Nereferenční GeForce RTX 4090: chladič na čtyři sloty, 13 heatpipe

První fotky highendových nereferenčních verzí Lovelace

Včera jsme informovali o průsaku v podstatě kompletních specifikací grafických karet Nvidia nové generace Lovelace se 4nm čipy. Top model v její nabídce bude GeForce RTX 4090, která se začne prodávat začátkem října. Bohužel Nvidia dál pokračuje ve zvyšování spotřeb – referenční model bude brát 450 W, ovšem nereferenční mohou jít ještě výš. Vypadá to, že tu máme ukázku, jak mohou tyto nové energetické poměry vypadat.

Včera se spolu se specifikacemi objevil také únik jedné takové nereferenční karty, která bude zabírat zřídkakdy viděné čtyři sloty PCI Express. Její výrobce není znám, ale bude patrně prodávaná v počítačích firmy Lenovo, protože v jedné sestavě Legion byla vyfocena. Její fotky mimochodem vynesl stejný člověk, který předtím na Twitteru prozradil termín vydání Ryzenů 7000 a později zase Intel Raptor Lake.

Na první fotce můžete vidět samotnou kartu: jak lze vidět nalevo, karta opravdu zabírá celé čtyři sloty – a není to tak, že by byla na tři sloty a kousek a čtvrtý slot necháváte volný kvůli ventilaci. Tato karta evidentně zabírá čtyři sloty kompletně, a tudíž budete asi muset pro větrání nechat volný ještě pátý. Jde o klasický axiální design se třemi ventilátory, takže pod kartou musí být rezerva.

Leaker později ukázal ještě fotky, na nichž je, zdá se, otevřený pasiv karty. Dokonce jde zřejmě o fotku z jeho výroby, takže musí pocházet od někoho z firmy, kde vzniká. Na levé fotce je vidět měděná základna, která bude sedět na GPU, a jde zřejmě o vapor chamber, která má za úkol maximalizovat kapacitu chladiče absorbovat výdej tepla z GPU.

Na pravé fotografii je zřejmě ten samý pasiv (srovnejte vybrání v žebrech), ale je vidět, že do žeber rozvádí teplo svazek heatpipe. Fotka je zřejmě pořízena předtím, než je na heatpipe osazená vapor chamber viditelná na levé fotce. Ta jim bude teplo z GPU předávat.

Heatpipe je celých 13, což je myslím počet, který jsme ještě v chladiči GPU neviděli. Stačí se podívat, jakou plochu potřebují, aby se vedle sebe poskládaly. Levné to určitě není. V pravém horním rohu fotky je možná vidět další exemplář pasivu, tentokrát je vidět zakončení heatpipe na jednom z jeho konců.

Výrazně zvýšené TDP karty?

Při pohledu na sílu chladiče a rozměry se vnucuje otázka, zda tato karta nebude pokoušet onen maximální limit spotřeby, který GeForce RTX 4090 má. Referenční TDP celé karty je pro tento model totiž sice 450 W, ale GPU u nereferenčních přetaktovaných grafik údajně podporuje zvýšení maximálně až na 660 W.

Napájení má nicméně jen na jeden 16pinový konektor 12VHPWR. Ten dává maximálně 600 W. Ale je pravda, že teoreticky by se ještě dal tahat proud ze slotu PCIe ×16, čímž by se cíle 660 W dalo dosáhnout. Ovšem není nutno, aby tato karta nutně limit vyčerpala kompletně, možná má chlazení předimenzované kvůli hlučnosti nebo prostě pro „prémiový“ vizuální efekt. TDP (respektive jak Nvidia píše, TGP) může klidně být 600 W, ale také třeba jen 550 či 500 W. Na druhou stranu, design už může také počítat s budoucí ještě nenažranější GeForce RTX 4090 Ti

Čtyři sloty asi budou extrém

Ne všechny grafiky budou ale takto „hardcore“. Tříslotové modely nejspíš budou také běžně k dostání a měly by asi být nejčastější (dvouslotové karty, to už je otázka; trh, zdá se, preferuje tříslotové karty i pro nižší výkony).

Na internet se dostaly ještě fotky karty od Zotacu, která také vypadá na hodně rozměrnou kládu, ale tloušťkou to pravděpodobně bude o něco štíhlejší provedení. Pasiv uvnitř ale také asi bude hodně rozrostlý. Tyto velké GeForce RTX 4090 asi budou často dost těžké, takže možná bude stát za to myslet při instalaci do skříní na zajištění dobré opory těchto karet nad rámec obvyklého přišroubování záslepky.

Zdroje: wxnod (1, 2) VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

RTX 4090 je ořezaná, ale karta Nvidia RTX 6000 Ada má 142 SM

V úterý Nvidia představila první grafiky GeForce RTX 4000 s architekturou Ada Lovelace. Nejvýkonnější model RTX 4090 je založený na čipu AD102, ale už bylo potvrzeno, že je to ořezaná verze s 16 384 shadery, zatímco plný čip má přes 18 000 jednotek. Nvidia už má nachystanou i kartu, jež má odemčené všechny (nebo skoro všechny) jednotky: model Nvidia RTX 6000 Ada, který ale je určený pro profesionální grafiky a podobné trhy. Celý článok „RTX 4090 je ořezaná, ale karta Nvidia RTX 6000 Ada má 142 SM“ »

 •  
 •  
 •  

Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny

Nvidia měla na dnešek naplánovanou keynote na konferenci GTC 2022. Jak se všeobecně čekalo, šéf firmy Jen-Hsun Huang na této prezentaci vedle různých enterprise, AI a automobilních věcí konečně představil a odhalil nové grafiky: GeForce RTX 4090 a GeForce RTX 4080 s novou architekturou Ada Lovelace. Přijdou na trh v příštích dvou měsících, nicméně nemáme úplně dobré zprávy o cenách, které za ně bude Nvidia účtovat. Celý článok „Grafiky Nvidia GeForce RTX 4000 jsou tu: modely, parametry, ceny“ »

 •  
 •  
 •  

První Lovelace: unikly parametry GeForce RTX 4090, 4080 a „4080“

Necelý týden zbývá do chvíle, kdy Nvidia představí oficiálně novou generaci GPU pro grafické karty GeForce RTX 4000. Hodně informací je proto asi už definitivních a v rukou širšího okruhu lidí a logicky se rozjely úniky. Zdá se, že Nvidia teď odhalí tři (nebo dva, podle úhlu pohledu) modely nové generace, pro které už máme specifikace. GeForce RTX 4090 a RTX 4080 16GB asi plní očekávání, ale poslední model RTX 4080 12GB nejspíš bude kontroverzní. Celý článok „První Lovelace: unikly parametry GeForce RTX 4090, 4080 a „4080““ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *