Fractal Design Define S2 – uberá na HDD, pridáva na chladení

Detaily, rozobratie a skladanie

Výber počítačovej skrinky je pri stavaní počítača kľúčový. Okrem toho že určuje to, ako bude počítač vyzerať, ovplyvňuje aj možnosť použitia konkrétnych komponentov a tiež komfort pri jeho stavaní. Fractal Design Define S2, ktorej patrí táto recenzia, je sestrou populárnej Define R6. Líši sa najmä absenciou úložísk pre HDD disky v prednej časti, kde sa tak otvára tak priestor na vodné chladenie či lepšiu dostupnosť vnútorného priestoru. 

Detaily

Pozrieme sa ešte na dva detaily, ktorými sú uchytenie bočníc a kryt v prednej časti skrinky. Kovová aj sklenená bočnica zdieľajú rovnaký premyslený mechanizmus uchytávania o skrinku. Pozostáva z dvoch guličiek, ktoré sa prichytia o skrinku a kĺbového mechanizmu na druhom konci.

   

 

Po odskrutkovaní dvoch skrutiek prstami je možné panel uvoľniť a začne sa otvárať ako dvere. Panel drží na akomsi L, ktoré sa zachytáva o rám skrinky v prednej časti. Bočnica tak po odskrutkovaní nevypadne. To oceníte najmä pri sklenenej bočnici. Proces zatvárania je presne opačný. Najskôr treba L zasadiť do rámu aby sa dala bočnica kĺbovým pohybom zatvoriť, gulôčkové úchyty zatlačíte do skrinky a bočnica je pripevnená. Potom stačí už len nezabudnúť na dve skrutky a ste hotový. Toto sa výrobcovi naozaj podarilo.

Druhým detailom je predná odnímateľná časť krytu zdroja. Od výroby je namontovaná, no ak chcete použiť vpredu tretí ventilátor alebo 360 mm radiátor, je potrebné tento kryt odmontovať.

Pre odmontovanie je potrebné odstrániť predný panel a následne dve skrutky, ktoré kryt držia.

   

Rozobratie

Zo zaujímavosti sme skúsili rozobrať rám skrinky, kde sa uchytávajú HDD. Po odmontovaní niekoľkých skrutiek a zápasení s rámom je možné túto časť vymontovať. To sa môže zísť, ak sem budete chcieť použiť upravený rezervoár alebo spraviť nejakú modifikáciu skrinky.

   

Skladanie

Na záver sa ešte pozrime, ako to vyzerá, keď do skrinky začnete postupne montovať komponenty. Začneme zdrojom. Ten sa najskôr namontuje na rámček, ktorý je uchytený o skrinku. Odmontujeme ho zo skrinky, pripevníme o zdroj a následne rámček spolu so zdrojom zasuniem do skrinky. Rýchle, jednoduché, tak ako to má byť. Je to tiež ideálne riešenie na správu káblov nakoľko zdroj môžete mať povytiahnutý zo skrine a pripájať káble. Následne ich už len zorganizujete a zdroj zasuniete do skrine. Do skrinky sme osadili Seasonic Prime 1300 W Platinum, čo je zdroj v ATX rozmere o dĺžke 170 mm.

   

Do prednej časti časti skrinky sme umiestnili 3× 120mm ventilátor a AIO chladič Fractal Design Celsius S36. Na to bolo potrebné odmontovať krytku v prednej časti skrine, čo sme spomínali v predchádzajúcej kapitole.

Nasledovala inštalácia ATX základnej dosky Asus ROG Strix Z390-E Gaming, ktorej recenziu si môžete na HWCooling.net takisto prečítať. V skrinke ostáva ešte miesta viac než dosť a manipulácia s komponentami je tak veľmi jednoduchá.

Skrinka podporuje aj základné dosky formátu E-ATX, čo sme overili osadením dosky Gigabyte Z390 Aorus Xtreme.

Tu môžeme vidieť, že doska je širšia a zasahuje až cez gumové záslepky napravo od dosky. Sťažuje to prácu s káblami, najmä 24-pinovým konektorom. Iné problémy pri inštalácií E-ATX dosky neboli, do skrinky sa zmestí bez problémov.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?

Dobrá cirkulácia vzduchu je základ každého počítača. Mnohí dozaista máte skrinku, kde sú v základe nainštalované 140mm ventilátory a možno ste rozmýšlali, či nebudú lepšie nejaké drahšie 120mm, medzi ktorými je predsa len lepší výber. V mainstreamovej Fractal Design Define S som otestoval, čo spraví výmena Dynamic GP14 za o číslo menšie BeQuiet! Silent Wings 3. Celý článok „Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti. Celý článok „Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Skrinka je fajn, ale pri tej cene radšej lacnejšiu R6. Je univerzálnejšia a pritom sa vnútro dá oholiť a spraviť z nej v podstate plnohodnotnú S. Nechápem cenovú politiku Fractalu u tejto bedne.

  1. Možno je tá vyššia cena spôsobená tým, že sa očakávajú nižšie predaje (čo je pri nových značkách, akou séria S je, typické)? Predsa len sa tolko tých kusov asi nepredá, takže i sériová výroba bude slabšia a súčasne nároky na marketingové aktivity môžu byť vyššie než u notoricky známych Rx, ktoré zase netreba toľko dávať na oči. Ktovie… jasné, nič z toho koncového zákazníka zaujímať nemusí, ale práve možno za týmto tkvie ona prirážka.

   1. To ma tiež napadlo, ale prvá generácia S bola lacnejšia než R5, cca 80 vs. 100 € alebo tak nejako? Uvidíme časom, ale je to divné.

  2. Ale S2 má v základu USB C panel, za který si u R6 musíš připlatit a dostaneš se na vyšší cenu jak u S2, takže bych úplně neříkal, že ta cena je vyšší. Podle mě je naprosto odpovídající.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *