Jaká je architektura Gracemont, malé jádro Alder Lake? (analýza)

Paměťový subsystém: Dvakrát víc AGU a Load/Store

Intel teď odhalil architekturu svých nejnovějších procesorů Alder Lake. Tentokrát jsou to ale architektury dvě. Alder Lake je hybridní a vedle „velkých“ jader pro jednovláknový výkon má další „malá“ jádra Gracemont. Ta ale nejsou jen do počtu či pro úsporu energie v nečinnosti jako u ARMů v mobilech, naopak se významně podílí na celkovém výkonu. Jejich architektura je vlastně sama celkem velká a teď se na ní detailně podíváme.

Load-Store část má čtyři jednotky AGU (porty 10, 11, 12, 13), které mohou provést dvě čtení a současně i dva zápisy dat do paměti (respektive do cache). Toto je na úrovni procesorů Ice Lake/Tiger Lake a dá se to považovat za velmi výkonný load/store subsystém. Tremont ještě měl jen dvě AGU, které uměly maximálně dvě operace za cyklus (maximálně dvě čtení nebo zápisy). Šířka těchto paměťových operací je 16 bajtů (128 bitů), což umožňuje za cyklus přečíst i zapsat data dvou SIMD vektorů instrukcí SSE, nebo jednoho 256bitového SIMD vektoru instrukcí AVX/AVX2 (32 B/cyklus).

V této datové propustnosti je jádro Gracemont horší než Golden Cove, jenž sice nezvládá o moc víc operací (3 čtení a 2 zápisy za cyklus), ale je to s dvojnásobnou datovou šířkou 256 bitů, takže propustnost je výrazně lepší (čtení až 96 bajtů/cyklus, zápis zřejmě 64 bajtů/cyklus), což se při náročných SIMD výpočtech s hodně daty může projevit. Na druhou stranu ani třeba Zen 3 také nemá zas tak silnou propustnost, takže toto nemusí typicky být tak velký handicap.

V Tremontu AGU byly univerzální, zatímco čtyři v Gracemontu jsou dedikované pro zápis nebo čtení. To znamená, že pokud program neustále současně zapisuje i čte, má Gracemont až 2× výkon těchto operací, ale pokud by se jen četlo nebo jen zapisovalo, není proti staršímu jádru rozdíl. Na dalších dvou portech (8, 9) jsou pak separátně operace pro ukládání dat.

Cache: sdílená L2 (a také L3)

L1 datová cache Gracemontu má kapacitu 32 KB, menší než je 48 KB v Golden Cove nebo Sunny/Willow/Cypress Cove (procesory Ice/Tiger/Rocket Lake), ale stejnou, jako má Zen 3. Jenže Gracemont také zřejmě má nižší (lepší) latenci. Pro operace „pointer-chasing“ Intel udává jen tři cykly. Je ale asi možné, že pro jiné operace už to budou čtyři cykly.

L2 Cache má u architektury Gracemont konfigurovatelnou kapacitu, může to být 2 MB, nebo 4 MB, což ale není pro jedno jádro, ale sdílené pro čtyři, která tvoří jeden sdružený klastr. Podle před časem uniklých informací by v procesorech Alder Lake měla být použitá kapacita nižší, 2 MB společně pro čtyři jádra.

Propustnost této cache je 64 bajtů za cyklus (1024 bitů/cyklus), což je relativně dost i pro zátěž všech jader, a její latence je 17 cyklů. L2 Cache také podporuje až 64 paralelních missů, tedy požadavků na data do L3 Cache nebo RAM (protože se v L2 nenašly). Toto zvyšuje výkon při prací s pamětí. Větší buffer těchto operací omezuje výskyt situací, kdy se musí čekat, až dorazí dříve požadovaná data, než se budou moci poptávat další.

Všechny úrovně cache v Gracemontu mají mít vylepšený prefetching, který detekuje různé druhy pravidelného streamování dat a dokáže pak podle onoho vzorce načítat předem z potřebných adres. Podporovaná je technologie Intel Resource Director, která umožňuje softwaru nastavit rozdělení pásma cache pro jednotlivá jádra nebo vlákna.

Schéma CPU jádra Intel Gracemont (Zdroj: Intel)

Zatímco L1 a L2 cache jsou přímo vlastnost architektury Gracemont, o L3 cache Intel zatím nehovoří. V procesorech Alder Lake budou asi jak velká jádra, tak malá jádra mít sdílenou L3 cache o stejných parametrech, neboť ta je vázaná na prstencovou sběrnici, která jádra propojuje. Zdá se ale, že zatímco každé velké jádro má vlastní 3MB blok L3 cache, u jader Gracemont bude jeden takový blok sdílený současně pro celý klastr čtyř jader Gracemont (ostatně podobně jako bude sdílená L2 cache).

Článek pokračuje další kapitolou.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake

Včera jsme tu měli zprávu o tom, že procesory Raptor Lake jsou přes velký nárůst dosažených frekvencí a některé změny architektury (cache) do velké míry pokračování generace Alder Lake používající její ingredience. Platí to ještě víc, než jsme si mysleli. Ukazuje se, že jen nejvýkonnější modely řady K budou skutečně nové čipy. Nižší modely včetně všech 65W Core i5 jsou ve skutečnosti přeznačený recyklovaný křemík z generace Alder Lake. Celý článok „Levnější procesory Raptor Lake jsou přeznačené čipy Alder Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Intel chystá speciální Raptor Lake s taktem 6 GHz. i9-13900KS?

Intel tento týden poskytl novinářům možnost podívat se do izraelské pobočky firmy na prezentaci výrobních procesů a procesorů. Zdá se, že z této návštěvy vzešly zajímavé poznatky o blížících se procesorech Raptor Lake, které mají vyjít příští měsíc. Firma oficiálně potvrdila, že tato generace nebyla původně plánovaná. Ale nebude „rychlovka“ jen v tomto ohledu. Raptor Lake dosáhne ještě vyšší frekvence, než jsme mysleli. Celý článok „Intel chystá speciální Raptor Lake s taktem 6 GHz. i9-13900KS?“ »

 •  
 •  
 •  

Unikly detaily 125W, 65W i 35W Intel Raptor Lake, i Core i5-13400

Už nějakou dobu máme poměrně dobrou představu o specifikacích 125W modelů procesorů Raptor Lake, které Intel začne prodávat 20. října jako Core 13. generace pro desktop. Uniklé specifikace nebyly ovšem úplně kompletní. Teď však prosákl dokument, který vyjasňuje prakticky všechno – frekvence malých jader, podrobnosti všech druhů boostu a frekvencí pro různé počty jader. A prozrazuje už i parametry některých 65W a 35W modelů. Celý článok „Unikly detaily 125W, 65W i 35W Intel Raptor Lake, i Core i5-13400“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *