Radeony zřejmě zdraží, přes léto mohou ceny stoupnout i o 15 %

Ceny grafických karet AMD Radeon nejsou zatím přes rozsáhlou krizi s výrazně zdražujícími pamětmi zas tak zlé, v obchodech jsou někdy i za méně než po většinu loňského roku (i díky tomu, že počínaje březnem 2025 o dost klesl kurz dolaru). To ale prý nebude mít dlouhého trvání: Během léta údajně výrazně stoupnou ceny, které výrobci karet musí za čipy platit. Nejspíš právě kvůli tomu, jak AI hype vyšrouboval cenu různých pamětí.

Podle informací z asijského fóra Board Channels, kde se často objevují zprávy z okruhu výrobců hardwaru, AMD nyní zvažuje či přímo plánuje zdražení grafických karet. Přesněji má zvednout nákupní ceny GPU účtované partnerským výrobcům. To se pak ale prakticky určitě projeví i v koncových cenách za hotové grafiky, do nichž bude zvýšení nákladů přeneseno.

Jednotkové ceny za GPU a paměti pro grafické karty Radeon by se podle těchto zpráv mohly během třetího čtvrtletí zvýšit o 10 až 15 %, přičemž začít by to mohlo už začátkem kvartálu během července. Zatím nicméně nejde o potvrzenou informaci.

Důvod, proč je zdražení iniciované AMD, spočívá v způsobu, jakým výrobci karet nakupují čipy GPU a paměti. Ty obvykle objednávají v balíku obsahujícím čipy GPU a paměťové čipy (v tomto případě GDDR6) určené pro dané GPU, aby bylo možno zkompletovat celou kartu. Výrobci karet GDDR6 či GDDR7 kupují prostřednictvím AMD nebo Nvidie (místo přímých objednávek od výrobců DRAM) kvůli tomu, že ty jako větší společnosti mívají lepší vyjednávací pozice a logistiku.

Paměti GDDR6 od Samsungu

V tomto případě sice zdražuje celý balík GPU a GDDR6, ale zvýšení ceny ke zřejmě hlavně nebo cele způsobené cenou pamětí. AMD je k tomu údajně nuceno pokračujícím růstem jejich cen na trhu, který je očekáván v druhé polovině roku.

Podle informací Board Channels aktuálně podobné zdražení pro ekosystém výrobců karet s GPU od Nvidie diskutováno není. To může být způsobeno tím, že karty Nvidia používají většinou paměti GDDR7, jejichž ceny se mohou vyvíjet jinak než ceny pamětí GDDR6 používaných u grafik Radeon RX 7000 a RX 9000 od AMD. Vlny zdražování tak mohou přicházet s jiným načasováním. Aktuální výhled je ale na trhu pamětí takový, že růst cen bude v budoucnu pokračovat, takže později nějaké navýšení nákupních cen může postihnout i výrobce grafik Nvidia.

Zdroj: VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


Contents

Radeon RX 9000: Perfektní obraz a skvělý výkon, na které máte

Poměry na trhu nejsou vůbec nakloněné hráčům, kteří teď potřebují silnější hardware na letošní novinky. O to důležitější jsou grafické karty a další výbava jako herní monitory, které dodají vysoký výkon, kvalitní zážitky i neosekanou podporu nejnovějších funkcí, aniž by vás jejich pořízení zruinovalo. Dnes jsou k tomu ideální GPU Radeon RX 9000 a Gigabyte k nim může přidat dostupný monitor s parametry, které ještě nedávno byly z říše snů. Celý článok „Radeon RX 9000: Perfektní obraz a skvělý výkon, na které máte“ »

Threadrippery se Zenem 6 mají jiný socket, bude třeba nová deska

Procesory Ryzen s architekturou Zen 6 (a podle neoficiálních informací patrně i další generace s architekturou Zen 7) budou stále používat dnešní socket AM5, takže s nimi budete moci upgradovat svůj aktuální počítač s AM5 deskou. Ale zdá se, že stejná věc bohužel nebude platit pro highendovou verzi – procesory Ryzen Threadripper. Pro ty totiž AMD chystá nový socket, takže do TRX50 a WRX80 desek Zen 6 nedostanete. Celý článok „Threadrippery se Zenem 6 mají jiný socket, bude třeba nová deska“ »

Podpora Advanced Shader Delivery už i pro Radeony RX 5000 a 6000

Před nedávnem Microsoft oznámil nové zlepšení pro herní počítače s Windows: funkci Advanced Shader Delivery, která umožňuje přeskočit zdlouhavé kompilování shaderů, které na vás ve hrách vyskočí po každé aktualizaci ovladačů. Místo kompilace na počítači se shadery stáhnou z internetu. Zpočátku podpora ale měla omezení – AMD ji nabízelo jenom na novějších grafikách od Radeonů RX 7000 výš. Nakonec se ale dostane i na starší modely. Celý článok „Podpora Advanced Shader Delivery už i pro Radeony RX 5000 a 6000“ »

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. V pohode. Ocakava sa pokles predaja zakladnych dosiek, t.j. aj grafickych kariet a preco tomu nepomoct tym, ze zdrazia este aj graficke karty, pocas leta, ked sa samo sebou predavaju este menej, lebo leto. Medzitym sa nVidia nevie zbavit milionov kusov 8GB RTX 50XX, ktore su teraz lacnejsie ako v roku 2025. Nastup novej generacie odlozili nVidia aj AMD, vraj kvoli pamatiam, ale tie pamate su potrebne v grafikach aj teraz, takze odklad je len preto, ze maju obrovske zasoby starych GPU. Informacie o zdrazeni maju vyvolat pocit poslednej sance vyhodnej kupy, ktora ani teraz nie je vyhodna. Su to jednoducho uz „stare“ GPU, kto chcel, uz davno kupil. Jedine na co cakaju, ze GTA VI, ale opat, AMD ani nVidia nepredstavia ziadnu novu generaciu, na ktorej by GTA VI bezalo rychlejsie a krajsie. Jedine co im zostava, je strasit zdrazovanim. A ked zdrazia, predaju este menej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *