiet! ubehli už dve dekády. A dosť plodné…“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Už som písal ako je nefér porovnávať tento 20€ chladič s chladičmi za 30-100€ a chýba porovnanie s 20€ chladičmi, ale overil som si MSRP a už je všetko jasné. Opravte si na prvej strane MSRP k chladičom, asi máte prehodené ceny Spartan 5 MAX a Tranquillo 5.

  1. Díky, opravené. Je to moja chyba. V podkladoch, ktoré mi Pavel dodal, to bolo správne. A jasné, prehodená odporúčaná cena so Spartan 5 Max (ten je za 22 eur), Tranquillo rev. 5 má MSRP 34 eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *