Fractal Design Define S2 – uberá na HDD, pridáva na chladení

Spredu, zhora a zospodu

Výber počítačovej skrinky je pri stavaní počítača kľúčový. Okrem toho že určuje to, ako bude počítač vyzerať, ovplyvňuje aj možnosť použitia konkrétnych komponentov a tiež komfort pri jeho stavaní. Fractal Design Define S2, ktorej patrí táto recenzia, je sestrou populárnej Define R6. Líši sa najmä absenciou úložísk pre HDD disky v prednej časti, kde sa tak otvára tak priestor na vodné chladenie či lepšiu dostupnosť vnútorného priestoru. 

Spredu

Prednú časť skrinky tvorí kryt z brúseného hliníka. Maska sa dá ľahko odmontovať a za ňou nájdeme tri pozície pre 120 a 140 mm ventilátory. Dva 140mm sú už predinštalované.

   

   

Ak chcete nainštalovať aj tretí, budete musieť časť skrinky rozobrať, na čo sa pozrieme v článku neskôr.

Otvory na bokoch panela majú zhruba 2,5 cm a sieťky pre filtrovanie prachu, ktoré sa dajú vymontovať a umyť. Zvnútra má kryt aj izolačnú penu. Hliníkový predný panel dodáva skrinke na prémiovosti.

   

 

Zhora a zospodu

Zabudnúť nesmieme ani na spodnú a hornú časť skrinky. Dole nájdeme prachový filter, ktorý prekrýva celý spodok. Vyberá sa spopod predného panela.

Zospodu tiež vidíte dve pozície na ventilátory. Strieborné nožičky majú gumové podložky, aby sa skrinka nehýbala a nepoškriabala nábytok.

Horná časť je riešená netradične. Vrchný panel sa dá odobrať a tak sa dostanete k držiaku pre ventilátory alebo radiátor. Zaujímavé je, že vrchný panel sa vymontuje po stlačení tlačidla vzadu na skrinke, čím sa zatlačí pružina a panel vyskočí.

Vrchný panel sa skladá z dvoch častí. Výrobca ho nazýva ModuVent. Vrchná časť je pevná a pod ňou sa nachádza perforovaná filtrována časť. Napriek tomu, že som sa snažil, pevnú a perforovanú časť som nevedel oddeliť a hrubú silu som neskúšal použiť, aby som panel nepoškodil. Rozdelenie týchto dvoch častí rozhodne nie je používateľsky prívetivé.

   

Po odmontovaní panelu sa dostanete k spomenutému držiaku ventilátorov alebo radiátora. Ten sa tiež dá vymontovať, no je na to potrebné odskrutkovať štyri malé skrutky. To je otravné a zdĺhavé. Oceňujem možnosť vymontovať držiak pre jednoduchšiu inštaláciu ventilátorov, no myslím si, že výrobca mohol vymyslieť lepší a jednoduchší systém na uchytenie tohto držiaka, hlavne, keď horný panel funguje na pružine.

Na vrchu skrinky nájdete samozrejme aj konektory a tlačidlo napájania a reset. Je tu dvojica konektorov USB 2.0 a dvojica USB 3.0. Nechýbajú ani audio konektory na slúchadlá a mikrofón. Hviezdou šou je ale USB 3.1 typu C s prenosovými rýchlosťami až 10 Gb/s. Aby ste ho však mohli použiť, musíte mať aj kompatibilnú dosku, ktorá podporuje tento konektor.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?

Dobrá cirkulácia vzduchu je základ každého počítača. Mnohí dozaista máte skrinku, kde sú v základe nainštalované 140mm ventilátory a možno ste rozmýšlali, či nebudú lepšie nejaké drahšie 120mm, medzi ktorými je predsa len lepší výber. V mainstreamovej Fractal Design Define S som otestoval, čo spraví výmena Dynamic GP14 za o číslo menšie BeQuiet! Silent Wings 3. Celý článok „Aké systémové ventilátory: 140mm stock alebo menšie a drahšie?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně

Skříně Fractal Design jsou hodně populární, takže vydání nového typu je svým způsobem i událost, ačkoliv skříň je takový pasivní komponent, na kterém by na první pohled nemělo až tak záležet. (Dokud se nezohledňují kvality jako tichý provoz a nejrůznější faktory přispívající ke „komfortu“.) Švédská firma nyní vypouští novou vylepšenou verzi skříně Define, která osobám tuto značku ctící přinese nové možnosti. Celý článok „Fractal Design Define R6. Nová generace superpopulární skříně“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. Skrinka je fajn, ale pri tej cene radšej lacnejšiu R6. Je univerzálnejšia a pritom sa vnútro dá oholiť a spraviť z nej v podstate plnohodnotnú S. Nechápem cenovú politiku Fractalu u tejto bedne.

  1. Možno je tá vyššia cena spôsobená tým, že sa očakávajú nižšie predaje (čo je pri nových značkách, akou séria S je, typické)? Predsa len sa tolko tých kusov asi nepredá, takže i sériová výroba bude slabšia a súčasne nároky na marketingové aktivity môžu byť vyššie než u notoricky známych Rx, ktoré zase netreba toľko dávať na oči. Ktovie… jasné, nič z toho koncového zákazníka zaujímať nemusí, ale práve možno za týmto tkvie ona prirážka.

   1. To ma tiež napadlo, ale prvá generácia S bola lacnejšia než R5, cca 80 vs. 100 € alebo tak nejako? Uvidíme časom, ale je to divné.

  2. Ale S2 má v základu USB C panel, za který si u R6 musíš připlatit a dostaneš se na vyšší cenu jak u S2, takže bych úplně neříkal, že ta cena je vyšší. Podle mě je naprosto odpovídající.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *