Nový Aeolus (M3) Gamdias má črty BeQuiet! Ale iba spolovice

Gamdias Aeolus M3 PWM ARGB

Hoci Gamdias nepatrí medzi značky, ktoré by charakterizovali ventilátory, tak zopár ich na konte má. Z generácie na generáciu pritom vidieť určité zmeny, pomocou ktorých chce evidentne dosahovať vyššiu efektivitu, vyšší prietok (a statický tlak) pri rovnakej hlučnosti. Je teda chvályhodné, že okrem estetických doplnkov (ARGB LED) sa pri vývoji ventilátora Aoelus M3 PWM ARGB kládol dôraz najmä na aerodynamické vlastnosti.

Aeolus M3 PWM ARGB je v poradí tretí ventilátor zo série M (a pre Gamdias i celkovo), ktorý sa stále drží najrozšírenejšieho formátu 120 mm i osvetlenia ARGB. To je pre značky, ktoré v nedávnej minulosti rozšírili pole svojej pôsobnosti o ventilátory a zároveň majú v ponuke skrinky, pomerne typické.

Dôležité z konštrukčného hľadiska je prirodzene to, aby do tých skriniek so sklenenými maskami dobre zapadli (tzn. musia byť výrazné, dobre viditeľné, musia svietiť). Z našich článkov dobre viete, že kladieme dôraz najmä na kľúčové vlastnosti komponentov, ale pokiaľ sú tie na vysokej úrovni, tak ARGB LED dokážeme oceniť ako pozitívnu pridanú hodnotu. Horšie už znášame to, keď sa výrazne viac hľadí na efekty a efektivita hrá druhé husle. Takto však Gamdias evidentne neuvažuje, snaha o zvyšovanie aerodynamickej efektivity sa Aolus M3 uprieť nedá a vôbec nepochybujeme o tom, že sa v tomto smere ventilátor oproti svojim predchodcom posunul k lepšiemu a je i univerzálnejší. Podľa čoho sa to dá jednoducho poznať? Napríklad už i podľa vonkajšieho tvaru rámčeka.

Zatiaľ čo staršie ventilátory Aolus M1 a M2 majú kruhovú geometriu rámčeka s vystúpenými rohmi a tvarom jedná sa teda o akúsi hviezdicu, tak M3 má vonkajší obrys štvorcový. To znamená, že aj po inštalácii na radiátor rámček ventilátora presne korešponduje s rámčekom radiátora a lícuje s ním po celej ploche. V prípade starších konštrukcií na radiátoroch boli vzduchové medzery, cez ktoré unikal vzduch a klesal v chladiacom systéme (keď za ten považujeme ventilátor + radiátor) statický tlak. Podobne, ako s použitím štandardných rohov (namiesto „radiátorových“) klesá aj pri ventilátoroch Silent Wings Pro 4, čo máme podrobne otestované. Oproti väčšine bežných štvorcových rámčekom je tento na Aeolus M3 iný ešte v tom, že a po celej ploche rovnakú výšku. Väčšina ventilátorov má v rohoch antivibračné podložky, ktoré sú, aby plnili svoj účel, typicky o trochu vyššie (než pevná časť rámčeka), a tým sa po obvode vytvára tiež škára na určité úniky vzduchu. Malá, prakticky až zanedbateľná, ale predsa tam býva, pokiaľ nejde o konštrukciu, akú na napríklad tento nový Aeolus M3.

Výhoda vyššie opísaného riešenia je jasná, ale s lepším kontaktom prichádza jedno pomerne veľké negatívum – a to je efektívnejšie šírenie vibrácií. Gamdias síce okolo montážnych otvorov má nejaké gumené podložky, ale materiálu je na ne použitého málo a skôr pôsobia symbolicky ako niečo, čo by malo prestup vibrácií na rámček výrazne redukovať. Pokiaľ však nebude čo redukovať, tak je to, samozrejme, v poriadku. A na základe pomerne krátkych lopatiek je možné, že na nich nebude dochádzať k intenzívnym vibráciám ani v prípade, že sú vyrobené z menej pevného materiálu, ktorý sa dá očakávať. Aký presne je použitý materiál na výrobu rotora však špecifikácie neprezrádzajú. Jeho hrúbka bude však pravdepodobne malá, minimálne v kritických (najtenších) miestach. Usudzovať sa to dá podľa toho, že z fotiek „presvitá“ vrúbkovaná štruktúra povrchu na zadnej strane rotora. Podobná štruktúra, akou sú typické ventilátory BeQuiet!

Zaujímavé však je, že na tomto Gamdiase je iba z jednej strany zatiaľ čo rotory BeQuiet! sú vrúbkované obojstranne. Z akého dôvodu môže byť vôbec takáto úprava užitočná? Vplyvom odstredivej sily zvyšuje trenie prúdnic po povrchu lopatiek, ktoré sa tak výrazne nekĺžu k špičkám lopatiek, ako to býva na hladkých (a špeciálne lesklých) povrchoch. To sa takisto podieľa na aerodynamickej efektivite ventilátora. Rovnakú funkciu takéto vrúbky prirodzene plnia aj na prednej strane, kde sú snáď ešte užitočnejšie z dôvodu, že sa podieľajú na čiastočnej laminarizácii vírivých prúdov na vstupe ventilátora, od čoho je priamo závislý prietok a teda to, aké množstvo vzduchu pretečie prierezom ventilátora. Toho má byť pri dosiahnutí optimálnych podmienok 114,7 m3/hod. Na porovnanie, to je viac, než u Noctua NF-A12x25 PWM. Tento údaj však prináleží fungovaniu v nereštriktívnom prostredí, na prekážke (napríklad cez prachový filter) bude prietok už prietok Aolus M3 zrejme nižší, keďže parametre uvádzajú nižší statický tlak, „iba“ 2,03 mm H2O. Jeho výška sa neodvíja iba od pokojového tvaru ventilátora, ale aj od úrovne pevnosti materiálu, z ktorého je vyrobený rotor.

Na úplnosť je dobré ešte uviesť rýchlostný rozsah (800–2000 ot./min) ventilátora Gamdias, prítomnosť hydraulických ložísk, a ešte jednu vec. A síce, že v rámci prstencového svetlovodu je obsiahnutých 12 LED pripájajúcich sa na 3-pinový konektor ARGB (s 5 V). Respektíve v prípade trojbalenia (s doplnkovým označením 1204R) je na napájanie LED a motorčeka jeden, zdieľaný konektor s 8 pinmi. S tým treba počítať, v prípade, že by ste chceli väčším balením ušetriť na cene za kus a zároveň ventilátory pripojiť k základnej doske. Na napájanie a reguláciu je v tomto prípade použiť rozbočovač, ktorý je súčasťou balenia. A dodáva sa k nemu aj IR ovládač nielen na zmenu osvetlenia a jeho efektov, ale aj na reguláciu rýchlosti otáčok.

Dostupnosť i cena sú zatiaľ neznáme. Pokiaľ sa však nebude výrazne zdražovať, tak na základe predošlého modelu (M3) môžeme usudzovať, že sa bude ventilátor maloobchodne predávať za sumu okolo 25 eur/cca 613 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *