Nevymieňajte rohy na Silent Wings (Pro) 4! Vedie to k zhoršeniam

Testy alternatívnych úchytov BeQuiet!

Toto sa BeQuiet! nepodarilo. Dodávané montážne rohy na špecifické použitia ani zďaleka nefungujú tak, ako sľubujú. Rohy na radiátory dokonca namiesto avizovaného zvýšenia statického tlaku statický tlak znižujú a tým klesá aj chladiaci výkon. A ani úchyty do skrinky, ktoré majú eliminovať vibrácie, na konštrukcii Silent Wings (Pro) 4 nedávajú príliš zmysel. Celé to pôsobí akosi… nedotiahnuto.

Upozornenie: Nasledujúci text vychádza z chybného predpokladu a zámeny „štandardných“ rohov s „radiátorovými“. Jeho závery sú teda irelevantný a opravnú verziu nájdete v tomto odkaze. Text pôvodného článku v originálnom znení však na nejaký čas zachováme a neskôr (aby nestrašil a niekoho nezavádzal), ho zneverejníme.

Presnosť výsledkov testov ventilátorov je závislá od najmenších detailov. Dôležitý je i spôsob, akým ventilátor k chladiču alebo do skrinky pripevníte. A to ešte ani nemusí byť reč ani o rôznych montážnych systémoch a výsledky môže rozhodiť už i rôzny prítlak spojovacieho materiálu – typicky skrutiek. Preto každý ventilátor doťahujeme k veternému tunelu rovnakou silou.

Namiesto skrutiek sa často používajú aj rôzne alternatívne uchytenia a najďalej v tomto smere zachádza BeQuiet! Zatiaľ čo väčšina výrobcov ako druhú možnosť s mäkším uložením na potlačenie vibrácií dodáva gumené tŕne, tak BeQuiet! má modulárne rohy s rôznymi vlastnosťami. Po štandardných a gumených rohoch na montáž do skrinky ventilátory Silent Wings Pro majú v príslušenstve aj tretí typ – na radiátory. Nás v rámci testov bude zaujímať, ako sa s k ktorými rohmi menia vlastnosti ventilátora. A veruže sa menia…

Všetky ventilátory BeQuiet! Silent Wings (Pro) 4 majú predinštalované rohy, o ktorých budeme písať ako o „štandardných“. Tie majú oproti ostatným najširšie rozpätie ramien – 80 mm. Rozpätie rohov určených na radiátory a beznástrojovú montáž do skrinky je sotva polovičné (43,2–43,7 mm).

Výškové rozdiely medzi jednotlivými typmi rohov sú minimálne, štandardné majú 25,5 mm, radiátorové 25,2 mm a antivibračné do skrinky 26,1 mm. Vzdialenosť stredov montážnych drážok, je ale rovnako 12,6 mm tak ako u všetkých ostatných typov. Rohy do skrinky sú o trochu vyššie pre asymetrický tvar gumičky. K opisu je ešte dôležité poznamenať, že každý z typov rohov má odlišné množstvo gumoveho materiálu, ktorý má tlmiť vibrácie.

Štandardné rohy a rohy na radiátory majú podobné množstvo a jedná sa prakticky iba o vložky, o ktoré sa ventilátory opierajú. Ale to cez veľmi malú hrúbku. Rohy do skrinky sú už ale kompletne gumené a jediné, čo majú s ostatnými spoločné, je plastové jadro, cez ktoré sa zacvakávajú k ventilátoru. Použitá guma má inak vždy rovnakú tvrdosť (odhadom 40 Shore) a rovnaký je aj plastový materiál rohov, PBT s 30 % sklených vlákien.

Alternatívne rohy sme otestovali v prostrediach, pre ktoré majú byť oproti štandardným (predinštalovaným) „lepšia možnosť“. S radiátorovými meriame prietok a statický tlak na radiátoroch a s antivibračnými to, ako si poradia s tlmením vibrácií.

Dierami sa statický tlak znižuje…

Pri skúmaní rohov na radiátory sme nenašli v konštrukcii žiadny dôvod, pre ktorý by oproti štandardným rohom mali excelovať. Tak sme sa teda opýtali a BeQuiet! tvrdí, že „tesne priliehajú k ventilátoru, aby sa zabránilo úniku vzduchu na zabezpečenie maximálneho statického tlaku“. Čo konkrétne tesne (tesnejšie oproti štandardným rohom?) prilieha k ventilátoru ťažko povedať, ale jedna teda poriadne bije do očí.

Montážne ramená sú nielen kratšie, ale aj nižšie a celkovo je na ne použitého výrazne menej materiálu. V dôsledku toho rohy na radiátory už tak dobre ako tie štandardné nepriliehajú k vonkajšej strane rámčeka, ktorý je okolo rotora. V týchto miestach tak vznikajú „okná“, cez ktoré uniká vzduch. Je to teda presne opak toho, čo BeQuiet! tvrdí.

Rohy na radiátory vytvárajú netesnosti, cez ktoré uniká vzduch a rozdiel tlaku pred a za radiátorom je prirodzene väčší. Inými slovami, s rohmi na radiátory je dosahovaná nižšia efektivita a pokiaľ cez ne ventilátor nainštalujete, degradujete ho na úroveň „obyčajnejších“ ventilátorov. Úbytok výkonu sa pohybuje okolo 20 %. Presné výsledky a porovnania pre rôzne hladiny hluku nájdete v druhejpiatej kapitole tohto článku.

Fotografie nižšie ilustrujú, ako ventilátor s rôznymi rohmi dolieha na plast radiátora.  Všimnite si, že rámček okolo rotora je vždy kontaktne, bez škáry. Jediný rozdiel je v defektoch, ktoré vznikajú s rohmi, ktoré BeQuiet označuje ako „vhodné na radiátory“. Paradoxné, ale je to tak. Tieto rohy sú navyše symetrické, takže o nesprávnu montáž sa nejedná.

   

… a odizolovať rohy nestačí

Antivibračné rohy majú takisto, povedzme, nejaké rezervy. Všetko vyzerá najprv úžasne, veľa mäkkého materiálu, sofistikovaná montáž, ale je tu jeden nedostatok, ktorí takmer všetko kazí. A to je konflikt rámčeka, respektíve rotorového tunela s mriežkou skrinky. Je o síce cez gumenú vložku, ale tá je mimoriadne tenká a vibrácie efektívne netlmí. Montážne pozície ako najtvrdšie miesta sú síce perfektne odizolované, ale vibrácie sa šíria cez iné miesta. Napriek tomu sú pri vyšších rýchlostiach (nad 1250 ot./min) je ich intenzita vždy nižšia.

Pri nižších rýchlostiach (pod 1150 ot./min) sú na dosiahnutie priaznivejších výsledkov zase vhodnejšie štandardné rohy. Nebyť toho kontaktného miesta, tak by antivibračné rohy dozaista vibrácie potlačili na zanedbateľné minimum – parametre na to majú (gumy je dosť i dostatočne mäkkej). Zlepšiť funkčnosť antivibračných úchytoch môžete aj podomácky, oddelením tunelu ventilátora.

   

Asi by sa dalo diskutovať o tom, či BeQuiet! nemohol vytvoriť odstup, ktorý by mriežku dostal mimo dosah. To by však znamenalo kompromis vo výkone. Aj keď ktovie, ako veľký by bol, pokiaľ by bolo oddialenie rádovo desatinách milimetra. Každopádne po týchto meraniach musíme trochu skorigovať aj text v štandardnej recenzii Silent Wings Pro 4, ktorý antivibračné rohy stavia do kladnej roviny. Pravda zostáva, že montážny systém BeQuiet! výrazne zlepšil, ale ten sporný prínos antivibračných rohov a kontraproduktivita radiátorových, si slová chvály nezaslúžia.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Roh navíc vůbec u mě nepůsobí dobře ani na první dojem, tohle věci nasazuje pomyslnou korunu. Sám jsem si několikrát prošel kolečkem, kdy řešení nebylo dostatečně elegantní a robustní, abych nakonec musel problém řešit rovnáky na vohejbáky. Můžu celý ten bolestivý proces takřka nahmatat.

    1. To s tými rohmi na radiátory mi príde až ako taká fatálna chyba, že furt mi behá po rozume, či tam nie je predsa len niečo, čo som nepochopil a urobil nesprávne. Navyše, keď majú tie rohy kontravlastnosti oproti tým, ako ich BeQuiet! prezentuje. Uvidíme, či nám z marketingu (alebo možno i z vývoja) na to napíšu niečo konštruktívne a či tá montáž náhodou nepočíta s dodatočným smaltovaním tých okien, ktoré oproti štandardným úchytom tie radiátorové otvárajú. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *