Valkyrie X12: Pôsobivý rotor, ktorému to (trochu) kazí motor

Detaily Valkyrie X12

Možno si budete hovoriť, že rotor tohto ventilátora predsa poznáte a že sa Valkyrie inšpirovala Gentle Typhoon D1225C až príliš. To ale nevadí. Zo spomínanej predlohy sa zobralo hlavne to zdravé a najväčšie negatívum – vysoké vibrácie – sa obišlo oblúkom. A hoci by sa dali niektoré veciach ešte zapracovať, tak v kontexte modelov s osvetlením ARGB LED si ventilátor X12 počína vcelku dobre.

Ventilátor X12 patrí do skupiny tých modelov (A)RGB LED, ktoré na vedenie svetla nepoužívajú rotor. To síce nemusí pôsobiť tak efektne a svietivosť je pre menšiu priepustnú plochu vždy nižšia, ale  má to jednu veľkú výhodu – rotor môže byť pevnejší, ako je to u transparentných materiálov.

Ak je niečo atypické a naozaj originálne, tak je to uloženie svetlovodov v rohoch ventilátora. Obvykle sa používa prstencové osvetlenie, ktoré lemuje rotor, ale Valkyrie to má inak. LED sú (na PCB) v každom rohu dve, po stranách svetlovodu. Stredom ide dlhá skrutka, ktorou sú rohy pripevnené k zvyšku konštrukcie. Preto, tienením, miestami trochu klesá jas.

Geometria lopatiek je veľmi podobná Nidec Servo GT D1225C. To síce možno tvrdiť pri viacerých ventilátoroch, ale bližšie ako X12 k nej má máloktorý ventilátor, napríklad aj pre výrezy na vnútornej strane odtokových hrán. Tie už na ventilátoroch príliš nevídať. V presvedčení o ich nadbytočnosti ich výrobcovia ventilátorov nepoužívajú. Vychádzajúc z toho, že tieto výrezy plnia iba úlohu vyhladzovania mikroturbulencií je to prirodzené – rozdiel tlakov je v tomto mieste už taký malý, že po povedzem výkonnostnej stránke naozaj strácajú zmysel.

Je tu však este jeden rozmer. Z akustického pohľadu môže táto úprava môže za určitých okolností potláčať rezonančné frekvencie z prúdenia vzduchu formujúceho tónové špičky, k čomu pravdepodobne dochádza na Fractal Design Dynamic X2 GP-12 (PWM). Ako jeden z mála zástupcov tradičných širokých lopatiek je na šesťuholníkovej mriežke pri nižších rýchlostiach naozaj tichý aj v pásme 320–350 Hz. S FD Aspect 12 (RGB)/PWM bez týchto výrezov, ale inak s rovnakým rotorom, je výrazne hlučnejší podobne ako taký Noctua NF-P12 redux). Prirodzene to nemusí fungovať na každom ventilátore, záleží od mnohých konštrukčných faktorov a niekedy môže byť vplyv nenápadných výrezov kúsok od rozbočovača zrejme ani nemusí byť vždy pozitívny.

Až na oblejšie špičky lopatiek sa ich základný tvar od porovnávaného ventilátora Gentle Typhoon príliš nelíši. Sklon je rovnaký a takmer aj plocha. Lopatky Valkyrie X12 sú však o chlp kratšie a majú väčší odstup od statorového tunela. To pravdepodobne aj v súvislosti s nižšou pevnosťou lopatiek, keďže štruktúra PBT neobsahuje prímes sklených vlákien a hoci lopatky X12 príliš nepružia, stále sú oproti GT D1225C tenšie.

Vzhľadom na to, že vnútorný prierez (plocha rozbočovača) sa u týchto ventilátorov takisto zhoduje, je krajne nepravdepodobné, aby s ohľadom na tieto skutočnosti ventilátor Valkyrie X12 pri rovnakej rýchlosti (2150 ot./min) dosahoval oproti ventilátoru Nidec Servo výrazne vyšší prietok, ako uvádzajú špecifikácie. Ten je u X12 je z pochopiteľných dôvodov naopak o trochu nižší. V jednej veci má Valkyrie výrazne navrch, a síce v tom, že ich ventilátor prakticky vôbec nevibruje.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Lopatky sú, hlavne vďaka väčšej hrúbke, dostatočne pevné na to, aby v pracovnom pásme rýchlosti nedochádzalo k výrazným vibráciám. Oproti návrhom s menším počtom lopatiek je výhoda v tom, že 9-listové ventilátory (t.j. aj prípad X12) majú stále relatívne krátke nábežné hrany aj pri výraznejšom zakrivení. Rohy ventilátora pritom vibrácie ktovieako neabsorbujú a pre svoju vysokú tvrdosť predstavujú skôr perfektný vodič. To ale vôbec nevadí, keď sa nemusí nič tlmiť. Mimochodom, s 213 gramami sa jedná o jeden z najťažších ventilátorov. Značný podiel na vyššej hmotnosti má aj okrem rotora aj robustný rámček.

Pripojenie ventilátora je pomerne netradičné. Natívne sú vyvedené dva 6-pinové konektory (jeden na pohodlné reťazenie ďalších ventilátorov), čo je výhoda pre niektoré rozbočovače. Pokiaľ však chcete ventilátor len jednoducho pripojiť k základnej doske alebo k rozbočovaču, čo používa 4-pinové (motorček, PWM) a 3-pinové konektory (ARGB LED), tak môžete na to použiť adaptér zo 6-pinu. Ten je súčasťou balenia a na dĺžku má až 70 cm (spolu s káblom napevno 82 cm, čo je dosť aj na vedenie kabeláže v skrinkách full tower).

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Valkyrie Dragonfang 240 – Menší vydání kyperského vodníka

Na závěr letošního roku jsem si pro vás připravil recenzi kapalinového AIO chladiče od společnosti Valkyrie. Na podzim jsem zde testoval jejich vlajkovou loď v podobě chladič Dragonfang 360 a dnes otestujeme jeho menšího bratříčka s označením Dragonfang 240. Předchozí chladiče od společnosti Valkyrie nedopadly v absolutních číslech vůbec špatně, snad bude tento trend pokračovat i v dnešním článku. Celý článok „Valkyrie Dragonfang 240 – Menší vydání kyperského vodníka“ »

  •  
  •  
  •  

Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů

Minule jsme se podívali na zoubek zajímavému all-in-one chladiči od Valkyrie a dnes na toto téma volně navážeme recenzí vzduchového chladiče Vind SL125, což je zatím jediný model vzduchového chladiče, který má společnost Valkyrie ve své nabídce. Chladič Vind SL125 kombinuje jeden hustý svazek žeber s dvojicí ventilátorů v zrcadlovém provedení. Jsem tedy zvědavý, jak si tato zajímavá kombinace povede v našich zátěžových testech. Celý článok „Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů“ »

  •  
  •  
  •  

Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU

Dnešní článek slouží mimo obvyklé recenze také jako představení nového hráče na našem trhu. Jedná se o společnost Valkyrie, která nabízí především kapalinové AIO chladiče, byť v jejich nabídce najdete i jeden vzduchový chladič. Předmětem dnešního článku je však Dragonfang 360, což je kapalinový AIO chladič, který slibuje solidní účinnost za rozumnou cenu, což samozřejmě hodlám důsledně prověřit na své testovací sestavě. Celý článok „Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *