Valkyrie X12: Pôsobivý rotor, ktorému to (trochu) kazí motor

Hodnotenie

Možno si budete hovoriť, že rotor tohto ventilátora predsa poznáte a že sa Valkyrie inšpirovala Gentle Typhoon D1225C až príliš. To ale nevadí. Zo spomínanej predlohy sa zobralo hlavne to zdravé a najväčšie negatívum – vysoké vibrácie – sa obišlo oblúkom. A hoci by sa dali niektoré veciach ešte zapracovať, tak v kontexte modelov s osvetlením ARGB LED si ventilátor X12 počína vcelku dobre.

Hodnotenie

Základná charakteristika pripomína situáciu okolo SeaSonic MagFlow 1225  PWM – aerodynamicky veľmi efektívny rotor dopláca na slabšie akustické kvality motorčeka a možno čiastočne i ložísk (hoci ich spoulúčasť vzhľadom na kvapalinový typ bude zrejme pomerne malá). Treba však poznamenať, že nejde o nič strašné a chod Valkyrie X12 je v tomto smere tichší ako u SeaSonicu. Jedná sa tu skôr o viacero tenkých špičiek v pásme 850–1650 Hz, ktoré by sa dali prirovnať k svištaniu. O vrčaní (aké sprevádza napríklad Cooler Master SickleFlow 120 ARGB) nemôže byť reč.

Pre mnohých zvuk motorčeka otravný byť nemusí, ale zmieniť sa o ňom musíme. Inak by nebolo úplne zrejmé, prečo Valkyrie X12 aerodynamicky pomerne výrazne stráca na Noctua NF-12×25 PWM, čo je ventilátor s podobným rotorom. Isteže, tých dôvodov je viac, ale jeden z hlavných je tá vyššia motorická hlučnosť. Pri porovnateľných otáčkach (bez ohľadu na hlučnosť) Valkyrie X12 dosahuje veľmi podobný prietok. Pokiaľ sa však testovacie režimy zarovnávajú podľa rovnakej hlučnosti, tak vo výhode sú prirodzene celkovo tichšie ventilátory. Nielen aerodynamicky, ale motoricky.

Aerodynamický zvuk X12 je v nereštriktívnom prostredí bez prekážky pomerne tichý, možno až prekvapivo. Očakávali sme totiž, že PBT rotor s touto geometriou bude viac vibrovať. Takto sú aj pri vysokej rýchlosti (okolo 2000 ot./min) vibrácie na lopatkách na úrovni NF-A12x25. Isteže, vibrácie, ktoré sa dostávajú na rámček, sú o trochu vyššie. Treba ale zohľadniť aj mimoriadne tvrdé rohy ventilátora Valkyrie, ktoré vibrácie príliš netlmia. Tak či tak to nestojí za reč – vibrácie sú zanebatľené – ale tento fakt prináša jedno nové poznanie.

Pri dostatočnej hrúbke nemusí byť na tento typ rotora použitý mimoriadne pevný polymér. Teda minimálne vtedy, pokiaľ nejde o vyložene vysokootáčkové ventilátory, kde s narastajúcou rýchlosťou bude mať pevnejší materiál s nižšou tepelnou rozťažnosťou čoraz väčšie opodstatnenie. Ak však zostaneme v bežných rýchlostných triedach (500~2200 ot./min), tak na príklad X12 je dobre vidieť, že stačí aj hrubšie PBT, keďže lopatky nevibrujú a teda ani negenerujú tónové špičky. Samozrejme, toto tvrdenie sa vzťahuje na 9-lopatkové rotory, ktoré lopatky nenaťahujú do extrémov. Pre ventilátory s menším počtom dlhších lopatiek, ako sú napríklad Arctic P12/P120, to už neplatí – tie bez poriadne pevného materiálu alebo obruče sa výrazným vibráciám len tak nevyhnú.

Napriek veľmi nízkym vibráciám Valkyrie X12 nejaké tónové špičky s prekážkami predsa len vznikajú. To však z prúdenia vzduchu. Ventilátor je pri vyšších rýchlostiach (od 1400 ot./min) hlučnejší na mriežkeaj na radiátoroch. Pod 1200 ot./min je už X12 ale pomerne príjemne tichý a na radiátoroch dosahuje na pomery osvetlených modelov špičkové výsledky. Pri nižších rýchlostiach zaniká už aj hluk motorčeka. Na radiátoroch je Valkyrie X12 najefektívnejší (t.j. s najlepším pomerom prietoku k hlučnosti) 120-milimetrový ventilátor ARGB, aký sme doteraz testovali. Vďaka vysokému statickému tlaku sa mu darí aj na ostatných typoch prekážok, hoci tam už nejakú konkurenciu má, často i v podobe lacnejších ventilátorov. Ak je miesto, kde si X12 môže obhajovať vyššiu cenu, tak je to práve na radiátoroch.

Ak vyberáte medzi ventilátormi ARGB LED a Valkyrie X12 vás zaujal, tak si ešte premyslite, či vám nebude vadiť nižšia svietivosť LED. Respektíve „bodovo“ (v rohoch) je osvetlenie pomerne výrazné, ale na ploche menších svetlovodov, ktoré vám skrinku nerozsvietia ani pri maximálnom jase. Skrátka je to niečo iné ako ventilátory, ktoré svetlo vedú celým rotorom. Podpriemerný je potom prirodzene aj energetický koeficient svietivosti k spotrebe. Prietok vzduchu na jednotku spotreby je už ale slušný. A rozhodne nadštandardný je aj vysoký výkon motora, ktorý má veľkú rezervu do nepriaznivých podmienok (či už vplyvom veľmi vysokej reštriktívneho prostredia alebo prirodzeným zvyšovaním trenia používaním). Škoda len, že motorček pri nižšej intenzite PWM nevypína a štartovacie/minimálne rýchlosti sú pomerne vysoké (cca 770 ot./min).

Celkovo ventilátor Valkyrie X12 hodnotíme kladne. Na nejaké technické výhrady sa dostane vždy, dôležité však je, aby bol ten či onen ventilátor v rámci svojej kategórie v niečom fakt dobrý. A X12 medzi modelmi ARGB v aplikáciách, ktoré ventilátoru kladú vyšší odpor, svojou vysokou efektivitou pekne vyniká.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Valkyrie Dragonfang 240 – Menší vydání kyperského vodníka

Na závěr letošního roku jsem si pro vás připravil recenzi kapalinového AIO chladiče od společnosti Valkyrie. Na podzim jsem zde testoval jejich vlajkovou loď v podobě chladič Dragonfang 360 a dnes otestujeme jeho menšího bratříčka s označením Dragonfang 240. Předchozí chladiče od společnosti Valkyrie nedopadly v absolutních číslech vůbec špatně, snad bude tento trend pokračovat i v dnešním článku. Celý článok „Valkyrie Dragonfang 240 – Menší vydání kyperského vodníka“ »

  •  
  •  
  •  

Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů

Minule jsme se podívali na zoubek zajímavému all-in-one chladiči od Valkyrie a dnes na toto téma volně navážeme recenzí vzduchového chladiče Vind SL125, což je zatím jediný model vzduchového chladiče, který má společnost Valkyrie ve své nabídce. Chladič Vind SL125 kombinuje jeden hustý svazek žeber s dvojicí ventilátorů v zrcadlovém provedení. Jsem tedy zvědavý, jak si tato zajímavá kombinace povede v našich zátěžových testech. Celý článok „Valkyrie Vind SL125 – Zajímavá synergie dvou ventilátorů“ »

  •  
  •  
  •  

Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU

Dnešní článek slouží mimo obvyklé recenze také jako představení nového hráče na našem trhu. Jedná se o společnost Valkyrie, která nabízí především kapalinové AIO chladiče, byť v jejich nabídce najdete i jeden vzduchový chladič. Předmětem dnešního článku je však Dragonfang 360, což je kapalinový AIO chladič, který slibuje solidní účinnost za rozumnou cenu, což samozřejmě hodlám důsledně prověřit na své testovací sestavě. Celý článok „Valkyrie Dragonfang 360 – Nový hráč mezi chladiči CPU“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *