Fractal Design Define S2 – uberá na HDD, pridáva na chladení

Parametre, balenie a vzhľad

Výber počítačovej skrinky je pri stavaní počítača kľúčový. Okrem toho že určuje to, ako bude počítač vyzerať, ovplyvňuje aj možnosť použitia konkrétnych komponentov a tiež komfort pri jeho stavaní. Fractal Design Define S2, ktorej patrí táto recenzia, je sestrou populárnej Define R6. Líši sa najmä absenciou úložísk pre HDD disky v prednej časti, kde sa tak otvára tak priestor na vodné chladenie či lepšiu dostupnosť vnútorného priestoru.

Fractal Design Define S2 je najnovším prírastkom do portfólia tohto výrobcu. Ide o akýsi derivát z ich vlajkovej skrinky Define R6, z ktorej výrobca odstránil dedikovanú časť pre 3,5″ disky v prednej časti a otvoril tento priestor pre lepší priechod vzduchu a vodné chladenie. Pozície na HDD však úplne nezmizli, ostali tu tri, čo je pre väčšinu používateľov a hlavne hráčov viac než dosť. Najmä, keď nie je problém zaobstarať si 8 či 10TB disky. Zo skôr profesionálne zameranej R6 sa tak stala herne a consumer orientovaná S2, ktorá ma viac oslovila. Bude to zrejme aj tým, že točiace sa disky už v PC nejaký ten rok nepoužívam a na ukladanie veľkých dát mám NAS. Viac miesta vnútri a lepšie možnosti chladenia tak považujem za dôležitejšiedr ako XY nevyužitých pre HDD. 


Balenie

Skrinka je zabalená v kartónovej škatuli, ktorá zobrazuje základné parametre a dizajn skrinky. Nechýba ani označenie farebnej verzie, ktorá je v prípade testovaného kusu Gunmetal.

   

Vnútri skrinky nájdete prehľadný manuál a v spodnom úchyte pre HDD škatuľku s príslušenstvom. Oceňujem, že jednotlivé skrutky a diely sú oddelené a aj na samotnej škatuľke je písaný počet, tvar aj na čo sa tá konkrétna skrutka používa. Na toto veľa výrobcov skriniek zabúda alebo to jednoducho ignorujú. A nájsť potom tú správnu skrutku spomedzi 40 ks je nočná mora. Zmysel pre detail výrobcu preto vítam a veľmi chválim. Už na takejto maličkosti, ako je popis balenia, je vidieť, že máme dočinenia s kvalitným výrobkom.

   

Vzhľad

Define S2 zvonku vyzerá takmer rovnako ako R6. Odlišuje sa už len spomínaným priestorom v prednej časti, kde chýba polička na HDD. Nájdeme tu tak predný panel z hliníka, ventiláciu po bokoch predného panelu a priehľadnú bočnicu z tvrdeného skla. Počas celej recenzie odporúčam všímať si farebné prevedenie Gunmetal, ktoré je v porovnaní s klasickou čiernou alebo bielom netradičné.

   

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Fractal Design vydal zdroje SFX-L so 120mm ventilátormi

Zdroje formátu SFX, respektíve na dĺžku natiahnuté SFX-L, sú v desktopových počítačoch pomerne okrajová záležitosť. A keď už, tak drvivá väčšina má iba 80 alebo v lepšom prípade 92mm ventilátory. Fractal Design sa v rámci novej série Ion zmestil so 120mm rotormi, ktoré priemerom zodpovedajú tým, čo sa bežne používajú vo väčších zdrojoch ATX. Účinnejšie chladenie však nie je jediné lákadlo. Celý článok „Fractal Design vydal zdroje SFX-L so 120mm ventilátormi“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?

Dobrá cirkulácia vzduchu je základ každého počítača. Mnohí dozaista máte skrinku, kde sú v základe nainštalované 140mm ventilátory a možno ste rozmýšlali, či nebudú lepšie nejaké drahšie 120mm, medzi ktorými je predsa len lepší výber. V mainstreamovej Fractal Design Define S som otestoval, čo spraví výmena Dynamic GP14 za o číslo menšie BeQuiet! Silent Wings 3. Celý článok „Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti. Celý článok „Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Skrinka je fajn, ale pri tej cene radšej lacnejšiu R6. Je univerzálnejšia a pritom sa vnútro dá oholiť a spraviť z nej v podstate plnohodnotnú S. Nechápem cenovú politiku Fractalu u tejto bedne.

  1. Možno je tá vyššia cena spôsobená tým, že sa očakávajú nižšie predaje (čo je pri nových značkách, akou séria S je, typické)? Predsa len sa tolko tých kusov asi nepredá, takže i sériová výroba bude slabšia a súčasne nároky na marketingové aktivity môžu byť vyššie než u notoricky známych Rx, ktoré zase netreba toľko dávať na oči. Ktovie… jasné, nič z toho koncového zákazníka zaujímať nemusí, ale práve možno za týmto tkvie ona prirážka.

   1. To ma tiež napadlo, ale prvá generácia S bola lacnejšia než R5, cca 80 vs. 100 € alebo tak nejako? Uvidíme časom, ale je to divné.

  2. Ale S2 má v základu USB C panel, za který si u R6 musíš připlatit a dostaneš se na vyšší cenu jak u S2, takže bych úplně neříkal, že ta cena je vyšší. Podle mě je naprosto odpovídající.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *