Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU

Klíčové vlastnosti

Dnešní článek slouží mimo obvyklé recenze také jako představení nového hráče na našem trhu. Jedná se o společnost Valkyrie, která nabízí především kapalinové AIO chladiče, byť v jejich nabídce najdete i jeden vzduchový chladič. Předmětem dnešního článku je však Dragonfang 360, což je kapalinový AIO chladič, který slibuje solidní účinnost za rozumnou cenu, což samozřejmě hodlám důsledně prověřit na své testovací sestavě.

Klíčové vlastnosti chladiče

Dragonfang 360 je kapalinový AIO chladič typické konstrukce s pumpou ukrytou uvnitř chladicího bloku. Z bloku je pumpou hnána kapalina do radiátoru a zpět pomocí dvojice opletených hadic, které jsou vyrobeny z vysoce odolného a zároveň dobře poddajného kopolymeru (FEP). Jak je u AIO chladičů zvykem, tak i zde je použit hliníkový radiátor o tloušťce 27 milimetrů. Celkově se tedy Dragonfang 360 nijak konstrukčně neodlišuje od většiny AIO chladičů na trhu a nečeká zde na vás žádné záludné překvapení.

Horní plocha chladicího bloku představuje vizuálně zajímavý prvek. Celá horní část bloku se totiž volně otáčí okolo své osy a v jedné polovině této otočné části je malé závaží. Tím se zaručuje, že bude vršek vždy ve vodorovné pozici bez ohledu na orientaci zbytku sestavy. Příčku s plastickým logem výrobce lze v případě potřeby jednoduše sejmout a otočit, je totiž uchycena pomocí malých magnetů. Příčka s logem a také celý kruhový obvod horní části bloku jsou navíc podsvíceny pomocí ARGB LED.

   

Měděná teplosměnná plocha chladiče je příjemně rozměrná a již z výroby je na ní nanesena tenká vrstva teplovodivé pasty, čímž odpadají starosti se správným množstvím a/nebo správným způsobem aplikace, o čemž najdete na internetu možná až příliš mnoho článků, které se vzájemně vyvracejí. V balení chladiče však najdete i malou tubu s další teplovodivou pastou, pokud byste chladič později přesouvali do jiné sestavy nebo třeba upgradovali procesor ve vaší sestavě.

Hadice jsou do chladicího bloku osazeny pomocí otočných fitinek, které jsou trochu netradičně mimo hlavní osu chladicího bloku a jsou mírně odsazeny do strany. V rámci kompatibility s RAM nebo s VRM pasivy základních desek by to však nemělo představovat žádnou překážku. Z bloku vychází dvojice kabelů, které se starají o PWM regulaci (!) pumpy a ARGB podsvícení chladicího bloku. Další ARGB prvky najdete na ventilátorech, kde se však nejedná o klasický prstenec okolo rotoru s lopatkami, ale o čtyři LED segmenty v každém rohu rámečku.

Co hodnotím jako naprosto perfektní je prezentace produktu a jeho příslušenství. Ostatně posuďte sami při pohledu na následující fotografie.

   

Vše je přehledně uloženo ve velkorysém množství ochranné pěny, dobře označeno a popsáno. V příslušenství nic zásadního nechybí a naopak zde najdete příjemné bonusy v podobě plastových spon na hadice chladiče a také pásky proti náhodnému rozpojení ARGB kabelů. Ale především zde najdete rozbočovač pro ventilátory s PWM regulací kombinovaný s rozbočovačem pro ARGB podsvícení. Paradoxně však není jeho přítomnost skoro zapotřebí, protože ventilátory mají možnost sériového zapojení kabelů pomocí přibalených spojek. Reálně si tak lze vystačit se dvěma PWM konektory a jediným ARGB konektorem na základní desce. Rozbočovač však jistě poskytne daleko úhlednější vedení a vyvázání kabelů v sestavě.

   

Přiložený manuál je velmi detailní, ale zároveň zůstává přehledný a neměli byste mít problém s žádným krokem instalace chladiče nebo jeho zapojení. Samotná montáž chladiče by však mohla být o něco jednodušší. Nejsem velkým fanouškem trefování se šroubkem do malého otvoru v backplate u Intel patice, kdy si často odřu klouby na prstech o nadrozměrné pasivy moderních základních desek.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Valkyrie Dragonfang 360 vzhledem ke své klasické konstrukci nijak nevybočuje svými rozměry ze své třídy. Chladič podporuje všechny moderní patice, délka radiátoru je těsně pod 400 mm a rozměry bloku jsou také standardní. Cenově je na tom Dragonfang 360 sice trochu hůře než jeho přímá konkurence, což je alespoň trochu vyváženo delší zárukou.Ventilátory X12 nedávno testoval kolega Samák, jehož recenzi si můžete přečíst zde. Jsou to skutečně solidní ventilátory s dostatečně vysokým statickým tlakem pro použití na radiátoru, jen mají občas mírné tendence k interferenci s radiátorem a tím vyšší hlučnosti při určitých otáčkách.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?

Táto správa nepoteší nikoho, kto si robil začiatkom roka 2024 zálusk na novú generáciu 140-mmilimetrových ventilátorov Noctua. Na tú si budete musieť počkať trochu dlhšie, hoci plánovaný posun vo vydaní je pomerne malý, s januárovým dátumom ale nepočítajte. Vyzerá to ale tak, že obdobie, v ktorom tieto ventilátory vyjdú, bude veľmi výživné. Na rovnaký štvrťrok je totiž písaný aj nástupca chladiča NH-D15. Celý článok „Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov. Celý článok „Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia“ »

 •  
 •  
 •  

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. Tak jsem si přečetl jen závěr. Je dobré to rozčleňovat na kapitoly, akorát závěr bych navrhoval dělat jako úvod. 🙂

  Pokud je nový chladič podobné kvality jako zavedená konkurence, rozuměj je stejně dobrý, ale je dražší, tak to nějak ztrácí smysl.

  1. Prečo (záver na úvod)? Z môjho pohľadu je užitočné sa najprv prelúskať konštrukčnými detailami, aby bol potom ten záver jasnejší. Keby sa začínalo záverom, tak tam chýba tá predstava o tom, „o čo ide“.

   Niektoré publikácie sa začínajú abstraktom, ktorý sa mi ale do populárnych článkov vedľa perexu príliš nehodí (najmä u článkov so štruktúrou, ktrá sa pravideľne opakuje). Ale môžeme o tom viesť spor, haha. 🙂

   1. Ne, děláte to dobře, ale já čtu skoro vždycky první závěrečné shrnutí, protože mám obvykle přes den málo času a závěr obvykle napoví, jestli má cenu koukat i na ty konstrukční detaily. A tady v tom případě napověděl, že nemá. :-/

 2. takze uzasny 360mm AIO za 170€ ledva porazi 50€ lowend fortis5? Gratulacia vyrobcovi 😀

  ps.. mozno v praxi zavrete v bedni to nebude az take smiesne a tie teploty budu trochu ine.. hlavne pri grafikach ako 4080+ alebo 7900*

  1. Použiť tu jednotné číslo je trochu nespravodlivé. Absolútne s tou narážkou súhlasím, ale keď už, tak gratulácia všetkým výrobcom. K tomu, že AIO vodníky dokázali spopularizovať do takej miery, že vežovité chladiče z trhu vytláčajú aj napriek výrazne horšiemu pomeru cena/chladiaci výkon. Na toto bolo vehementne upozorňované, pokiaľ si spomínam, už pred 12 rokmi aj v testoch na ExtraHardware.cz (archív). Najvýhodnješie vežovité chladiče (typu Endorfy/SPC Fera či Fortis) majú, mali a budú v tomto smere vždy ďaleko atraktívnejšie. Typický zákazník ale holt kupuje v prvom rade to, čo sa mu páči (vizuálne) a v tomto majú asi AIO vodníky navrch. +je u nich ešte ten luxusný status „kvapalinového chladenia“, ktoré bolo v mainstreame kedysi tabu. 🙂

   1. mne sa teda urcite viac paci moj cierny NH-D15 ako nejake hnusne hadice s pumpou, co sa za 3 roky pokazi. Povodne som chcel deepcool AK620, ale nemali ho skladom a Assassin IV este nebol dostupny. Dnes by som mu sancu dal, akemukolvek AIO nie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *