Valkyrie X12: Pôsobivý rotor, ktorému to (trochu) kazí motor

Základ metodiky, veterný tunel

Možno si budete hovoriť, že rotor tohto ventilátora predsa poznáte a že sa Valkyrie inšpirovala Gentle Typhoon D1225C až príliš. To ale nevadí. Zo spomínanej predlohy sa zobralo hlavne to zdravé a najväčšie negatívum – vysoké vibrácie – sa obišlo oblúkom. A hoci by sa dali niektoré veciach ešte zapracovať, tak v kontexte modelov s osvetlením ARGB LED si ventilátor X12 počína vcelku dobre.

Základ metodiky, veterný tunel

Predtým, než sa pustíte do čítania metodiky s rozborom všetkých detailov, tak sa pozrite ešte na testovací tunel ako celok. To je srdce celého systému, ku ktorému sa pripájajú ďalšie tepny (manometer, vibrometer, powermeter, …). Pevnou súčasťou tunela je z meracích prístrojov iba anemometer.

Tvar veterného tunela je inšpirovaný Venturiho trubicou, ktorá sa na merania prúdenia kvapalín a plynov používa už dlho. Venturiho efekt pre potreby snímania rýchlosti vetra je známy aj z leteckého priemyslu. Konštrukcia na meranie počítačových ventilátorov má ale svoje špecifiká, ktoré tento náš návrh v sebe odráža.

Jednotlivé parametre veterného tunela HWC na testy ventilátorov sú výsledkom fyzikálnych simulácií a praktického laborovania. Všetky detaily (záhyby, použitý materiál či povrchová úprava) majú svoje opodstatnenie a je takto navrhnuté z nejakého konkrétneho dôvodu. Jednotlivé konštrukčné detaily si postupne preberieme v rámci opisu meraní čiastkových veličín.

Teraz si ešte v krátkosti rozvedieme niektoré veci, ktoré sa do textu nasledujúcich kapitol tematicky nehodia. A síce napríklad to, že je kostra veterného tunela prácou 3D tlačiarne (PLA). Hrubý výtlačok bol, samozrejme, následne dôkladne opracovávaný brúsením, tmelením, leštením a lakovaním. Dôležitá je najmä hladká povrchová úprava vnútorných stien.

Pri spájaní jednotlivých častí sa kládol dôraz na to, aby bezchybne lícovali, aby boli bezchybne vytesnené (k tomu sa ešte vrátime pri opise testovacích postupov na meranie tlaku), ale takisto aby sa používaním nepovoľovali spoje. Všetko je síce pre servisné účely rozoberateľné, ale zaistené tak, aby sa pri používaní a napríklad aj pod náporom vibrácií zachovali stále vlastnosti. Závity sú zaistené buď matičkami s istiacou vložkou alebo závitovým lepidlom. Záleží na tom, kde sa čo viac hodí.

Keď sa práve veterný tunel nepoužíva, je uzatvorený v prachotesnej komore. Okrem technického vybavenia a jeho správneho skladovania je pre objektívne výstupy dôležité aj to, aby boli všetky meracie prístroje skalibrované podľa etalónu. Bez toho by nebolo možné si za svojimi výsledkami stať a opierať sa do špecifikácií výrobcov. Preto sú dôležitou výbavou metodiky aj protokoly o kalibrácii. Testovanie prebieha pri teplote okolitého vzduchu 21–21,3 °C, vlhkosť je zhruba 45 % (± 2 %).

Ventilátory nám prichádzajú na testy minimálne v dvoch kusoch toho istého modelu. Ak sú odchýlky niektorej z nameraných veličín väčšie ako 5 %, tak pracujeme aj s treťou či štvrtou vzorkou a priemerná hodnota je tvorená výsledkami ventilátorov, ktoré vychádzali najpodobnejšie a rozdiely medzi nimi sa zmestili pod 5 %.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Valkyrie Dragonfang 240 – Menší vydání kyperského vodníka

Na závěr letošního roku jsem si pro vás připravil recenzi kapalinového AIO chladiče od společnosti Valkyrie. Na podzim jsem zde testoval jejich vlajkovou loď v podobě chladič Dragonfang 360 a dnes otestujeme jeho menšího bratříčka s označením Dragonfang 240. Předchozí chladiče od společnosti Valkyrie nedopadly v absolutních číslech vůbec špatně, snad bude tento trend pokračovat i v dnešním článku. Celý článok „Valkyrie Dragonfang 240 – Menší vydání kyperského vodníka“ »

  •  
  •  
  •  

Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů

Minule jsme se podívali na zoubek zajímavému all-in-one chladiči od Valkyrie a dnes na toto téma volně navážeme recenzí vzduchového chladiče Vind SL125, což je zatím jediný model vzduchového chladiče, který má společnost Valkyrie ve své nabídce. Chladič Vind SL125 kombinuje jeden hustý svazek žeber s dvojicí ventilátorů v zrcadlovém provedení. Jsem tedy zvědavý, jak si tato zajímavá kombinace povede v našich zátěžových testech. Celý článok „Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů“ »

  •  
  •  
  •  

Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU

Dnešní článek slouží mimo obvyklé recenze také jako představení nového hráče na našem trhu. Jedná se o společnost Valkyrie, která nabízí především kapalinové AIO chladiče, byť v jejich nabídce najdete i jeden vzduchový chladič. Předmětem dnešního článku je však Dragonfang 360, což je kapalinový AIO chladič, který slibuje solidní účinnost za rozumnou cenu, což samozřejmě hodlám důsledně prověřit na své testovací sestavě. Celý článok „Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *