Raptor Lake reálně vyjde až v druhé půli října, Zen 4 přijde dřív

Unikl termín startu prodeje procesorů Raptor Lake, bude až tři týdny po formálním uvedení

Nová generace procesorů je už dost blízko. Ale zdá se, že blíž je ta od AMD, 5nm procesory Ryzen 7000 pro socket AM5. Intel zřejmě bude ten, kdo bude odpovídat na novinku konkurence, protože podle nejnovějších informací se Core 13. generace (Raptor Lake) začne prodávat později. Vychází to tak z informací o plánech na vydání a dalších novinkách, které se k Raptor Lake teď objevily v Číně.

Intel již v podstatě sdělil, kdy procesor Raptor Lake odhalí – 27. 9. a 28. 9. bude pořádat velkou akci s názvem Intel Innovation 2022, kde podle všeho proběhne oficiální odhalení. Na stejné akci loni (kdy ale byla pořádána o měsíc později) bylo stejně odhaleno Alder Lake. Ovšem háček je v tom detailu, že toto bude jen formální odhalení procesorů, kdy Intel sdělí parametry, ceny a tak podobně, ale prodej začne později.

Reálně až druhá půlka října

U Alder Lake mezi tím byl rozdíl jen jednoho týdne, ale vypadá to, že u Raptor Lake se po odhalení bude na start prodeje čekat o něco déle. Čínský leaker ECSM_Official (či alternativně Enthusiastic Citizen) na Bilibili prozradil, že reálný start prodejů procesorů Raptor Lake začne 17. 10., respektive asi v týdnu, který začíná 17. 10. Termín by tedy byl někde mezi 17. až 21. říjnem. Spoléháme se tu na automatický překlad, ale jedna z těchto variant by to měla být (snad to DeepL nedomotal). Tentokrát tedy bude mezi odhalením procesorů a jejich vydání třítýdenní prodleva.

Dříve se doufalo, že by Intel procesory Raptor Lake mohl vydat dříve, již v září (ne-li před ním), proti těmto dohadům jde tedy o posun. Je zajímavé, i když v praxi asi ne zas tak důležité, že by se tím asi mohlo otočit pořadí, v kterém vyjdou nové procesory Intelu a nová generace AMD – Ryzeny 7000, které přinesou vedle architektury Zen 4 také novou platformu AM5 s pamětmi DDR5.

Ryzeny 7000 se údajně mají začít prodávat v září. Objevilo se to od několika leakerů (je však otázka, zda jsou na sobě nezávislí), nejkonkrétnější je ale únik z Číny, kde se údajně na brífinku přímo v tamější pobočce AMD objevil údaj, že AM5 a Ryzen 7000 budou mít premiéru 15. 9.

Podle leakera Greymona55 by toto zářijové datum asi dokonce mohl být už přímo start prodeje procesorů (a desek). AMD asi také bude mít podobnou akci jako Intel, kde proběhne jen formální odhalení a představení modelů. Ale tato akce by pro Ryzeny 7000 už mohla být dokonce v srpnu. Což znamená, že už je možná jen měsíc vzdálená (hrůza, jak to léto utíká…). Při vydání tedy Raptor Lake už v recenzích půjde proti Ryzenům 7000, pokud se toto potvrdí.

ES1 vzorek procesoru Raptor Lake (zdroj: Chiphell)

Letos jen 125W Raptor Lake a desky Z790

Podle ECSM_Officiala v onom týdnu od 17. října vyjdou 125W procesory Raptor Lake, což bude Core i5-13600K, Core i7-13700K a Core i9-13900K, plus jejich varianty „KF“ lišící se vypnutým integrovaným GPU. Vyjdou k nim nové desky s čipsetem generace 700, ale i v jejich případě to zatím bude jen nadšenecký a přetaktovávačský čipset Z790.

Desky s čipsety B760 a „H760“ (to je nejspíš překlep a mělo být H770) pak mají být vydány v druhé polovině ledna 2023 po CES, kde budou asi formálně představené (to bude 5. 1. 2023). Až spolu s těmito deskami mají vyjít další modely procesorů Raptor Lake mimo 125W řadu K, tedy modely jako Core i5-13400(F) a tak dále. Čipset H710 údajně existovat nebude. Jinak ovšem nové procesory Raptor Lake budou kompatibilní i s deskami s čipsety řady 600 (jak těmi s pamětmi DDR5, tak s DDR4), bude stačit do nich nahrát nový BIOS.

Desky s novými čipsety řady 700 a procesory Raptor Lake budou oficiálně podporovat paměti DDR5-5600 (proti DDR5-6400 u Alder Lake), byť v praxi už takové paměti můžete provozovat asi i na Alder Lake pomocí profilů XMP. Čipset Z790 také poskytuje více linek PCI Express 4.0 – údajně rovnou 20, což je velmi slušná kapacita. Čipset, který má sám připojení přes ekvivalent PCIe 4.0 ×8, tak může fungovat jako v podstatě přepínač / můstek PCIe. Vedle toho bude poskytovat 8 dalších linek PCIe 3.0 na výpomoc.

Schéma desktopové platformy Intel Raptor Lake (zdroj: Baidu, via: HXL)

Naopak zřejmě procesory Raptor Lake ani desky Z790 nemění podporu PCI Expressu přímo v procesoru. CPU má řadič PCIe 5.0 ×16 pro grafiku, což se dá volitelně rozdělit na ×8/×8. Pro SSD je ale v procesoru pořád jen rozhraní PCIe 4.0 ×4, stejně jako v Alder Lake. Desky Z790 tedy nebudou mít možnost přímé podpory PCIe 5.0 SSD. Přesněji řečeno, budou asi existovat modely poskytující slot M.2 s rychlostí PCIe 5.0 ×4, ale tyto linky budou muset být vzaty z linek pro GPU, které tím pádem bude moci běžet jen s osmi linkami (PCIe 5.0 ×8 nebo PCIe 4.0 ×8 podle toho, co podporuje).

Zdroje: ECSM_Official, Greymon55

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie

Procesor Intel Core i5-13600K vzbudzuje dojmom, akoby bol z trochu inej triedy, než je Ryzen 5 7600X. Raphael AMD s iba 6 jadrami proti 14 jadrám (aj keď osem z toho iba malých, Gracemont) Raptor Lake môže pôsobiť ako outsider, ktorý by mal byť výrazne lacnejší. Do takýchto rovín je konkurent AMD často i stavaný. My sme vo vynášaní súdov opatrnejší a hoci je Ci5-13600K skvelý procesor, tak stále v hre je aj zatiaľ stále jediný Ryzen 5 7000. Celý článok „Intel Core i5-13600K: Výhodnejší ako Ryzen 5 7600X? Áno aj nie“ »

 •  
 •  
 •  

HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře

Už je to hodně dlouho, co víme o plánu Intelu vrátit se do highendových procesorů pro pracovní stanice – do trhu, z kterého ho nejdřív vyštípaly Threadrippery, aby ho pak vlastně také vyklidily, když AMD zrušilo jejich levnější „ne-Pro“ verzi. Ale procesory Sapphire Rapids, na kterých měly nové HEDT a/nebo „workstation“ CPU být založená, jsou opožděné a s nimi i platforma W790. Teď se objevila zpráva, kdy se konečně budou dát pořídit. Celý článok „HEDT/WS platforma Intel W790 s Xeony Sapphire Rapids na jaře“ »

 •  
 •  
 •  

65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz

Jak jsme tu nedávno psali, hned po Vánocích a Silvestru na začátku ledna by měl Intel vydat nové mainstreamové procesory – „65W“ modely generace Raptor Lake od „lidových“ Core i3 přes i5 po 24jádra a 62jádra Core i7 a i9. Proti dnešní 12. generaci (Alder Lake) budou mít více jader E-Core, takže se dají čekat zajímavé pokroky ve výkonu. Nyní se už patrně objevila i informace o tom, jaké budou frekvence, což je indikátor jednovláknového a herního výkonu. Celý článok „65W procesory Raptor Lake: parametry unikly, takty až 5,6 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *