Nvidia už chystá vydání GeForce RTX 4070, plánuje ho v dubnu

Čtvrtý model GeForce RTX 4070: Nvidia už výrobcům sdělila přibližné datum

Minulý měsíc se začala prodávat GeForce RTX 4070 Ti, coby třetí model generace grafik Nvidia s architekturou Ada Lovelace. Cena je nicméně na poměrně vysokých 799 $, zatímco o generaci zpět byla třetí grafikou GeForce RTX 3070 za 499 $. Hodně lidí asi proto čeká na další nižší karty v řadě. Nyní se objevily informace, kdy by se mohl takový model objevit – a sice grafika GeForce RTX 4070 bez onoho „Ti“.

Minulý týden zveřejnil web VideoCardz zprávu, že dle jeho informací Nvidia začala svým partnerským výrobcům sdělovat informace směřující k vydání tohoto modelu, pochopitelně pod informačním embargem. Součástí těchto informací ještě není přesné datum, kdy bude GeForce RTX 4070 vydaná, Nvidia ho teprve tedy bude dolaďovat. Ale je v nich uvedeno, že začátek prodeje karet s fyzickou dostupností nastane někdy v rámci měsíce dubna (apríla), takže máme příchod této grafiky poprvé hrubě zasazen.

Kdy přesně v dubnu GeForce RTX 4070 do obchodů půjde, se jen z tohoto moc odhadovat nedá. Možné jsou asi i termíny hned začátkem měsíce, i těsně na konci. Možnost koupit tuto kartu je tímto 7 až 11 týdnů vzdálená. Je ale třeba říct, že takto sdělované termíny nejsou vždy definitivní. Nvidia může dostupnost odkládat a poměrně často to v posledních letech dělala, zejména za řádění kryptohorečky, kdy řada už doložených a naplánovaných karet nevyšla po mnoho měsíců.

Tyto odklady jsou obvykle asi dané ekonomicky. Je asi menší šance, že by Nvidia uvedení odkládala kvůli technické nepřipravenosti, ale mohlo by se stát, že ho pozdrží proto, aby nejdříve vyprodala více starších grafik generace GeForce RTX 3000, kterým nová generace bude ubírat zákazníky.

Dostupnost GeForce RTX 4070 v obchodech je nyní plánovaná na duben (zdroj: VideoCardz)

Uniklé specifikace

GeForce RTX 4070 by podle současných poznatků měla obsahovat 5888 shaderů (46 SM, 46 RT jader, 184 tensor jader). Shadery prý mají referenční takty 1920 MHz (základ) a 2475 MHz (boost), což by dávalo teoretický výkon zhruba 29 TFLOPS, zatímco pro GeForce RTX 4070 Ti se uvádí 40 TFLOPS (takže novinka aby měla 72,9 % jejího hrubého výkonu). Karta bude mít 200W TDP a paměťovou sběrnici o šířce 192 bitů s 12 GB GDDR6X na taktu 21,0 GHz efektivně, což jí dodá stejnou propustnost 504 GB/s, jakou má k dispozici GeForce RTX 4070 Ti.

Nvidia GeForce RTX 3070 Founders Edition

Podle leakera Kopite7kimi bude provedení Founders Edition založené na čipu AD104-250, tato karta / PCB má interní označení PG141-SKU344 (všimněte si, že zatímco od RTX 4070 Ti provedení Founders Edition není, od tohoto nižšího modelu na prodej bude). Karty dalších výrobců, pokud použijí referenční a nikoliv vlastní PCB, budou založené na návrhu PCB buď PG141-SKU343, nebo PG141-SKU345. Mohou tedy existovat dvě verze. První budou používat originální revizi GPU AD104-250, druhá varianta (SKU345) má mít novější revizi AD104-251.

Podle předchozích informací je rozdíl v tom, že revize AD104-251 ušetří výrobcům externí součástky kvůli opravě funkcionality, která patrně v první revizi nefungovala správně. Objevila se zpráva, že jde o něco spojeného s regulací ventilátorů, tedy nic drastického. Toto jsou ovšem vše neoficiální informace, které je lepší brát s určitou rezervou. V praxi by každopádně měly být obě varianty karet plně funkční a pro uživatele bez rozdílu.

Zdroje: VideoCardz, Kopite7kimi

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada

Nvidia teď pořádá svou výroční konferenci GTC a během ní odhalila jednu velmi pozoruhodnou grafickou kartu pro desktop: model Nvidia RTX 4000 SFF Ada. Není sice herní, ale určená pro profesionální grafiku a podobná nasazení, parametry je však to jedna z nejzajímavějších karet nové 4nm generace s architekturou Ada Lovelace. Bude to asi nejefektivnější grafika, jaká se teď bude dát koupit, a navíc v kompaktním provedení. Celý článok „Jen 70 W. Nvidia uvádí SFF grafiku s čipem AD104 generace Ada“ »

 •  
 •  
 •  

První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c

Hybridní architektura s velkými jádry P-Core a menšími a efektivními E-Core, kterou Intel nasadil do procesorů v roce 2021, je často vnímána hodně kontroverzně. Tento přístup se ale už chystá i u AMD. Informace se o tom objevují delší dobu, ale teď už je potvrzený první procesor Ryzen, který takto dopadne. Půjde o APU označené Phoenix 2. To je levnější varianta dnešních Ryzenů 7000, takže big.LITTLE od AMD je už dost blízko. Celý článok „První big.LITTLE procesor AMD se ukázal: Phoenix 2 s jádry Zen 4c“ »

 •  
 •  
 •  

Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake

Vypadá to, že se nám vyjasňují plány Intelu v oblasti desktopových počítačů a procesorů na další roky. Nyní v této oblasti Intel prodává procesory Alder Lake a Raptor Lake se socketem LGA 1700, po nichž ale přijde nová platforma. Aktuální zprávy hovoří o tom, že Intel zřejmě opravdu zrušil vydání procesorů Meteor Lake pro tuto platformu, ale místo nich má být uspíšeno vydání následující generace Arrow Lake. A také už k těmto CPU máme detaily. Celý článok „Místo Meteor Lake pro desktop vydá Intel rovnou Arrow Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *