Micron oznámil 24,0GHz paměti GDDR6X, možná pro RTX 4090 Ti

GDDR6X se dostane na ještě vyšší přenosové rychlosti a propustnost

Tento týden jsme tu měli zprávu, dle níž by příští generace grafik Nvidia (GeForce RTX 4000 s architekturou Lovelace) měla opět používat paměti GDDR6X, které speciálně pro Nvidii vyvinul Micron. Zdá se, že jejich frekvence bude 21,0 GHz efektivně, tedy stejně jako teď u GeForce RTX 3090 Ti. Ale Micron teď oznámil už i rychlejší verzi těchto pamětí, která dál zvýší propustnost a mohla by přinést další nárůsty herního výkonu.

Micron nyní vydal tiskovou zprávu, v které oznamuje vylepšení technologie pamětí GDDRX6. V původní inkarnaci, který přišla s GeForce RTX 3000 v druhé polovině roku 2020, tyto paměti dosáhly (efektivní) frekvence až 19,5 GHz, což se také označuje jako 19,5 Gb/s (udávaná přenosová rychlost na jeden bit šířky sběrnice). Tato první generace čipů měla kapacitu 8 Gb neboli 1 GB. GeForce RTX 3090, která je využívala, proto musela mít celkem 24 paměťových čipů, které se nacházely i z druhé stany PCB.

Nyní Micron oznámil čipy, které dosahují jednak vyšší frekvence/rychlosti (21,0 GHz efektivně/21,0 Gbps). Současně ale má jeden křemík vyšší kapacitu 16 Gb neboli 2 GB. Toto umožňuje osadit kapacitu 24 GB na jednu stranu PCB. To má výhody mimo jiné z hlediska chlazení. Čipy na druhé straně chladí jen backplate karty a vysoká teplota pod ním jen ztěžuje odvod tepla koncentrovaného na straně desky s GPU, VRM a zbytkem paměti.

Více: Nvidia GeForce RTX 3090 má nové paměti GDDR6X s rychlostí až 21,0 GHz

Ačkoliv Micron nyní tyto paměti prezentuje jako novinku a oznamuje, že se rozjela sériová výroba těchto 16Gb čipů, jsou vlastně už i přímo nasazené v praxi. Tyto paměti používá již před dvěma týdny vydaná GeForce RTX 3090 Ti.

Dokument z roku 2020 uvádějící pro GDDR6X cílové frekvence 19 až 21 GHz efektivně (Zdroj: Micron)

Další výkonnostní zlepšení GDDR6X je v plánu

Ovšem v zprávě Micronu je vedle toho něco nového. Vedle tohoto totiž také Micron oznamuje další budoucí zrychlení těchto pamětí. V dokumentech z roku 2020 se objevovala jako horní konec plánovaných frekvencí u GDDR6X ona hodnota 21,0 GHz, na kterou se teď Nvidia dostala. Micron coby výrobce pamětí teď ale uvádí, že má roadmapu pro zvýšení taktu na 24,0 GHz efektivně. Tím by tyto paměti byly o 50 % výkonnější co do propustnosti proti mainstreamové GDDR6 na 16,0 GHz (i když je pravda, že GDDR6 se mezitím posunula na 18,0 GHz, proti tomu už to bude jenom +33 %, což je stále hodně).

Technologie GDDR6X a jejich kódování PAM4 se tedy bude dál vyvíjet, nebude hned nahrazená GDDR7 nebo něčím podobným. To se stalo u GDD5X (generace grafik Nvidia Pascal), kdy speciální paměti od Micronu vydržely na trhu jen dva roky.

Parametry pro paměti GDDR6X uváděné v Q2 2022 (Zdroj: Micron)

V tomto kontextu může vypadat překvapivě, že podle nejnovějších průsaků nové karty GeForce RTX generace Ada/Lovelace (ještě není plně jasné, jak se bude architektura oficiálně označovat a také asi nemusí být definitivní, že půjde o GeForce RTX 4000) tyto paměti nebudou mít a údajně zůstanou ještě jen u 21,0GHz GDDR6X. Ovšem je to asi tak, že 24GHz paměti pro ně ještě nebudou hotové – tato nová generace vychází už za několik měsíců a Nvidia s Micronem teprve nyní zprovoznili 21,0GHz frekvenci. Pro 24,0GHz frekvence patrně může být nutná nová revize či návrh čipů.

Možná to proto bude vypadat podobně jako u generace Ampere, kdy první vlna grafiky používala frekvenci 19,0–19,5 GHz (efektivně) a až po roce a půl vyšla v rámci refreshe karta RTX 3090 Ti posouvající se na 21,0 GHz. U příští generace GeForce tedy asi nastane stejný scénář – zatímco na trh půjdou s nyní dostupnými 21,0GHz čipy, poté v druhém roce jejich životního cyklu Nvidia přidá do jejich receptury nově dostupné rychlejší 24,0GHz čipy. Tím opět vznikne refresh této generace grafik s vyšším výkonem. GPU s 384bitovou sběrnicí by s těmito čipy dostalo propustnost 1152 GB/s, zatímco nyní s 21,0GHz frekvencí se dosahuje 1008 GB/s.

24,0GHz paměti by se tak mohly objevit u čehosi jako GeForce RTX 4090 Ti, modelu přebírajícím v roce 2023 (nebo v první polovině roku 2024) žezlo od GeForce RTX 4090. Bylo by to analogické k nynějšímu vypuštění GeForce RTX 3090 Ti (doufejme, že s tím pak ale nepřijde analogické zvýšení spotřeby – objevily se totiž dohady o nárůstu z již tak hrozných 600 W až na 850 W).

Zdroje: Micron via VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nvidia GeForce RTX 3080 12GB je v prodeji. Víc paměti i výkonu

Nvidia minulý týden oznámila hned dvě nové grafiky, které se začnou prodávat tento měsíc (GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3090 Ti – nejrychlejší a nejpomalejší model Ampere). Překvapivě ale včera firma přidala další nový model, a tentokrát ho dokonce začala okamžitě prodávat. Touto novinkou je GeForce RTX 3080 12GB, která rozšiřuje paměť existujícího 10GB modelu, ale také by měla znatelně zlepšit výkon, hlavně u vyšších rozlišení. Celý článok „Nvidia GeForce RTX 3080 12GB je v prodeji. Víc paměti i výkonu“ »

 •  
 •  
 •  

Čína má samostatná GPU Fantasy One: 5 TFLOPS GDDR6X, čiplety

Tento měsíc přišly zprávy o tom, že firma Innosilicon má chystá do výroby vlastní GPU, která budou zřejmě prvními čínskými samostatnými grafickými kartami, schopnými běhu her pro DirectX pod Windows (vedle Vulkanu a OpenGL v Linuxu). Nyní byly tyto grafiky představeny: chystá se několik verzí těchto čipletových GPU založených na architektuře PowerVR pod značkou Innosilicon Fantasy One. Celý článok „Čína má samostatná GPU Fantasy One: 5 TFLOPS GDDR6X, čiplety“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 3090 Super potvrzená, ale bude 450W. Refresh už letos

Ve čtvrtek jsme psali o čerstvém drbu, dle nějž Nvidia chystá novou highendovou grafiku, která má trumfnout model RTX 3090 a posunout maximální výkon ještě o kousek dál. O této kartě GeForce RTX 3090 Super teď rychle unikly další informace, podle kterých posune významně propustnost, ale spotřeba může být rovnou o 100 W vyšší. Ještě důležitější je ale možná informace, že refreshované modely Ampere „Super“ prý vyjdou už brzo. Celý článok „GeForce RTX 3090 Super potvrzená, ale bude 450W. Refresh už letos“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *