Fractal Design Define S2 – uberá na HDD, pridáva na chladení

Vnútro a zozadu

Výber počítačovej skrinky je pri stavaní počítača kľúčový. Okrem toho že určuje to, ako bude počítač vyzerať, ovplyvňuje aj možnosť použitia konkrétnych komponentov a tiež komfort pri jeho stavaní. Fractal Design Define S2, ktorej patrí táto recenzia, je sestrou populárnej Define R6. Líši sa najmä absenciou úložísk pre HDD disky v prednej časti, kde sa tak otvára tak priestor na vodné chladenie či lepšiu dostupnosť vnútorného priestoru. 

Vnútro

Za hlavnú prednosť Define S2 pokladám vnútorný priestor skrinky a jej organizáciu. Pozrime sa, ako to vyzerá vnútri pro odstránení sklenenej bočnice a zadného panela.

Vnútri skrinky vidíte vyznačené pozície pre jednotlivé veľkosti základných dosiek. Hore aj napravo od dosky sú gumové záslepky, cez ktoré budete ťahať káble.

Kryty slotov PCIe sú priskrutkované väčšími skrutkami, ktoré viete chytiť prstami. Na ich dotiahnutie však budete potrebovať skrutkovač.  Kryty na vertikálnu inštaláciu grafickej karty sa už montujú zvonku skrinky. V ľavom hornom rohu sa nachádza jeden z trojice predinštalovaných 140mm ventilátorov Dynamic X2 GP-14. Pri pohľade na pravú časť môžete vidieť dvojicu týchto ventilátorov a tiež panel, na ktorom sú uchytené tri sloty pre HDD.

   

Pri pohľade nadol môžete vidieť perforovaný kryt zdroja, ktorý slúži aj na uchytenie SSD. Poteší tiež ďalší otvor s gumenou záslepkou na káble pripájané na spodku dosky.

Zozadu

Po odmontovaní zadného panela sa dostaneme k veľmi dobre riešenej zadnej časti skrinky, ktorá má všetko, čo by ste mohli potrebovať – pozície na HDD aj SSD, HUB pre ventilátory aj dostatok miesta pre zdroj.

Pozrime sa bližšie na pozície HDD. Na rozdiel od Define R6, ktorá ich má šesť, sú tu len tri. Ako sme však v úvode spomínali, tri HDD disky by mali byť pre bežného používateľa alebo hráča viac než dosť.

   

Platňové disky sa namontujú do takýchto držiakov, ktoré sa potom prichytia o rám v skrinke. Je potrebné držiak pritlačiť k rámu a priskrutkovať skrutku, ktorá je v ráme uchytená a nevypadne. Opäť zmysel pre detail, ktorý poteší a uľahčí prácu. Držiaky pre HDD môžete aj úplne odmontovať a rám skrinky použiť na uchytenie vodnej pumpy a rezervoára. Povedal by som, že takto to aj výrobca myslel, len nikde v návode to nie je spomenuté.

Na zadnej strane skrinky okrem pozícií pre tri HDD nájdete aj dvojicu úchytov pre 2,5″ SSD.

Zaujímavosťou zadnej strany je HUB pre ventilátory. Konkrétne pre tri 4-pinové PWM a šesť klasických 3-pinových.  HUB je potrebné zapojiť cez SATA 15-pin power konektor a 4-pin fan do dosky, ideálne na CPU_FAN.

   

Do skrinky je možné nainštalovať ventilátory až na deväť pozícií, čo by pri konfiguráciíi push-pull robilo ešte viac ventilátorov. Takýto HUB je preto viac než žiadúci a ako súčasť skrinky poteší ešte viac.

Pochvalu si zaslúži aj riešenie priestoru pre zdroj. Nie je tu nijaké obmedzenie pre manipuláciu so zdrojom a maximálna dĺžka môže byť až 300 mm. O chvíľu si ukážeme, ako sa zdroj inštaluje, no pri bežnej ATX veľkosti zdroja a dĺžke 140 – 160 mm budete mať miesta na správu káblov viac než dosť. Zdroj je navyše položený na gumových nožičkách, aby sa do skrinky neprenášali vibrácie z ventilátora.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?

Dobrá cirkulácia vzduchu je základ každého počítača. Mnohí dozaista máte skrinku, kde sú v základe nainštalované 140mm ventilátory a možno ste rozmýšlali, či nebudú lepšie nejaké drahšie 120mm, medzi ktorými je predsa len lepší výber. V mainstreamovej Fractal Design Define S som otestoval, čo spraví výmena Dynamic GP14 za o číslo menšie BeQuiet! Silent Wings 3. Celý článok „Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti. Celý článok „Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Skrinka je fajn, ale pri tej cene radšej lacnejšiu R6. Je univerzálnejšia a pritom sa vnútro dá oholiť a spraviť z nej v podstate plnohodnotnú S. Nechápem cenovú politiku Fractalu u tejto bedne.

  1. Možno je tá vyššia cena spôsobená tým, že sa očakávajú nižšie predaje (čo je pri nových značkách, akou séria S je, typické)? Predsa len sa tolko tých kusov asi nepredá, takže i sériová výroba bude slabšia a súčasne nároky na marketingové aktivity môžu byť vyššie než u notoricky známych Rx, ktoré zase netreba toľko dávať na oči. Ktovie… jasné, nič z toho koncového zákazníka zaujímať nemusí, ale práve možno za týmto tkvie ona prirážka.

   1. To ma tiež napadlo, ale prvá generácia S bola lacnejšia než R5, cca 80 vs. 100 € alebo tak nejako? Uvidíme časom, ale je to divné.

  2. Ale S2 má v základu USB C panel, za který si u R6 musíš připlatit a dostaneš se na vyšší cenu jak u S2, takže bych úplně neříkal, že ta cena je vyšší. Podle mě je naprosto odpovídající.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *