Televízor Philips OLED+907: Pôsobivý panel OLED i ozvučenie

Detaily

Zatiaľ čo prvé testy televízorov u nás boli zamerané predovšetkým na cenovo dostupné modely, tentokrát sa pozrieme na opačný koniec pomyselného rebríčka. Nový OLED+907 od Philips je druhým najvyšším modelom výrobcu, ktorý prináša špičkový panel v kombinácií s prepracovaným Bowers & Wilkins soundbarom pre čo najlepší filmový zážitok. Hráčov poteší zase podporou adaptívneho obnovovania obrazu.

Základné parametre


Balenie a výbava

Model s panelom OLED je zabalený v podobnej kartónovej škatuli ako variant s LED, The One, ktorý sme testovali len nedávno. Tentokrát však grafika zobrazuje presnú siluetu televízora s neprehliadnuteľným nápisom OLED+, ktorý označuje dvojicu top modelov výrobcu v sérii 900, konkrétne testovaný 907 a úplný top model 937.

Proces inštalácie stojana je podobný ako pri The One, krabicu teda použijete ako podklad, na ktorý televízor položíte, aby ste mohli nainštalovať stojan. Inštalácia je však náročnejšia ako pri The One, vzhľadom na extrémne tekný profil obrazovky OLED, ktorú prakticky nie je veľmi za čo chytiť a pri preklápaní panelu do horizontálnej polohy sa prehýba čo vám rozhodne zvýši tep. Následná inštalácia stojana je už rýchla ako môžete vidieť na obrázku nižšie. Na vybalenie televízora si však určite zabezpečte pomoc, nie je to práca pre jedného.

Prvý dotyk prémiovosti a to doslova zažijete na diaľkovom ovládači. Na prvý pohľad vyzerá takmer rovnako ako ten dodávaný s The One, no potom vám do očí udrie to, že tento má podsvietené tlačidlá. Ide o funkciu ktorú len tak nenájdete, a pritom je veľmi užitočná najmä v noci. Okrem podsvietenia je zmenený aj dizajn tlačidiel, ktoré sú akoby prepojené a oddelené len mriežkou na rozdiel od samostatných tlačidiel na The One. Toto mi naopak pripadá menej prémiové, vzhľadom na to, že môžete nechtiac stlačiť viac tlačidiel naraz.

Situáciu ale opäť zlepšuje prémiová koža Muirhead na zadnej strane ovládača. Hoci je vrch stále plastový, je to práve spodná kožená časť ktorá vytvára prémiový pocit z ovládania televízora. Stále si myslím, že je ovládač zbytočne veľký, no vzhľadom na to ako sa dobre drží mu to prepáčim. Toto sa Philipsu naozaj podarilo.

Nový OLED+907 je nástupcom modelu OLED+903 a podobne ako predchodca prichádza s integrovaným soundbarom Bowers & Wilkins. Tomu sa budeme venovať ale o chvíľu, povedzme si niečo o paneli. Hlavnou hviezdou je nový OLED EX panel od LG Display, ktorý ponúka vyšší jas, až 1300 nitov, v porovnaní s bežnými modelmiOLED.

OLED EX môžete poznať tiež z modelov LG C2 a G2, nakoľko OLED EX od LG Display nie je exkluzívny tovar pre výrobcu televízorov LG, ale dodáva ich aj ďalším výrobcom ako práve Philips. Ide tiež o druhú generáciu panelov OLED a v posledných týždňoch, či na CES sme už videli aj tretiu, ktorá sa označuje ako META, no produkty s ňou prídu až o pár mesiacov. To platí aj o už predstavenom Philips OLED+908, ktorý však má byť dostupný až na jeseň. Preto sa vráťme k testovanému OLED+907, ktorý si na rozdiel od tohtoročných noviniek viete aj aktuálne kúpiť.

   

Okrem vyššieho jasu až o 30 % v porovnaní s konvenčnými panelmi OLED, medzi ktoré patrí napríklad OLED 707 alebo LG A a B-séria, sú v prípade EX panelov aj o 30 % tenšie rámčeky, ktoré môžete vidieť na obrázkoch vyššie. Konkrétne sa zmenšili zo 6 na 4 mm. V kombinácii s Ambilight Next Generation je tak zážitok z obsahu ešte intenzívnejší a rámčeky sú naozaj takmer neviditeľné. ANG namiesto rozdelenia zadných LED diód do skupín teraz umožňuje individuálne ovládanie každej LED, čím ponúka širší rozsah farieb a presnejšie prispôsobenie obrazu na obrazovke. Okrem novej generácie OLED EX ponúka 907 aj chladič, ktorý slúži na dosiahnutie stabilného vysokého jasu a tiež má vďaka odvádzaniu tepla znížiť riziko permanentného poškodenia panelu, ktoré poznáme ako burn-in. Chladič je dostupný len pri modeloch 900, OLEDy 807 a 707 ho neponúkajú.

907 podobne ako The One 65PUS8807 ponúka šiestu generáciu procesora P5, tentokrát však aj s „umelou intelgenciou“, ktorú The One s obyčajným P5 nemal. P5 AI ponúka novú zložku inteligencie okolitého prostredia, ktorá v reálnom čase dokáže upraviť jas, gamu a odozvu farieb na základe vašej domácnosti. Taktiež bol rozšírený zoznam obrazových režimov z dvoch na sedem v prípade detekcie filmu. P5 však nie je jediným procesorom na palube OLED+907, nachádza sa tu aj SoC MediaTek, konkrétne MT5895, so štvoricou Cortex A73 jadier s frekvenciou až 1,8 GHz. Tento procesor sme videli už pri The One 65PUS8807 a nájdete ho aj v ďalších televízoroch, napríklad od Sony. Čipset má isté obmedzenia, ktoré si ešte bližšie rozoberieme, preto pre naozaj náročných divákov môže byť nákup či už Android TV boxu, prípade nejakej hernej konzoly nevyhnutnosťou. No o tom naozaj až v ďalšej kapitole.

S výberom čispetu súvisia aj obmedzenia v konektivite, ktoré sme si už spomínali pri The One. Opäť je tu teda len dvojica portov HDMI 2.1 48 Gbps pre hranie v 120 Hz. Tie sú označené ako HDMI 1 a 2 a práve druhý je určený aj pre eARC, ktorý slúži na prenos zvuku vo vysokej kvalite napríklad od soundbaru. Reálne tak máte k dispozícií len jeden 4K 120 port na pripojenie konzoly či PC, v prípade že používate aj nejakú formu audio sústavy. Pre porovnanie, LG od série C nahor ponúka štvoricu HDMI 2.1, čo pre ľudí s viacerými zariadeniami je jednoznačne výhodou. Ak však pripájate maximálne dve audio/video zariadenia, nebude vás 907 nijako obmedzovať.

Okrem dvojice portov 4K 120 Hz HDMI televízor ponúka aj ďalšie dva porty 4K 60 Hz HDMI, jeden port USB 3.0 a dvojicu portov 2.0. Nechýba ani port LAN, opäť je ale obmedzený len na 100 Mbps a nie 1 Gbps. Situáciu tak z časti zachraňuje WiFi 5 802.11ac a vo výbave je aj Bluetooth 5. Rýchlejšiu WiFi dostane až nová generácia OLED+908 s novým MediaTek Pentonic 1000 procesorom. K televízoru tak viete jednoducho pripojiť klávesnicu či gamepad. Vo výbave je aj DVB-T2/S2/C tuner a naboku nájdete aj slot pre inštaláciu modulu CI.

Poďme sa pozrieť na zopár detailov. Prvým sú už spomínané rámčeky, ktoré sú vďaka OLED EX panelu ešte tenšie, než na čo som z LG OLED B modelov zvyknutý. Spodný je však o máličko hrubší, ako zvyšné dva, čo môžete vidieť na obrázku nižšie.

Spomínali sme si tiež už vylepšenia v oblasti Ambilight, kde teraz na rozdiel od trojice RGB LED nájdeme deväť rôznofarebných diód, vďaka čomu podsvietenie ponúkne trojnásobné rozlíšenie a ešte rýchlejšiu a vernejšiu odozvu na obsah na obrazovke. V prípade 907 nájdeme Ambilight na troch stranách, vyšší model 937 a nižší 807 ponúkajú podsvietenie aj v spodnej časti, teda na štyroch stranách.

Jednou z hlavných predností OLED+907 je bezpochyby integrovaný soundbar Bowers & Wilkins v spodnej časti. Ten ponúka 3.1 kanálový zvuk s výkonom 80 W. Vpredu má až šesť 30 mm stredotónových reproduktorov (midrange), ktoré poskytujú ľavé, stredové a pravé rozloženie (LCR). Každú dvojicu dopĺňa aj 19 mm vysokotónový reproduktor (tweeter) s titánovou kopulou.  Soundbar je pokrytý sivou látkou a pôsobí veľmi decentne a nerušivo.

Zo zadnej strany nájdeme veľký 75 mm basový reproduktor (woofer) so štyrmi 45×65 mm pasívnymi žiaričmi (ABR – auxiliary bass radiators), ktorý zabezpečuje hlboké a presné basy. V tomto momente ide rozhodne o najlepšiu reprodukciu zvuku, akú som pri televízore mal doteraz možnosť vyskúšať.

Ďalšou zaujímavosťou, ktorú OLED+907 ponúka, je možnosť natočenia do strán, ktorú som osobne ešte pri žiadnom televízore nevidel. Zmysel v tomto vidím najmä v prípade obývačky do L, teda lepšie povedané, ak máte sedaciu súpravu v tvare L a zároveň obsah sleduje viacero ľudí. Vďaka otočeniu do strany tak viete poskytnúť rovnomerný zážitok pre všetkých, nie len tých, čo sedia priamo oproti obrazovke.

   

Pri prvom štarte na vás vyskočí upozornenie na údržbu OLED panelu, ktorou sa televízor snaží zabrániť permanentnému poškodeniu, ktoré poznáme ako burn-in. Televízor si sám dokáže spustiť čistiaci proces počas pohotovostného režimu, takže vy ako používateľ o ňom ani nebudete vedieť.

Jedným z mechanizmov ako zabrániť vypáleniu obrazovky je aj šetrič obrazovky, ktorý ju prakticky vypne a zobrazuje len logo Bowers & Wilkins, ktoré sa pohybuje v priestore. Vraciame sa tak do čias Windows XP, kedy boli šetriče obrazovky populárne. Rozhodne však ide o užitočnú funkciu, najmä v prípade že musíte náhle odísť od prehrávaného obsahu, obrazovka takto sama predíde zobrazovaniu statického obsahu na príliš dlhú dobu.

V úvode som spomínal, že manipulácia s televízorom a jeho vyberanie zo škatule nie je úplne jednoduché vzhľadom na jeho hrúbku či skôr extrémnu tenkosť. Tú môžete vidieť na obrázku dole. Zadný panel s komponentami nesiaha až po kraj panelu, takže prakticky kdekoľvek sa pokúsite televízor chytiť, vždy ho držíte len za pár mm hrubý panel a všetko jedno vám určite nebude.

Ďalšou zaujímavosťou je tiež fakt, že veľká časť stojanu sa skrýva za televízorom a to viac menej bráni tomu, aby ste ho úplne natlačili na stenu za ním.Vzhľadom na možnosť rotácie do strán je to však pochopiteľné. Vzadu tiež nájdeme aj menší organizér na káble hoci ten sa zíde asi len pre napájací kábel. Všetky vstupy sú totiž vzdialené pomerne ďaleko, to sa týka najmä bočných konektorov HDMI.

The One PUS88807 ukrýval herného ducha, no OLED+907 je v tejto oblasti ešte na vyššej úrovni. Už spomínaná dvojica 48 Gb konektorov HDMI 2.1 ponúka možnosť pripojenia nových konzol ale aj grafických kariet, čo nie je zase takým unikátom. Televízor k tomu ale pridáva aj podporu technológii VRR, ALLM a FreeSync premium, ktoré sme opäť videli už aj pri The One. Čo je novinkou oproti LED modelu je oficiálna podpora Nvidia G-Sync, ktorú poznáme z televízorov LG OLED už nejaký ten rok.

Pripojenie k PS5 si vyžadovalo zapnutie herného režimu, kedy konzola správne detekovala všetky pripojenia a funkcie, vrátane možnosti zobrazenia nižšieho rozlíšenia 1440p.

Naposledy pri The One som narazil na isté problémy pri pripojení k PC, čo žiaľ bolo spôsobené použitím nesprávneho režimu obrazu. Pre správne fungovanie je potrebné nastaviť režim Monitor, kedy 4K pri 120 Hz funguje správne. Takisto som overil funkčnosť G-Sync, ktory tiež fungoval bez najmenších problémov. V tomto ohľade ide teda o rozhodne lepšiu voľbu pre PC hráčov s Nvidia grafikami oproti The One, ktorý G-Sync nemal. A nemusím asi zdôrazňovať, že hranie na OLEDe je úplne iný zážitok než akýkoľvek LED dokáže ponúknuť.

OLED+907 ponúka veľmi solídny balík hardvérovej a softvérovej výbavy, aký sme doteraz nemali možnosť vyskúšať. Budú to ale praktické testy, ktoré nám povedia ako blízko k vysokým očakávaniam sa televízor priblížil.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný

Ultraširoké monitory boli dlhé roky dostupné predovšetkým v 34-palcovom vyhotovení. Či už išlo o modely s rovnými alebo zahnutými panelmi, na prácu alebo na hranie. Philips však po novom expanduje a prechádza na 40-palcovú uhlopriečku. Jedným z prvých takýcho zväčšenych prírastkov je WQHD monitor s označením 40B1U5601, sprituálny nástupca Philips 34B1U5600. Ten už z testov poznáte. Celý článok „Monitor Philips 40B1U5601: Veľký, ultraširoký a rovný“ »

  •  
  •  
  •  

Test Philips OLED 807 s externým reproduktorom Play-Fi

Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor. Celý článok „Test Philips OLED 807 s externým reproduktorom Play-Fi“ »

  •  
  •  
  •  

Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl

Biznisový monitor s portom USB-C, s kamerou Windows Hello, prepínačom KVM či so senzormi svetla a prítomnosti používateľa. Ak ste už toto niekde počuli, bol to pravdepodobne Philips 34B1U5600, ktorý sme nedávno testovali. Tentokrát zaostríme na menší, 27-palcový variant, ktorý sa azda do pracovného prostredia hodí ešte viac ako zahnutý širokáč. V čom je model 27B1U5601 okrem menšej uhlopriečky iný? Celý článok „Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *