Detaily Seasonic MagFlow 1225 PWM
Konštrukčné detaily tu nielen fascinujúco vyzerajú, ale naozaj také sú. Teda až na jednu „drobnosť“, kvôli ktorej MagFlow 1225 PWM nemôže hrať vyrovnanú partiu so špičkou 120-milimetrových ventilátorov, hoci zdanlivo má k tomu všetky predpoklady. Ventilátor Seasonicu zvýhodňuje ale aspoň pridaná hodnota v podobe veľmi pohodlnej inštalácie: Magnet tu, magnet tam, s káblami sa neráta.
MagFlow 1225 PWM je premiéra Seasonicu, pokiaľ ide o samostatne predávaný ventilátor pod vlastnou značkou. A takto zo štartu sa začalo pomerne originálne – LCP rotor s takto krátkymi lopatkami je rarita. Oproti modelom s dlhšími lopatkami je hrúbka materiálu je zhruba menšia, keďže potreba znižovať pružnosť (a tlmiť vibrácie) je tu prirodzene menšia.
Lopatky majú hladkú povrchovú úpravu a zakrivenie ich nábežných hrán je približne na úrovni tradičných návrhov „starej“ éry (tou myslíme obdobie spred popularizácie dlhých, výrazne zahnutých listov ála Gentle Typhoon). Na rozdiel od nich ventilátor MagFlow používa viac lopatiek, deväť namiesto typických siedmych. A aj keď na jednu lopatku pripadá o trochu menšia šírka, tak je rotor hustejší, s menšími vzduchovými medzerami, čo sa mimo iné prejavuje i na vyššom statickom tlaku.
Vnútorný prierez náboja (alebo vrchná plocha rozbočovača, ako chcete…) je výrazne menší ako u niektorých špičkových ventilátorov, vrátane Noctua NF-A12x25, z celkovej plochy rotora tvorí približne 15,5 %. Aj keď je teda zase relatívne väčší odstup špičiek lopatiek od tunelu rámčeka, cca 1,4 mm. Napriek tomu je aktívna plocha, ktorá dáva prúdniciam vzduchu dynamiku, v tomto formáte na pomery drahších ventilátorov nadštandardne veľká. Seasonic tak teoreticky môže mať slabšiu stabilizáciu rotora, ale takisto nemusí (pôvodne väčší rozbočovač rotora zmenšuje aj Noctua). Isté je len to, že väčší vonkajší prierez s väčšími lopatkami je pre dosahovanie čo najvyššieho prietoku určite prospešný.
Celkové vyhotovenie je veľmi robustné a ventilátor vzbudzuje dojem naozaj prémiového produktu. Medzi ostanými ventilátormi púta pozornosť nielen vysokou cenou, ale aj s nadštandardne vysokou hmotnosťou (217 g) či pevným rámčekom s kontaktmi na reťazové pripojenie ďalšieho ventilátora do série. Napríklad na pripojenie štyroch ventilátorov (situácia na 420 mm radiátore) stačí jeden kábel, ktorý pripojíte k PWM konektoru. Aj v takomto prípade ste aj pri maximálnych otáčkach zmestíte do prúdového limitu 1 A, ktorý má väčšina základných dosiek. A to i s pomerne veľkou rezervou.
Systém magnetického uchytenia je realizovaný elegantne. Na každej strane sú dva magnety, ktoré sú buď predsadené alebo zapustené (záleží, či sa daný ventilátor pripája k inému alebo sa k nemu pripája iný ventilátor), s väčším vzájomným odstupom (každý magnet je v inom rohu), čo zabezpečuje presné a spoľahlivé zapojenie konektorov aj bez zvýšenej snahy používateľa.
Netreba nikde nič vymeriavať, nastavovať a zjednodušene sa dá poznamenať, že správnu cestu si ventilátory k sebe nájdu samé, stačí ich k sebe priložiť správnymi stranami. Magnety sú, mimochodom, pekne naddimenzovaný, po spojení troch ventilátorov ich môžete pohodlne ako jednu celistvý panel 360 × 120 mm položiť na radiátor. Na ilustráciu toho, o akej sile sa tu bavíme – po spojení dvoch ventilátorov druhý ventilátor v jeho strede akurát udrží malé fľaškové pivo. Samozrejme, toto je disciplína z kategórie doma neskúšať a už vôbec nepoužívať na servírovanie namiesto jedálenskej tácky, pri pohybe to už „zlomíte“.
K vonkajšiemu vyhotoveniu ventilátora Seasonic nemáme príliš čo vytýkať. Veľmi precízne sú naformátované aj antivibračné rohy, ktoré nijakým spôsobom neodstávajú a pevne držia na svojom mieste. Okrem kovového krytu rozbočovača so štruktúrou sústredných kružníc ventilátor spestrujú aj drážky po vonkajšom obvode plášťa. Tie nemajú na nič vplyv, ale aj tie umocňujú vizuálny vnem podobne ako aj logá MagFlow či Seasonic (z opačnej strany ventilátora).
- Contents
- Detaily Seasonic MagFlow 1225 PWM
- Prehľad špecifikácií výrobcu
- Základ metodiky, veterný tunel
- Montáž a merania vibrácií
- Počiatočné zahorenie a záznam otáčok
- Základ 6 rovnakých hladín hluku...
- ... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)
- Merania statického tlaku...
- ... a prietoku vzduchu
- S prekážkami je všetko inak
- Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka
- Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
- Výsledky: Otáčky
- Výsledky: Prietok bez prekážok
- Výsledky: Prietok cez nylonový filter
- Výsledky: Prietok cez plastový filter
- Výsledky: Prietok cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Prietok cez tenší radiátor
- Výsledky: Prietok cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak bez prekážok
- Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter
- Výsledky: Statický tlak cez plastový filter
- Výsledky: Statický tlak cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Statický tlak cez tenší radiátor
- Výsledky: Statický tlak cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak, efektivita podľa orientácie
- Realita vs. špecifikácie
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom
- Výsledky: Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)
- Výsledky: Vibrácie, os X
- Výsledky: Vibrácie, os Y
- Výsledky: Vibrácie, os Z
- Výsledky: Spotreba (a výkon motorčeka)
- Chladiaci výkon na watt, prietok vzduchu
- Chladiaci výkon na watt, statický tlak
- Prietok vzduchu za euro
- Statický tlak za euro
- Výsledky: Osvetlenie – svietivosť a spotreba LED
- Výsledky: Pomer spotreby LED k spotrebe motorčeka
- Hodnotenie
No nevim, drahé a hlučné. Noctua je aspoň jen drahá, ale taky ji nekupuju, vystačim si s levnýma SilentiumPC nebo Arctic.
Tá prvá veta je krutá, ale pravdivá. Na menej znakov sa ventilátor MagFlow stručne hodnotiť bohužiaľ nedá. Seasonic i sám priznáva, že sa sústredili hlavne na tú magnetickú funkciu a ostatné prvky hrali druhé až tretie husle. Hlavne pokiaľ ide o veci, ktoré sa podieľajú na priblíženiu sa k stavu, v ktorom chceme mať bezhlučný ventilátor pri súčasne extrémnom chladiacom výkone. 🙂
k tej cene – na Heuréke je predajca aj za cca 23 €, dostupnosť som neriešil… takže aj s cenou sa dá očividne pohnúť, lebo za 37 éčiek mám už aj celý chladič…
Jasné, kúpiť sa dá určite aj za nižšiu cenu. Otázka je, za akých podmienok. A teraz narážam na to, že niektorí predajcovia, povedzme legislatívne nerobia úplne presne to, čo by mali, a potom dokážu podliezť ceny konkurenčných obchodov. Odhliadnuc od toho, keď budeme brať ohľad hlavne na čo najplnšiu peňaženku zákazníka, ďalšia vec je koľko tie „najnižšie“ ceny vydržia. Taký MSI Silent Gale P12 sa v Poľsku predával za 4 eurá, ale fakt len chvíľu. Preto mi relevantnejšia prídu odporúčaná koncová cena výrobcu (a tá je u ventilátora Magflow tých 37 eur), ktorá bude +/- aktuálna aj o mesiac, pol roka, rok…
Ľubo, ruku na srdce, kúpil by si si ho za 37 éčiek aj keby bol niekde inde za 23? neviem, aké podmienky myslíš a čo myslíš tými legislatívnymi ofajmi u predajcov, ale aby mi v počítači vydržal tri roky za relatívne stabilných podmienok nie je žiadne kúzlo a určite sa vydrží točiť aj dlhšie aj pri viacerých kusoch a keď si predstavíš koľko ich asi tak potrebuješ do normálneho herného pc, tak si sakra rozmyslíš, či dáš n*14 éčiek navyše. teda myslím normálneho človeka, nie nejakého prachami smrdiaceho snoba/frikulína, ktorý by si aj tak nedal iný, ako všetkými najkrajšími farbami točiaci sa odpad…
Nekúpil, samozrjeme (asi ani za tych 23 eur, proste ten magneticky system, na ktorý vsádzajú, ma zase až tak nezaujíma…). Ale o to asi nejde. Čo sa týka tých konkurenčných bojov presadiť sa nižšou sumou, tak úplne do toho zachádzať nechem, pretože tomu prd rozumiem, ale naražal som na určité daňové nezrovnalosti. Ten BSCom, kde ho majú za tých 23 eur je možno v pohode, aj keď má ten obchod negatívnejšie hodnotenie (čo som to tak v rýchlosti preletel, tak to zrejme hlavne dlhé dodacie doby, keďže tovar objednávajú z externých skladov ktovie odkiaľ).
Samozrejme súhlasím, že každý dá púrednosť nákupu z lacnejšieho obchodu (najmä keď vopred počíta s tým, že v prípade poruchy ventilátor radšej vyhodí, ako by sa mal naťahovať s jeho reklamovaním…), u ktorého je predpoklad, že mu tovar dorazí. Čiže áno, s cenou sa „dá pohnúť“, ale pre potreby hodnotenia považujem za vhodnú oporúčanú cenu výrobcu (ozvlášť s ohľadom na zahraničné trhy), za ktorú je MagFlow napríklad aj na Amazone.