Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů

Klíčové vlastnosti

Minule jsme se podívali na zoubek zajímavému all-in-one chladiči od Valkyrie a dnes na toto téma volně navážeme recenzí vzduchového chladiče Vind SL125, což je zatím jediný model vzduchového chladiče, který má společnost Valkyrie ve své nabídce. Chladič Vind SL125 kombinuje jeden hustý svazek žeber s dvojicí ventilátorů v zrcadlovém provedení. Jsem tedy zvědavý, jak si tato zajímavá kombinace povede v našich zátěžových testech.

Klíčové vlastnosti chladiče

Už jen samotné balení chladiče Valkyrie Vind SL125 vás jistě upoutá. Podobně jako u vodního chladiče Dragonfang, tak i zde je na obalu chladiče využita kombinace futuristicky armádního grafického designu s nádechem mecha. Uvnitř balení se nachází jednověžový pasiv, který je tvořen hustým svazkem hliníkových žeber. Tato žebra protíná šestice šestimilimetrových měděných heatpipes. Vršek chladiče je osazen plastovým krytem s logem výrobce a celková konstrukce pasivu je mírně asymetrická, aby nedocházelo k fyzickému konfliktu chladiče a modulů operační paměti na základní desce.

 

   

S pasivem je spárovaná dvojice ventilátorů z řady X12, které nedávno testoval kolega Samák, a zde to začíná být skutečně zajímavé. Tato dvojice ventilátorů je totiž vůči sobě konstrukčně zrcadlově obrácená a oba ventilátory se osazují na pasiv tak, aby jejich náboj směřoval do středu chladiče. Je tedy opravdu důležité si pohlídat správnou orientaci obou ventilátorů, abyste zajistili optimální tok vzduchu skrze pasiv chladiče a oba ventilátory tak pracovaly společně a nikoliv proti sobě. Ventilátory jsou opatřeny gumovými rohy k potlačení případných vibrací a ve všech čtyřech rozích jsou vybaveny průsvitnými proužky, které ukrývají 5V RGB LED. Kabeláž pro tyto LED je možno zapojit do série společně s vrchním krytem chladiče, který je také opatřen několika RGB LED.

   

Podobně jako u chladiče Dragonfang 360, tak i zde je prezentace produktu zvládnutá na jedničku. Po otevření krabice se celý chladič vysune efektně vzhůru, abyste jej mohli snadno vyjmout. Na vcelku rozměrné (38 × 42 mm) měděné základně je z výroby aplikovaná teplovodivá pasta v maticovém vzoru, takže odpadají starosti s její aplikací při první instalaci chladiče. Pokud byste však přeci jen potřebovali Vind SL125 přemístit do jiné sestavy, v příslušenství naštěstí nechybí malá tuba s další pastou pro zhruba dvě až tři aplikace.

   

Montážní systém chladiče je velmi přehledně uložen v plastovém výlisku, nechybí ani nástroj pro dotahování šroubků, již zmiňovaná tuba s teplovodivou pastou a kabelová rozdvojka pro dodávané ventilátory. Poněkud zvláštně a až anachronicky však působí přítomnost výměnného krytu vršku chladiče s poněkud… waifu motivem, který mi trochu připomíná design krytů grafických karet z přelomu tisíciletí – kdo zažil dobu s Voodoo od 3dfx, tak ví, o čem mluvím. Přítomnost tohoto prvku ponechávám na subjektivním hodnocení každého z vás. Chladič je v základu osazen nenápadným černým krytem se zlatým logem výrobce, takže si každý může vybrat, co se mu více líbí.

   

Samotná montáž chladiče je snadná, montážní systém je příjemně robustní díky celokovové konstrukci a přítomnost utahovacího nástroje dělá z instalace chladiče velmi snadný úkol.

Parametry chladiče a ventilátoru

Pokud srovnáme Vind SL125 s podobnými typy chladičů konkurence, snadno zjistíme, že je jim velmi podobný svými rozměry i vahou. S výškou pod 160 mm by také neměl být problém ve většině běžných skříní na trhu a stejně tak si nemusíte lámat hlavu s kompatibilitou modulů operační paměti, neboť Vind SL125 nijak nezasahuje do prostoru DIMM slotů na základní desce.Vind SL125 využívá stejný ventilátor jako série chladičů Dragonfang, tedy X12. Verze s označením X12R je zrcadlově otočená, takže náboj ventilátoru směřuje směrem k pasivu a není viditelný, jinak se jedná o stejný typ ventilátoru se stejnou geometrií lopatek i rámečku.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

 •  
 •  
 •  

Ako dobre poznáš vodníky MSI? Súťaž o CoreLiquid E360

V spolupráci s MSI sme pre vás pripravili rýchly kvíz, po ktorého absolvovaní sa budete môcť zúčastniť hry o výkonný kvapalinový AIO chladič s 360-milimetrovým radiátorom – MEG CoreLiquid E360. Jediná podmienka je správne zodpovedať na tri otázky, ktoré buď preveria prehľad, ktorý máte, čo sa týka chladiacich vecí MSI, alebo do doplnia. Každopádne nepôjde o nič zložité. Celý článok „Ako dobre poznáš vodníky MSI? Súťaž o CoreLiquid E360“ »

 •  
 •  
 •  

Enermax znížil ceny kvapalinových chladičov Liqmaxflo (SR)

AIO vodníky Liqmaxflo a Liqmaxflo SR vyšli len minulý mesiac a už majú oficiálne popreškrtávané pôvodné ceny. Tie išli u vybraných modelov smerom nadol, a to o približne 4 až 16 %. Najväčší pokles ceny sa týka top modelu so 420 mm radiátorom, ktorý by nemali prehliadnuť majitelia najvýkonnejších procesorov. Lacnejšie sú ale aj menšie, populárnejšie modely do bežných skriniek. Pozrite sa kompletný prehľad. Celý článok „Enermax znížil ceny kvapalinových chladičov Liqmaxflo (SR)“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *