5 rokov HWCooling: Odborne, spravodlivo, správne

HWCooling včera a dnes

Najprv to vyzeralo, že sa dožijeme iba pár mesiacov, ale najkritickejšie obdobie sme zázrakom ustáli a HWC začína písať svoj šiesty rok. Akékoľvek „oslavy“ sú však zatiaľ predčasné (na ne si ešte chvíľu počkáme…). Každopádne nejaká história, ktorá by vás mohla zaujímať, tu už je. V krátkom retrospektívnom článku s výhľadmi do budúcna si priblížime, čo sa podarilo, čo sa nedarí a i to, čo sa ešte bude musieť podariť, aby sme tu boli pre vás i naďalej.

Myšlienka založiť HWCooling vznikla krátko po páde ExtraHardware.cz, kde sa podarilo vybudovať suverénne najväčšiu porovnávajúcu databázu testov procesorových chladičov na internete. Zhruba v tom období (okolo roku 2016) končili aj iné, odborné redakcie špecializujúce na testy počítačového chladenia, či už to bolo SPCR alebo neskôr i CoolingTechnique a podobne.

Na túto silnú transformáciu (od odborného k bulvárnemu) hardvérového mediálneho trhu sme sa nemohli len tak prizerať a v septembri 2017 tak vzniká HWCooling.net. To s cieľom vytvárania podrobných analýz so záberom na počítačové chladenie dúfajúc, že poctivá práca si dokáže získať aspoň nejaké základné ohodnotenie. Nakoniec sme sa mýlili a v máji 2018 HWCooling opúšťa jeden z jeho spoluzakladateľov, správca anglickej verzie (niečo jesť skrátka musel…), čím skončila pre rozvoj magazínu aj nesmierne dôležitá zahraničná expanzia HWC. A skončila by ešte skôr, keby som sa od decembra 2017 (t.j. iba tri mesiace po založení HWC) nezačal venovať aj iným veciam a z ich príjmom aspoň udržiavať magazín aspoň v núdzovom režime. Počas neho bol kľúčovým aktérom Jan Olšan, ktorý v najkritickejšom období (5/2018–10/2018) držal aktivitu HWCooling aspoň spravodajskými aktualitami.

Osud však vedel, že si nezaslúžime neúspech a do cesty HWC v druhej polovici 2018 poslal Tomáša Brestovanského, ktorý znovu rozbieha unikátne testy v rôznych oblastiach a zaujíma tak na pomerne dlho dobu pozíciu hlavného redaktora HWC. Nová krv pre hardvérové testy je aj Pavel Sekerka a Martin Bednár. Po rozšírení redakčného tímu sme tematicky presedlali na trochu širší záber, aby sme sa v očiach verejnosti a firiem zbavili nálepky „tí sa výkonnostným testom a vôbec tomu hlavnému nevenujú“.

Úzko sa špecializovať na konkrétnu vec je krásne a úžasné, človek sa potom v danej problematike môže dostať naozaj ďaleko, ale zistili sme, že je to absolútne nezlučiteľné s prežitím začínajúceho hardvérového magazínu. Začiatkom 2021 sa (Ľubo Samák) vraciam spať ku kormidlu s jasným cieľom. Budeme komplexnejší, s najpodrobnejšími testami procesorov, grafických kariet, základných dosiek na internete a k tomu s veľkým ťahákom v podobe nekompromisných testov ventilátorov. Ich prípravy začali ešte pred vznikom magazínu, ale realizácie sa nakoniec nedočkali, čo vnímam i pozitívne. Keby sme ich vtedy uponáhľali a nenechali dozrieť, tá ich testovacia metodika by nebola taká „dospelá“, ako je.

Teraz sme už o trochu silnejší, firmy nás začínajú brať vážnejšie (asi už chápu, že to len tak nevzdáme), hoci si stále po väčšinou neuvedomujú, že nás nemôžu porovnávať s technologickými videokanálmi, ktoré sú viac o zábave než o odbornej, spravodlivej a slušnej prezentácií. To sú už sprosté slová, pretože väčšiu pozornosť ľudí pútajú senzácie a je úplne jedno, že často nezmyselné. Dôležité je, okolo čoho je možné urobiť čo najväčšie publikum. To, že je obsah nespravodlivý, tendenčne neúplný a vystavaný tak, aby naoko podporil vopred stanovené názory (typicky negatívne, to masy zaujíma, kto v čom „zlyhal“), je úplne jedno. A samozrejme, že je väčšia „nuda“ sa prehrýzavať xy-kapitolovými testami, ktoré hodnotia hardvér zoširoka, vo všetkých aspektoch. Snažiť sa tento pohlaď zvrátiť by bol boj s veternými mlynmi, to sme si uvedomili.

Odborné testy na veľmi skonzumnelom trhu nemôžu poraziť komerčné, čo v zásade nevadí. S našim prístupom máme výhodu v tom, že dokážeme byť užitočnejší pre firmy pre vývoj ich vlastných produktov. Najmä, čo sa týka ventilátorov, s ktorými sme metodicky zašli naozaj ďaleko a niektorí výrobcovia to už začínajú vnímať a oslovujú nás vo veci interných spoluprác pri ladení prototypov. Taký bol i zámer, pretože z reklamy pri našom nastavení nemáme šancu prežiť. Núdzu o predaj plošnej inzercie síce nemáme, ale jej cena sa odvíja od návštevnosti (a s tou bulvárnym médiám konkurovať nedokážeme) a je tu ešte ďalšia vec, ktorá nás diskvalifikuje. A to sú práve tie podrobné metodiky. Každá firma chce byť najlepšia a pre inzerciu na HWC sa rozhodne iba vtedy, keď má pocit, že ich komponent sa v testoch ukázal v dobrom svetle a nabudúce to nebude iné. Lenže keď je, tak už je oheň na streche, spolupráce za zvyknú končiť a na takomto systéme, samozrejme, závislí byť nemôžeme. Toto je len poznámka na margo toho, keby si niekto náhodou chcel spájať úspech nejakého hardvéru s banerovou inzerciou. K tej prichádza vždy až po odpublikovaní testov na základe toho, že je firma s našou prácou (s výsledkami) spokojná a inzercia jej dáva zmyslel aj na podporu predaja.

Okrem výberových čitateľov kvality testovacích metodík bez ohľadu na výsledky neocení nikto. Naopak sa často dostávame do sporov a nepríjemných situácií (či už s firmami alebo názormi čitateľov, ktorí sú presvedčení, že sme museli v niečom postupovať zle, keď sa rozchádzame so závermi väčších médií, ktoré mávajú však, povedzme, technicky slabšie metodiky, čo laickú verejnosť príliš nezaujíma a nedokáže to ani posúdiť), čo je daň za robenie vecí poriadne. My si to, samozrejme, uvedomujeme a jeden z hlavných pilierov budúcnosti vidíme vo vlastných produktoch. A tými nemyslíme bezúčelové reklamné predmety, ale užitočný hardvér, do ktorého projektujeme naše poznania z hĺbkových testov. Predstave si, že vyvíjame nový druh komponentu, o ktorom vám teraz z pochopiteľných dôvodom viac napísať nemôžeme. Jeho predaje by totiž mohli byť tým, čo tak potrebujeme – zdroje na ufinancovanie HWC. Isteže, aj spolupráce s firmami na interných meraniach sú skvelé, ale tie sú na úkor času, ktorý môžeme investovať do verejných testov.

Interné testy pre výrobcov sú, prirodzene, takisto časová záťaž a neradi by sme ich preferovali na úkor verejných testov. Je však možné, že v nasledujúcom období to budete môcť pozorovať. To, kým sa dostaneme k tomu vlastnému hardvéru, ešte chvíľu potrvá a z niečoho platiť faktúry musíme. Aj z toho dôvodu zrejme v roku 2023 spustíme platený prístup k niektorým testom, minimálne na prechodné obdobie, dokým nezačneme vyrábať a predávať vlastné veci. Tento model sa nepozdáva ani nám, ale je to o voľbe „byť či nebyť“. Vždy máte možnosť nás podporiť aj dobrovoľne, o čom možno ani neviete. Snažíme sa to nedávať príliš na oči a nezaťažovať vás tým, ale verte, že každý príspevok nám pomôže. Špeciálne, keď platí čím poctivejší verejný test, tým menšiu má pre politiku firiem hodnotu (pretože poukáže na viac negatív, čo je viac dôvodov na odradenie od kúpy). Z pohľadu ich záujmov je nevýhoda aj to, že máme inteligentnejšie publikum (než iní) s kritickým myslením, na ktoré je reklama neefektívna. No, nevadí, držme si klobúky, spoločnými silami to nejako dáme aj s morálne čistým štítom. 🙂

Ľubomír Samák

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. K té finanční podpoře, proč je potřeba vám psát email, aby se člověk dozvěděl číslo účtu? Je to otravný krok navíc, který asi dost (z té hrstky) lidí odradí (třeba mě).

    Jinak obecně moc díky za zajímavé články. Co bych si přál za zlepšení je možnost vypsat pouze recenze/testy pro vybranou kategorii produktů (procesory, grafiky, chlazení, atd). Protože když člověk vybere kategorii v horním pruhu, např. procesory, tak dostane souhrn všeho, včetně milionu novinek, a špatně se tam dají najít opravdové testy. Pak je ještě možné se z článku prokliknout na kategorii Extra Testy (nevím proč „Extra“, trochu to mate, ale to je jedno), ale tam je zase guláš všech možných testů ze všech kategorií. Takže aktuálně je použitelnost webu pro nalezení testů konkrétního typu hardwaru třeba za poslední rok poměrně špatná, a zlepšení bych hodně uvítal 🙂 Díky, a přeju vše nejlepší do budoucna.

    1. Máte vo všetkom pravdu. Dokonca Tomáš už dávnejšie vytváral aj nejaký QR kód, ktorý by sa mohol dávať na koniec článkov, ale furt s tým nie som úplne stotožnený, otravovať tým čitateľa takto agresívne.

      Katégóriu pre testy v dohľadnej dobe (ešte tento rok) vytiahneme niekde k hlavnej navigácii tak, aby to človek nemusel zdĺhavo hľadať. To „Extra“… to je tam ešte z dôb, keď sme novinky ani veľmi písať neplánovali a všetko malo byť postavené na testoch. Tie mali len tematický štítok (Chladiče CPU, napríklad) a do kombinácie s o štítkom „Extra testy“ sme ho dávali, keď sa jednalo o nejaké rozšírenie meraní nad rámec štandardných metodík. Napríklad toto bol štandardný test Freezer 33, na ktorý sa viazali dva dva extra testy, tento (s meraniami pasívov s rovnakými ventilátormi, bez ventilátorov/pasívne…) a tento (s rôznym tepelným zaťaženým v rôznych orientáciach). Jasné, z dnešného pohľadu, keď kategoricky nasadzujeme na všetky testy jeden štítok (Extra testy) je to naozaj mätúce. Ale zase snáď si to „Extra“ aspoň trochu obháji tá podrobnosť… 🙂

      Isteže, technické riešenia webu môžu byť v mnohyćh smeroch lepšie, ale holt tie kapacitné problémy, keď furt nestíhame s obsahovými vecami… každoádne spomínané nedostatky si dlhodobo dobre uvedomujeme a pokiaľ to bude čo i len trochu možné, tak na nich odstranení/zmiernení zapracujeme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *