Unikly modely HEDT procesorů Intel Sapphire Rapids: až 56 jader

Modely a Parametry Xeonů W-3400(X) pro platformu Intel W790

Intel letos vydá novou 7nm generaci serverových procesorů „Sapphire Rapids“. Ty přinesou PCI Express 5.0, paměti DDR5 a zejména novou výkonnou architekturu CPU, odvozenou od té v úspěšných procesorech Alder Lake. Procesory Sapphire Rapids ale také míří do pracovních stanic a highendového desktopu a teď unikly přímo parametry těchto desktopových modelů.

Sapphire Rapids pro highendovou platformu by měl být obdobou Threadripperů Pro, tedy desktopové procesory, které jsou hodně výkonné a mají silnou konektivitu, ale také asi budou dražší, takže místo původního „HEDT“ pro nadšence se z nich stává čím dál víc platforma pro pracovní stanice s enterprise funkcemi. Procesory budou vydané v řadě Xeon W (přesněji jako generace Xeon W-3400, případně W-3400X), jejíž značení jasně ukazuje na segment Workstation.

Instalovat se budou do desek s čipsetem Intel W790, který je asi odvozený od čipsetů pro Alder Lake (asi od „Pro“ verze W680), a celá platforma má údajně kódové označení „Maverick“ nebo také Sapphire Rapids-112L. Tato platforma bude podporovat ECC paměti DDR5-4800 (zatím není jasné, či s plným osmikanálovým řadičem, ale nejspíš ano), ale jen jeden procesor (1S) na rozdíl od serverových Xeonů.

Web VideoCardz teď přinesl seznam modelů, které Intel chystá. Jde o procesory s až 56 jádry a 112 vlákny, nižší modely pak mají 12, 16, 20, 24, 28 a 36 jader vždy s dvojnásobným počtem vláken. Je možné, že toto není kompletní sestava a ještě přibudou další, vyloženě by se nabízelo například 32jádro, nebo možná 48jádro.

Procesor Sapphire Rapids s HBM2E Zdroj: CNET

Nejvýkonnější model Xeon W9-3495X (všimněte si, že značení bylo sladěno s desktopovou nomenklaturou Core i9/i7/atd.) má 56 jader a 112 vláken a údajně 105 MB L3 cache. Jádra CPU budou ovšem mít poměrně nízkou základní frekvenci, jen 1,9 GHz. Jaké bude maximální all-core turbo pro zátěž všech jader, nebo maximální boost pro jednovláknové úlohy, bohužel zatím zjištěno nebylo.

Procesor na to potřebuje 350W TDP, takže tato platforma bude stavěná na značné příkony. Je ale docela dobře možné, že podobná TDP budou mít i budoucí Threadrippery Pro od AMD s architekturou Zen 4, vzhledem k tomu, že Epycy na bázi Zenu 4 počítají s TDP 360–400 W.

Druhý model stále v kategorii W9, Xeon W9-3475X, má již jen 36 jader a 72 vláken a L3 cache se u něj úměrně smrskne na „jen“ 82,5 MB. Základní frekvence tohoto modelu je 2,2 GHz. TDP ale zůstává poměrně vysoko na 300 W.

Modely Xeon W7 mají podle seznamu již jen 20–28 jader (40–56 vláken) a TDP od 270–300 W, zatímco nižší modely s 12 a 16 jádry (24/32 vlákny) už ponesou jen jméno Xeon W5. O případných modelech Xeon W3 zatím řeč není. Všechny modely by snad mohly mít plnou konektivitu, takže modely W5 budou užitečné tam, kde tolik nejde o mnohojádrový výkon, ale hlavně o množství linek PCI Express a paměťovou kapacitu a propustnost.

Tyto procesory budou také alternativou pro ty, kdo by rádi CPU s architekturou Golden Cove (jako v Alder Lake), ale s instrukcemi AVX-512 (a AMX pro maticové operace), a naopak bez big.LITTLE kombinace s malými jádry E-Core. Je ale otázka, zda tato serverová verze Golden Cove bude dosahovat podobně vysokých taktů až přes 5 GHz (v jednovláknovém boostu alespoň). Například herní výkon asi bude horší než to, co předvádí mainstreamová platforma LGA 1700. A to kvůli tomu, že je použito serverové propojení jader a L3 cache typu mesh místo prstencové sběrnice u desktopového Alder Lake. To například v generaci Skylake a Skylake-X mělo na hry negativní vliv.

Modely a parametry procesorů Intel Xeon W-3400X (zdroj: VideoCardz)

Modely X by mohly dovolovat přetaktování?

Na druhou stranu by se tyto procesory možná měly dát přetaktovat, což by byla úlitba nadšencům, kteří by tak tuto „Workstation“ platformu mohli používat v duchu segmentu „HEDT“ (High End Desktop), tedy coby následníka platformy X299. Všimněte si totiž, že vybrané modely mají na konci označení písmeno X, které by snad mohlo znamenat odemčené násobiče pro přetaktování.

VideoCardz nemá nové informace o tom, kdy by tyto procesory a jejich platforma W790 měly přijít na trh. Předchozí neoficiální drby mluvily o tom, že by vypuštění mohlo být v říjnu, ve stejný měsíc jako u mainstreamových desktopových procesorů Raptor Lake. Intel bude v září pořádat akci Innovation 2022, kde by v takovém případě asi Xeony W-3400(X) formálně odhalil. Je ale otázka, zda se třeba vydání neopozdí podobně, jako se prý pořád zpožďuje vydání Sapphire Rapids pro servery.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz

Minulý týden probublaly z kalných bažin internetu na světlo denní specifikace procesorů AMD Ryzen 7000. V zájmu vyváženosti je ale hned následovaly také novinky k podobně očekávaným novým procesorům Intelu: Raptor Lake. Objevily se benchmarky ukazující výkon, který by mohl nakonec proti původním očekáváním docela překvapit, a také to, že Intelu se nakonec podařilo vybičovat frekvenci ještě výš, než to vypadalo. Celý článok „Raptor Lake má ještě vyšší takt, Core i9-13900K má boost 5,8 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz

Vypadá to, že se nám pěkně rýsují modely procesorů Raptor Lake, které Intel v říjnu vydá jako Core 13. generace pro desktop. Nejdřív unikl test (a parametry) top modelu Core i9-13900K, tento týden jsme už měli i specifikace a benchmark Core i5-13600K (které proti předchozí generaci narostlo na 14jádro). A zdá se, že už máme i poslední dílek skládačky, protože vzápětí se odhalil už i model Core i7-13700K, dostupnější model s osmi P-Core. Celý článok „Core i7-13700K uniklo v Geekbench, má už 16 jader a takt 5,4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X

Tento týden se objevil únik procesoru Intel Core i5 nové 13. generace (Raptor Lake). V té dostane tato třída procesorů víc jader, bude mít již 8 efektivních E-Core. První únik byl nicméně ještě jen inženýrský vzorek, z něhož nebyly jasné finální parametry. Teď ale probublaly testy již sériových procesorů (nebo aspoň jim identických kvalifikačních vzorků) Core i5-13600K, které ukazují, jak vysoká bude frekvence a také výkon v Geekbenchi 5. Celý článok „Výkon Core i5-13600K v Geekbench odhalen, v MT konkuruje 5900X“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *