Pozor u GeForce RTX 3050. Existují OEM verze s horšími parametry

GeForce RTX 3050 (OEM) mají jen 2304 FP32 jednotek místo 2560. A navíc i horší takty

Letos na jaře vydala Nvidia novou (relativně) levnou grafickou kartu pro hráče GeForce RTX 3050. Je zatím nejlevnějším modelem značky, podporujícím AI upscaling DLSS a raytracingové efekty. Vypadá to ale, že pod označením RTX 3050 ve skutečnosti existují dvě různé karty. Pokud hodláte tuto kartu kupovat (i jako část celého počítače), měli byste vědět, že některé verze GeForce RTX 3050 mohou mít horší výkon než ty prodávané samostatně.

Tento týden se objevily na internetu zprávy z Číny o grafických kartách GeForce RTX 3050, jež se na tamním trhu vynořily s poněkud zhoršenými specifikacemi proti standardnímu modelu. Mělo by jít o verzi GeForce RTX 3050, kterou Nvidia prodává velkým výrobcům počítačů, může jí tedy asi říkat „RTX 3050 OEM“ či RTX 3050 (OEM). Nicméně z druhé ruky se eventuálně takové karty pořád mohou někde objevit samostatně. Je teoreticky možné, že se jednou tato konfigurace začne prodávat v retailu i oficiálně, ale prozatím ji Nvidia sama označuje jako OEM model, takže to asi bezprostředně nehrozí.

Nvidia později skutečně existenci těchto karet potvrdila, když na svém webu změnila specifikace uváděné pro GeForce RTX 3050 tak, že pro kartu jsou nyní vypsány dvě různé verze parametrů.

GeForce RTX 3050 (OEM) by měla být striktně vzato o něco slabší grafika než původní GeForce RTX 3050. Nvidia do těchto karet používá čipy s menším počtem výpočetních jednotek a současně i nižší frekvencí. Je možné, že proto, aby se uplatnilo větší procento méně kvalitního křemíku z výroby a ten se nemusel zbytečně vyhazovat. Také je možné, že teď Nvidia začala používat defektní čipy GA107, které doteď byly dodávané jen do notebooků a v desktopových kartách nebyly použité. V původní verzi karty GeForce RTX 3050 se nachází GPU GA106-150, tedy osekaná verze čipu, jenž pohání i GeForce RTX 3060. Snad někdo OEM verzi karty rozebere a uvidíme, jaký křemík se schovává na PCB.

TFLOPS až o 11 % nižší

Běžná GeForce RTX 3050 má mít 2560 shaderů (či FP32 jednotek či CUDA jader, jak už tomu chcete říkat) a Nvidia pro ni uvádí frekvence 1,55 GHz v základu a 1,78 GHz v boostu. Nový model RTX 3050 (OEM) má uvedené frekvence jen 1,51/1,76 GHz, ale současně také obsahuje jen 2304 shaderů / FP32 jednotek. Pokud se to spočítá, vychází z toho, že by GPU mělo takto dosahovat jen 89 % hrubého výpočetního výkonu (TFLOPS) původní verze GeForce RTX 3050. V reálu bude rozdíl výkonu záviset na tom, na jakých přesně taktech obě konfigurace ve hře poběží.

Specifikace OEM modelu GeForce RTX 3050 na webu Nvidie vedle parametrů běžné verze (zdroj: Nvidia)

Že by byla případně nějaká změna také v rychlosti pamětí, není uvedeno, takže karta má stále 14,0GHz paměti GDDR6, což na 128bitové sběrnici dává propustnost 224 GB/s (kapacita by měla být nezměněná, 8 GB). Nvidia také ponechala v platnosti stejné TDP. To je u GeForce RTX 3050 v běžné verzi 130 W, nicméně nereferenční modely s továrním přetaktováním ho mohou zvýšit.

Při koupi počítačů bude třeba se lépe dívat na specifikace komponent, ne jen na názvy

Tento případ není zdaleka první, kdy se v prodeji objeví karta s určitým jménem, které už je jednou zavedené, ale s horšími specifikacemi. Kupující tím pádem může očekávat vyšší výkon, než dostane, protože všechny recenze byly provedené na rychlejší verzi karty. Stalo se to například s Radeony RX 560, které po nějaké době na trhu změnily konfiguraci z 1024 shaderů (16 CU) na 896 shaderů (14 CU).

Zde je to ještě trochu komplikované tím, že se karta prodává v OEM sestavách. Při pohledu do specifikací počítače se může stát, že zahlédnete jen GeForce RTX 3050 a už nezjistíte nebo si nevšimnete, že má tuto konfiguraci s jen 2304 shadery (nemluvě o nižší frekvenci).

Různé nereferenční grafiky GeForce RTX 3050 (Zdroj: Nvidia)

Zdroje: VideoCardz, Golden Pig Upgrade Pack (Weibo), Nvidia

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti, 450W nejrychlejší herní kartu

Přesně jak předpověděly úniky, vydala Nvidia nyní koncem měsíce svou novou nejvýkonnější grafickou kartu pro hráče: GeForce RTX 3090 Ti. Tato novinka staví na stejném základu jako dosavadní top model RTX 3090, ale na rozdíl od něj má čip GA102 poprvé odemčené úplně všechny jednotky a ještě k tomu zvýšené frekvence. Má díky tomu ještě silnější herní výkon, ale cenou za to je také hodně špatná spotřeba a také cena samotná. Celý článok „Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti, 450W nejrychlejší herní kartu“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 3090 Ti vyjde tento měsíc, problémy zřejmě vyřešeny

Nvidii se letos stalo něco ne úplně obvyklého: firma v na CES 2022 ohlásila příchod nové špičkové grafické karty GeForce RTX 3090 Ti s tím, že do konce ledna se o ní dozvíme víc. Jenže ten pak skončil, aniž by po novém nejvýkonnějším GPU pro hráče bylo vidu nebo slechu. Toto ticho trvá prakticky doteď, aktuálně se ale objevily zvěsti, že GPU přece jenom za několik týdnů dorazí. Karta údajně měla hardwarový problém. Celý článok „GeForce RTX 3090 Ti vyjde tento měsíc, problémy zřejmě vyřešeny“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia chystá úspornější verzi GeForce RTX 3050, s čipem GA107

Pokud byste chtěli co nejúspornější grafiku GeForce s podporou raytracingových efektů, byla to dlouho GeForce RTX 2060 se 160W TDP. Až letos firmy vydala nižší model GeForce RTX 3050, který už má TDP 130 W, byť to také není úplně nízká „wattáž“. Nicméně pokud chcete úspornou sestavu do Mini-ITX nebo pro pasivní chlazení, rýsuje se nová možnost: Nvidia chystá úspornější verzi této karty, která bude mít spotřebu lepší. Celý článok „Nvidia chystá úspornější verzi GeForce RTX 3050, s čipem GA107“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *