Televízor Philips OLED+907: Pôsobivý panel OLED i ozvučenie

Obrazové vlastnosti

Zatiaľ čo prvé testy televízorov u nás boli zamerané predovšetkým na cenovo dostupné modely, tentokrát sa pozrieme na opačný koniec pomyselného rebríčka. Nový OLED+907 od Philips je druhým najvyšším modelom výrobcu, ktorý prináša špičkový panel v kombinácií s prepracovaným Bowers & Wilkins soundbarom pre čo najlepší filmový zážitok. Hráčov poteší zase podporou adaptívneho obnovovania obrazu.

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu OLED s uhlopriečkou 65″ (164 cm) a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 3840 × 2160 px. Maximálna obnovovacia frekvencia je maximálne 120 Hz. Z ďalších parametrov výrobca udáva 99% pokrytie DCI-P3, maximálny jas až 1300 nitov pri 3 % okne. Za zmienku tiež stojí podpora viacerých HDR formátov, konkrétne HDR10, HDR10+, HDR10+ adaptívne, UHDA, Dolby Vision a HLG.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. Sondou sme namerali 100 % sRGB, 90 % AdobeRGB, 100 % DCI-P3 a 88 % NTSC, čo sú výborné hodnoty, ktoré potvrdzujú kvalitu OLED panelu. Maximálny jas pri zobrazení 100 % okna v SDR bol 248 nitov. Gama a presnosť farieb sa menia podľa použitého režimu obrazu, v tom štandardnom to nebola žiadna sláva. Po kalibrácii pomocou sondy sa už hodnoty o niečo zlepšili, no výsledky by rozhodne mohli byť ešte lepšie. Na to však budeme zrejme potrebovať iný hardvér na kalibráciu.

Rýchlosť pripojenia

Samostatnou kategóriou pri televízoroch bude testovanie pripojenia cez WiFi a LAN, nakoľko v dnešnej dobe ide o dôležitú vlastnosť pri streamovaní obsahu. WiFi 5 802.11 ac dosahovala pomerne dobré výsledky vzhĺadom na to, že smerovač je umiestnený v inej miestnosti, no spomenúť treba aj to, že na rovnakom mieste ako bol postavený televízor dosiahol iPhone 14 Pro Max viac než dvojnásobnú rýchlosť prenosu. Sklamaním je ale káblové pripojenie, ktoré je obmedzené na 100 Mbps a nepomohlo ani použitie adaptéra cez USB 3.0 port. Opäť teda ide o rovnaké problémy s akými sme sa stretli pri The One PUS8807. V oboch prípadoch ide o limitáciu na strane čipsetu. Riešenie bude dostupné až v teraz predstavenom OLED+908, ktorý dostane nový MediaTek Pentonic 1000 procesor, ktorý ponúkne nové štandardy WiFi 6/6E.

Výkon

Na televízoroch, ktoré nám to umožnia, sa pozrieme aj na výkon čipsetu pre herné účely, nakoľko Android ponúka množstvo herných titulov a bola by škoda neotestovať, či je možné ich na televízore spustiť. Ako už bolo spomenuté, OLED+907 dostal rovnaký čipset ako The One PUS8807, teda MediaTek MT5895, ktorý svojím výkonom žiadne rekordy netrhá. V testoch dosahoval veľmi podobné, hoci o trošku nižšie výsledky ako pri LED modeli, čo bude však spôsobené len odchýlkou merania, nakoľko ide o ten istý čipset. Žiaden vysoký výkon teda nehľadajte a v prípade, že chcete hrať Android hry, budete musieť siahnuť po nejakom TV boxe so silnejším procesorom.

Pripojenie k PC

Pri testovaní televízora sa nesmie zabudnúť ani na otestovanie pripojenia k PC, čo sme si už spomenuli v prvej kapitole. Po naštudovaní pomocníka narazíte na niekoľko nastavení, ktoré je potrebné mať aktívne aby bol zážitok ideálny. Pri teste The One PUS8807 som spravil chybu, že som nemal aktívny režim Monitor, čo znížilo rozlíšenie na 4K1K pri 120 Hz a výrazne zhoršilo kvalitu zobrazenia. Pri herných konzolách zase budete potrebovať herný režim, aby správne fungovali VRR a ALLM. V prípade správneho nastavenia však všetko funguje ako má a zážitok z hrania na OLED+907 patrí medzi to nejlepšie, čo momentálne trh ponúka.

Ťažkosti s úložiskom

Už pri The One PUS8807 som narazil na komplikáciu s nedostatočnou veľkosťou úložiska a po inštalácii pár aplikácií už televízor oznamoval, že potrebuje optimalizovať internú pamäť. Situácia sa opakoval aj pri OLED+907, kde už nie som ochotný prižmúriť oko a rozhodne ide o tzv. Red flag. Pozeráme sa totiž na televízor s takmer trojnásobnou cenovkou oproti LED modelu a opäť je tu len žalostných 16 GB, z ktorých väčšinu zaberá systém a vstavané aplikácie. Nie je predsa možné, aby cenovo orientovaný TCL 55C735 ponúkal 24 GB a jeden z top modelov Philips len 16 GB.

Toto je rozhodne veľký prešľap a prakticky znemožňuje používanie vstavaného Android TV po pár inštaláciách vašich obľúbených aplikácií. V kombinácii s pomalým sieťovým pripojením a slabým herným výkonom tak vyzerá, že jediným riešením bude siahnuť po externom TV boxe a televízor používať len ako zobrazovaciu jednotku, čo je naozaj škoda a pri tejto cenovej kategórii by to nemalo byť nutné.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test Philips OLED 807 s externým reproduktorom Play-Fi

Philips ponúka až štyri rôzne OLED modely a po druhom najvyššom (907) sa k nám dostal aj lacnejší model s číslom 807. Aby sme však neopakovali ten istý test dokolečka, tentokrát sa zameriame aj na technológiu DTS Play-Fi, pri ktorej použijeme bezdrôtový reproduktor TAW6205. Vďaka pripojeniu cez WiFi má oproti bežným reproduktorom niekoľko výhod. Aj o nich bude nasledujúci rozbor. Celý článok „Test Philips OLED 807 s externým reproduktorom Play-Fi“ »

  •  
  •  
  •  

Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl

Biznisový monitor s portom USB-C, s kamerou Windows Hello, prepínačom KVM či so senzormi svetla a prítomnosti používateľa. Ak ste už toto niekde počuli, bol to pravdepodobne Philips 34B1U5600, ktorý sme nedávno testovali. Tentokrát zaostríme na menší, 27-palcový variant, ktorý sa azda do pracovného prostredia hodí ešte viac ako zahnutý širokáč. V čom je model 27B1U5601 okrem menšej uhlopriečky iný? Celý článok „Philips 27B1U5601: Cenovo dostupný monitor na pracovný stôl“ »

  •  
  •  
  •  

Philips 34B1U5600: Zakrivená „34“ ovešaná portami USB-C

Zahnutý 34-palcový monitor s dokom USB-C, prepínačom KVM, možnosťou zobrazenia dvoch zdrojov súčasne a s kamerou Windows Hello. Ak vám toto znie povedome, pravdepodobne si spomeniete na Philips 346P1CRH, ktorý sme testovali minulý rok. Takmer rovnaké parametre však má aj novinka 34B1U5600 z biznisovej série a bude tak zaujímavé sledovať, aké rozdiely ponúkne oproti súrodencovi z radu Brilliance. Celý článok „Philips 34B1U5600: Zakrivená „34“ ovešaná portami USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *