Valkyrie X12: Pôsobivý rotor, ktorému to (trochu) kazí motor

... a prietoku vzduchu

Možno si budete hovoriť, že rotor tohto ventilátora predsa poznáte a že sa Valkyrie inšpirovala Gentle Typhoon D1225C až príliš. To ale nevadí. Zo spomínanej predlohy sa zobralo hlavne to zdravé a najväčšie negatívum – vysoké vibrácie – sa obišlo oblúkom. A hoci by sa dali niektoré veciach ešte zapracovať, tak v kontexte modelov s osvetlením ARGB LED si ventilátor X12 počína vcelku dobre.

… a prietoku vzduchu

Pri meraniach prietoku vzduchu môžeme dobre vysvetliť, prečo je ten tvar testovacieho tunela taký, ako je. Z dvoch častí nepozostáva iba preto, aby bolo pre merania tlaku pohodlne možné upchať „výfuk“. Anemometer (teda prístroj na meranie rýchlosti vetra) zvierajú cez príruby dve časti, dva útvary.

Predná časť na ktorej začiatku je pripevnený ventilátor, sa plynulo zužuje a zhruba od dvoch tretín je už prierez menší ako je prierez 120-milimetrového ventilátora. Dôvodom je to, že prierez anemometra má vždy menšiu plochu než je prierez testovaných ventilátorov. Zužovanie smerom k ventilátoru anemometra je tak plynulé, aké bolo možné zvoliť a steny tunela sú hladké. Týmto sa minimalizoval vznik neprirodzených turbulencií.

Rozdiel medzi prierezom na vstupe (testovaný ventilátor) a v zúženom mieste (anemometer) znamená aj rozdiel v dynamickom tlaku, uplatňujú sa tu princípy Venturiho efektu. Aby na tejto úrovni nevzniklo skreslenie a nebol prietok vzduchu ventilátora iný, než je v skutočnosti, treba na namerané hodnoty aplikovať Bernoulliho rovnicu (pre maximálnu presnosť výpočet zohľadňuje aj plochu vnútorného prierezu anemometra, teda jeho neaktívnu časť). Po tomto všetkom je znovu možné naše výsledky konfrontovať s papierovými parametrami.

Na merania používame anemometer Extech AN300 s veľkým 100-milimetrovým ventilátorom. Jeho veľká výhoda oproti iným anemometrom je v tom, že je vyhotovený na obojsmerné snímanie. To umožňuje skúšky pri rôznych orientáciách ventilátora. Vhodnejšia, respektíve presnejšia na merania je ale poloha „ťahaj“, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, ale vysvetlíme si.

Tu sa už dostávame k druhej časti tunela, k časti za anemometrom. Súčasťou celého zariadenia je hlavne preto, aby prichádzal na rotor anemometra laminárny prúd vzduchu. Inak by sa do výsledkov premietli nekontrolované bočné víry, ktoré sú v nesúlade s presnými meraniami. Preto budeme prietok testovať v tejto odsávacej pozícii. Ak by k tejto téme niekto chcel niečo obšírnejšie rozviesť, tak ďalšie podrobnosti môžeme kedykoľvek rozpitvať do detailov v diskusii pod článkom. Pýtajte sa. 🙂

Zadok tunela zabezpečuje mimo iné aj to, aby bol prívod vzduchu na ventilátor anemometra laminárny

V súvislosti s anemometrom sa ešte trochu vrátime k meraniam hlučnosti a k nastavovaniu režimov podľa fixných hladín hluku. Možno vám pri čítaní napadlo, že i ventilátor anemometra je zdrojom zvuku, ktorý treba pri meraní ventilátorov odfiltrovať. Z toho dôvodu pred každým meraním a nastavovaním režimu podľa stanovenej hlučnosti na medzi rámček a ventilátor anemometra zasúvame istiacu vložku. Tá, mimochodom, drží ventilátor anemometra aj pri meraniach statického tlaku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Valkyrie Dragonfang 240 – Menší vydání kyperského vodníka

Na závěr letošního roku jsem si pro vás připravil recenzi kapalinového AIO chladiče od společnosti Valkyrie. Na podzim jsem zde testoval jejich vlajkovou loď v podobě chladič Dragonfang 360 a dnes otestujeme jeho menšího bratříčka s označením Dragonfang 240. Předchozí chladiče od společnosti Valkyrie nedopadly v absolutních číslech vůbec špatně, snad bude tento trend pokračovat i v dnešním článku. Celý článok „Valkyrie Dragonfang 240 – Menší vydání kyperského vodníka“ »

  •  
  •  
  •  

Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů

Minule jsme se podívali na zoubek zajímavému all-in-one chladiči od Valkyrie a dnes na toto téma volně navážeme recenzí vzduchového chladiče Vind SL125, což je zatím jediný model vzduchového chladiče, který má společnost Valkyrie ve své nabídce. Chladič Vind SL125 kombinuje jeden hustý svazek žeber s dvojicí ventilátorů v zrcadlovém provedení. Jsem tedy zvědavý, jak si tato zajímavá kombinace povede v našich zátěžových testech. Celý článok „Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů“ »

  •  
  •  
  •  

Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU

Dnešní článek slouží mimo obvyklé recenze také jako představení nového hráče na našem trhu. Jedná se o společnost Valkyrie, která nabízí především kapalinové AIO chladiče, byť v jejich nabídce najdete i jeden vzduchový chladič. Předmětem dnešního článku je však Dragonfang 360, což je kapalinový AIO chladič, který slibuje solidní účinnost za rozumnou cenu, což samozřejmě hodlám důsledně prověřit na své testovací sestavě. Celý článok „Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *