Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU

Metodika měření

Dnešní článek slouží mimo obvyklé recenze také jako představení nového hráče na našem trhu. Jedná se o společnost Valkyrie, která nabízí především kapalinové AIO chladiče, byť v jejich nabídce najdete i jeden vzduchový chladič. Předmětem dnešního článku je však Dragonfang 360, což je kapalinový AIO chladič, který slibuje solidní účinnost za rozumnou cenu, což samozřejmě hodlám důsledně prověřit na své testovací sestavě.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WIFI. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je instalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů. Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice.

   

Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na třech normalizovaných úrovních hlučnosti (36, 39 a 42 dBA) a nakonec při maximálních otáčkách. Postupně navíc doplňuji testy i na hladinách 45 a 48 dBA a tato data časem také najdete ve výsledcích. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 210 W (4500 MHz při 1.285 V). Tato druhá úroveň však představuje vzhledem k malé velikosti samotného čipu velmi vysokou koncentraci tepla na mm2. Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti. Například hladinu 36 dBA při této zátěži nedosáhl žádný chladič a pro jsem ji nakonec po zralé úvaze z testů vyřadil.

Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená riziko teploty procesoru nad 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU

Dlho očakávané next-gen ventilátory Noctua v 140 mm formáte nabrali aj nenabrali sklz v plánovanom vydaní. V rámci samostatného predaja sa síce posunuli z druhého do tretieho štvrťroka 2024, ale spolu s chladičom, ktorý na vrchole ponuky vymení model NH-D15, by mali vyjsť už čoskoro. Okrem toho sa trochu odtajnilo aj to, ktorý zo „starších“ projektov má tesne pred dokončením. Celý článok „Noctua: Nové 140 mm ventilátory odpremiérujú na chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Tak jsem si přečetl jen závěr. Je dobré to rozčleňovat na kapitoly, akorát závěr bych navrhoval dělat jako úvod. 🙂

    Pokud je nový chladič podobné kvality jako zavedená konkurence, rozuměj je stejně dobrý, ale je dražší, tak to nějak ztrácí smysl.

    1. Prečo (záver na úvod)? Z môjho pohľadu je užitočné sa najprv prelúskať konštrukčnými detailami, aby bol potom ten záver jasnejší. Keby sa začínalo záverom, tak tam chýba tá predstava o tom, „o čo ide“.

      Niektoré publikácie sa začínajú abstraktom, ktorý sa mi ale do populárnych článkov vedľa perexu príliš nehodí (najmä u článkov so štruktúrou, ktrá sa pravideľne opakuje). Ale môžeme o tom viesť spor, haha. 🙂

      1. Ne, děláte to dobře, ale já čtu skoro vždycky první závěrečné shrnutí, protože mám obvykle přes den málo času a závěr obvykle napoví, jestli má cenu koukat i na ty konstrukční detaily. A tady v tom případě napověděl, že nemá. :-/

  2. takze uzasny 360mm AIO za 170€ ledva porazi 50€ lowend fortis5? Gratulacia vyrobcovi 😀

    ps.. mozno v praxi zavrete v bedni to nebude az take smiesne a tie teploty budu trochu ine.. hlavne pri grafikach ako 4080+ alebo 7900*

    1. Použiť tu jednotné číslo je trochu nespravodlivé. Absolútne s tou narážkou súhlasím, ale keď už, tak gratulácia všetkým výrobcom. K tomu, že AIO vodníky dokázali spopularizovať do takej miery, že vežovité chladiče z trhu vytláčajú aj napriek výrazne horšiemu pomeru cena/chladiaci výkon. Na toto bolo vehementne upozorňované, pokiaľ si spomínam, už pred 12 rokmi aj v testoch na ExtraHardware.cz (archív). Najvýhodnješie vežovité chladiče (typu Endorfy/SPC Fera či Fortis) majú, mali a budú v tomto smere vždy ďaleko atraktívnejšie. Typický zákazník ale holt kupuje v prvom rade to, čo sa mu páči (vizuálne) a v tomto majú asi AIO vodníky navrch. +je u nich ešte ten luxusný status „kvapalinového chladenia“, ktoré bolo v mainstreame kedysi tabu. 🙂

      1. mne sa teda urcite viac paci moj cierny NH-D15 ako nejake hnusne hadice s pumpou, co sa za 3 roky pokazi. Povodne som chcel deepcool AK620, ale nemali ho skladom a Assassin IV este nebol dostupny. Dnes by som mu sancu dal, akemukolvek AIO nie 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *