Spotřeba GeForce RTX 4000 „Lovelace“ by může být přes 800 W

Navýšení spotřeb u nové generace GPU Nvidie možná bude mnohem horší, než se myslelo

V poslední době sledujeme, že se spotřeby GPU trošku utrhly ze řetězu. Poté, co se Nvidia odpoutala od předchozích psychologických hranic okolo 300 W a skočila až na 320–350 W, se prý chystá dokonce 450W GeForce RTX 3090 Ti. Jenže to prý nemusí být nic proti tomu, co teprve přijde. Dokonce ani dříve uváděných hrozivých 600 W prý není konečná, příští generace grafik Nvidia by prý mohla (v negativním smyslu) posunout laťku ještě dál.

Nové zprávy o nadcházející generaci grafik se objevily od Twitter obývajícího leakera s přezdívkou Greymon55, který v poslední době měl celkem dobré zdroje. Aktuálně má dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Tu dobrou už jste nedávno slyšeli – podle jeho informací prý nová generace grafických karet, GeForce RTX 4000 s architekturou Lovelace, vyjde již v září. Geymon55 dokonce říká, že by už teď nedoporučoval kupovat žádnou z dražších karet současné generace, protože ta příští je asi výrazně překoná a není daleko.

Tip: Příští generace GPU Nvidia GeForce je Lovelace. 5 nm, až 144 SM?

Špatná zpráva je, že Nvidia prý podle některých zdrojů plánuje použít velmi vysoká TDP neboli spotřeby. Nejvyšší modely herních grafik by měly být údajně založené na čipu AD102 (značení je „ADxxx“, protože architektura se jmenuje podle Ady Lovelace) a Greymon55 uvádí, že podle jeho zdrojů by mohly existovat tři modely, jelikož se pro čip uvádějí tři různé verze spotřeby.

A tato TDP jsou prý plánovaná na 450 W, 600 W a dokonce 850 W. Na první dvě už jsme byli připraveni po předchozích únicích, které už uváděly možnost 550W TDP. Nicméně spotřeba grafické karty pro PC na úrovni 850 W už je zcela mimo očekávání (ostatně je to příkon blížící se malým varným konvicím).

Tyto spotřeby by asi mohly patřit k jednotlivým modelům založeným na čipu AD102, tj. například GeForce RTX 4080 (která podle Greymon55 má být založena na tomto největším čipu) by byla 450W, GeForce RTX 4080 Ti už 600W a pak například model GeForce RTX 4090 by byl 850W. Podle Greymon55 to zatím údajně nejsou finální specifikace a může nastat nějaká úprava. Ovšem i snížení třeba o čtvrtinu by tady pořád moc nepomohlo.

Je naštěstí asi pořád naděje, že se toto nevyplní. Podle dalšího leakera Kopite7kimi, který je vůbec nejspolehlivějším zdrojem poslední doby, je zatím třeba tyto údaje brát jako „drb“ a nejsou potvrzené. Nicméně také on uvádí, že slyšel informaci, že by TDP mohla být 450, 600 a 800 W pro modely „80“, „80 Ti“ a „90“. Na jednu stranu tak tyto spotřeby zatím asi nejsou doložené u těch nejspolehlivějších zdrojů, ke kterým má Kopite7kimi přístup, ale na druhou stranu se tyto údaje někde přece jen objevují. Takže šance, že se tento ne zrovna dobrý scénář vyplní, asi nejsou úplně nula, bohužel. Ale aspoň můžeme doufat, že tuto novinku budeme ještě mít příležitost v budoucnu dementovat… Podle Kopite7kimi má zdroj, od kterého toto pochází, spolehlivost odhadem tak 50:50.

Podle Greymona55 by tato brutální TDP naštěstí měla být problémem vyšších segmentů a v těch nižších se pořád budou dát koupit karty s jakž-takž rozumnou spotřebou. Prý by to mohly být karty jako GeForce RTX 4060 a RTX 4070 a Radeon RX 7600 XT a 7700 XT (pokud se nezmění systém značení), tyto kategorie by měly zůstat u zvladatelnějších spotřeb a nevyžadovat úplně brutální zdroje.

Nvidia GeForce RTX 3090 Ti ukázaná během prezentace na CES 2022, má zřejmě 450W TDP uchladit standardním vzduchovým chladičem ve stylu Founders Edition, pravda tříslotovým (Zdroj: Nvidia)

Nedobrý trend…

Pokud byste ale chtěli výkonnější kartu, pak 600W nebo 800W spotřeba není žádná legrace. Zvýšené náklady na elektřinu by už mohly být i docela citelné, protože se bavíme o stovkách wattů a není to jako debata o tom, zda 50 W nebo 100 W navíc je už nepřijatelných, které jsme vedli u grafik nebo procesorů v minulosti. S příkonem nad 600 W ale už asi často budou mít problémy i zdroje. Leckomu nebude asi ani stačit nominální kapacita současného, pokud má třeba jen 750W nebo 850W (protože musíte započítat CPU, ztráty na VRM a další komponenty).

Navíc by zdroj neměl mít kapacitu využitou nadoraz, protože GPU a procesory obvykle odebírají proud ne stabilně, ale ve špičkách, které mohou být výrazně vyšší, než je TDP. Z tohoto i dalších důvodů je lépe, když má zdroj rezervu. Greymon55 vtipkoval o tom, že byste pro budoucí highend měli raději mít 1500W zdroj, což není až tak přehnané.

V příslovečné neposlední řadě také spotřeba 600W nebo dokonce 850W bude velká výzva pro chlazení – jde o dvakrát až třikrát víc wattů, než co bylo běžné u nynějších grafik. Odvést toto teplo nebude jen tak i samo o sobě, ne ještě pokud by to mělo být s rozumnou úrovní hlučnosti.

U konkurenčních Radeonů bohužel také již přišly zprávy o zvyšování spotřeby highendových modelů. AMD navíc na rozdíl od Nvidie, kde má být AD102 údajně monolitický čip, hodlá použít čipletové GPU z více kusů křemíku, což by mohlo přinášet určitou spotřebu navíc kvůli propojením čipů, které jsou při vysoké propustnosti energeticky náročná. Nicméně dosavadní drby se přikláněly k tomu, že by spotřeba next-gen Radeonů (RX 7000?) i tak mohla být alespoň o něco nižší, než spotřeba GeForce RTX 4000. Nicméně i tak asi může stoupnout a i kdyby u AMD narostla třeba jen na 450 W, pořád je to děsivý posun ve spotřebě.

Asi by bylo ideální, kdyby trh tyto excesy jednoduše neakceptoval a výrobci byli nucení se vrátit zpátky do nějakých rozumnějších hranic.

Zdroje: VideoCardz, Greymon55, Kopite7kimi

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark

V předvečer velkých novinek od Intelu se objevila ještě jedna od AMD. Tato firma zřejmě někde za zavřenými dveřmi prezentovala novou generaci highendových či pro pracovní stanice určených procesorů Ryzen Threadripper, respektive Ryzen Threadripper Pro. Z této akce se dostaly na veřejnost jako důkaz snímky slajdů, a vypadá to tedy, že nová generace trhače vláken od AMD je skutečná. A brzo se má dostat do obchodů. Celý článok „Threadripper Pro 7000 vyjde na podzim, AMD ukázalo benchmark“ »

 •  
 •  
 •  

AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP

Letos už AMD vydalo Epyc 9004 „Genoa“, až 96jádrovou serverovou verzi architektury Zen 4, dokonce i s HPC modely Genoa-X vybavenými 3D V-Cache. Teď se k nim přidává ještě jedna separátní rodina – procesory s kódovým označením Siena, které jsou speciálně navržené pro nižší spotřebu a nižší cenu. Mají vlastní platformu označenou SP6 se šestikanálovými paměťmi (takže i desky by měly stát méně) a TDP začínající už od 70 W. Celý článok „AMD uvádí platformu SP6: levnější Epyc pro masy s nižším TDP“ »

 •  
 •  
 •  

Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?

Minulý týden se teprve začaly prodávat nové Radeony RX 7700 XT a RX 7800 XT a už to vypadá, že se k nim brzo přidá další model. Prozradil ho PowerColor, opět indiskrétní partner AMD vyrábějící karty. Tentokrát ale ne přímo publikováním chystaného modelu, ale v databázi EEC. To je o něco slabší doklad, nicméně vydání Radeonu RX 7700 XT poprvé uniklé v tomto zdroji se potvrdilo. Nyní EEC ukazuje, že se chystá Radeon RX 7600 XT. Celý článok „Potvrzeno: AMD vydá Radeon RX 7600 XT. V 8GB i 10GB verzi?“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Já nevím, co všem tak vadí. Jakoby snad plánovali vyřadit z nabídky ostatní, normální, karty. Pro mě za mě, ať mají v nabídce třeba karty s kW TDP.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *