Seasonic MagFlow 1225 PWM, víťaz ceny „kráľ kontroverzie“

Detaily Seasonic MagFlow 1225 PWM

Konštrukčné detaily tu nielen fascinujúco vyzerajú, ale naozaj také sú. Teda až na jednu „drobnosť“, kvôli ktorej MagFlow 1225 PWM nemôže hrať vyrovnanú partiu so špičkou 120-milimetrových ventilátorov, hoci zdanlivo má k tomu všetky predpoklady. Ventilátor Seasonicu zvýhodňuje ale aspoň pridaná hodnota v podobe veľmi pohodlnej inštalácie: Magnet tu, magnet tam, s káblami sa neráta.

MagFlow 1225 PWM je premiéra Seasonicu, pokiaľ ide o samostatne predávaný ventilátor pod vlastnou značkou. A takto zo štartu sa začalo pomerne originálne – LCP rotor s takto krátkymi lopatkami je rarita. Oproti modelom s dlhšími lopatkami je hrúbka materiálu je zhruba menšia, keďže potreba znižovať pružnosť (a tlmiť vibrácie) je tu prirodzene menšia.

Lopatky majú hladkú povrchovú úpravu a zakrivenie ich nábežných hrán je približne na úrovni tradičných návrhov „starej“ éry (tou myslíme obdobie spred popularizácie dlhých, výrazne zahnutých listov ála Gentle Typhoon). Na rozdiel od nich ventilátor MagFlow používa viac lopatiek, deväť namiesto typických siedmych. A aj keď na jednu lopatku pripadá o trochu menšia šírka, tak je rotor hustejší, s menšími vzduchovými medzerami, čo sa mimo iné prejavuje i na vyššom statickom tlaku.

Vnútorný prierez náboja (alebo vrchná plocha rozbočovača, ako chcete…) je výrazne menší ako u niektorých špičkových ventilátorov, vrátane Noctua NF-A12x25, z celkovej plochy rotora tvorí približne 15,5 %. Aj keď je teda zase relatívne väčší odstup špičiek lopatiek od tunelu rámčeka, cca 1,4 mm. Napriek tomu je aktívna plocha, ktorá dáva prúdniciam vzduchu dynamiku, v tomto formáte na pomery drahších ventilátorov nadštandardne veľká. Seasonic tak teoreticky môže mať slabšiu stabilizáciu rotora, ale takisto nemusí (pôvodne väčší rozbočovač rotora zmenšuje aj Noctua). Isté je len to, že väčší vonkajší prierez s väčšími lopatkami je pre dosahovanie čo najvyššieho prietoku určite prospešný.

Upozornenie: S nylonovými prachovými filtrami, ktoré nemajú nejakým spôsobom spevnenú sieťku, sa môže tento ventilátor dostať do kolízie. Výškový rozdiel medzi rámčekom a konštrukciou rotora je príliš malý a hrozí vzájomný kontakt, v ktorého dôsledku vzniká nadmerný, mimoriadne nepríjemný hluk.

   

Celkové vyhotovenie je veľmi robustné a ventilátor vzbudzuje dojem naozaj prémiového produktu. Medzi ostanými ventilátormi púta pozornosť nielen vysokou cenou, ale aj s nadštandardne vysokou hmotnosťou (217 g) či pevným rámčekom s kontaktmi na reťazové pripojenie ďalšieho ventilátora do série. Napríklad na pripojenie štyroch ventilátorov (situácia na 420 mm radiátore) stačí jeden kábel, ktorý pripojíte k PWM konektoru. Aj v takomto prípade ste aj pri maximálnych otáčkach zmestíte do prúdového limitu 1 A, ktorý má väčšina základných dosiek. A to i s pomerne veľkou rezervou.

Systém magnetického uchytenia je realizovaný elegantne. Na každej strane sú dva magnety, ktoré sú buď predsadené alebo zapustené (záleží, či sa daný ventilátor pripája k inému alebo sa k nemu pripája iný ventilátor), s väčším vzájomným odstupom (každý magnet je v inom rohu), čo zabezpečuje presné a spoľahlivé zapojenie konektorov aj bez zvýšenej snahy používateľa.

Netreba nikde nič vymeriavať, nastavovať a zjednodušene sa dá poznamenať, že správnu cestu si ventilátory k sebe nájdu samé, stačí ich k sebe priložiť správnymi stranami. Magnety sú, mimochodom, pekne naddimenzovaný, po spojení troch ventilátorov ich môžete pohodlne ako jednu celistvý panel 360 × 120 mm položiť na radiátor. Na ilustráciu toho, o akej sile sa tu bavíme – po spojení dvoch ventilátorov druhý ventilátor v jeho strede akurát udrží malé fľaškové pivo. Samozrejme, toto je disciplína z kategórie doma neskúšať a už vôbec nepoužívať na servírovanie namiesto jedálenskej tácky, pri pohybe to už „zlomíte“.

K vonkajšiemu vyhotoveniu ventilátora Seasonic nemáme príliš čo vytýkať. Veľmi precízne sú naformátované aj antivibračné rohy, ktoré nijakým spôsobom neodstávajú a pevne držia na svojom mieste. Okrem kovového krytu rozbočovača so štruktúrou sústredných kružníc ventilátor spestrujú aj drážky po vonkajšom obvode plášťa. Tie nemajú na nič vplyv, ale aj tie umocňujú vizuálny vnem podobne ako aj logá MagFlow či Seasonic (z opačnej strany ventilátora).

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby. Celý článok „Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí“ »

 •  
 •  
 •  

Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta

Koncepcia, v ktorej sa stretáva rotor vyrobený z LCP a ARGB LED je mimoriadne vzácna. Ale má obrovský potenciál na dosahovanie najlepších výsledkov. Teda, pokiaľ všetko do seba optimálne zapadne a neobjavujú sa niekde slabšie miesta zvyšujúce hlučnosť. U ventilátora MagFlow ARGB je ešte zopár vecí na ladenie, ale už teraz, v aktuálnej podobe, sa nielen medzi osvetlenými modelmi jedná o špičkový ventilátor. Celý článok „Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (6) Pridať komentár

 1. No nevim, drahé a hlučné. Noctua je aspoň jen drahá, ale taky ji nekupuju, vystačim si s levnýma SilentiumPC nebo Arctic.

  1. Tá prvá veta je krutá, ale pravdivá. Na menej znakov sa ventilátor MagFlow stručne hodnotiť bohužiaľ nedá. Seasonic i sám priznáva, že sa sústredili hlavne na tú magnetickú funkciu a ostatné prvky hrali druhé až tretie husle. Hlavne pokiaľ ide o veci, ktoré sa podieľajú na priblíženiu sa k stavu, v ktorom chceme mať bezhlučný ventilátor pri súčasne extrémnom chladiacom výkone. 🙂

 2. k tej cene – na Heuréke je predajca aj za cca 23 €, dostupnosť som neriešil… takže aj s cenou sa dá očividne pohnúť, lebo za 37 éčiek mám už aj celý chladič…

  1. Jasné, kúpiť sa dá určite aj za nižšiu cenu. Otázka je, za akých podmienok. A teraz narážam na to, že niektorí predajcovia, povedzme legislatívne nerobia úplne presne to, čo by mali, a potom dokážu podliezť ceny konkurenčných obchodov. Odhliadnuc od toho, keď budeme brať ohľad hlavne na čo najplnšiu peňaženku zákazníka, ďalšia vec je koľko tie „najnižšie“ ceny vydržia. Taký MSI Silent Gale P12 sa v Poľsku predával za 4 eurá, ale fakt len chvíľu. Preto mi relevantnejšia prídu odporúčaná koncová cena výrobcu (a tá je u ventilátora Magflow tých 37 eur), ktorá bude +/- aktuálna aj o mesiac, pol roka, rok…

   1. Ľubo, ruku na srdce, kúpil by si si ho za 37 éčiek aj keby bol niekde inde za 23? neviem, aké podmienky myslíš a čo myslíš tými legislatívnymi ofajmi u predajcov, ale aby mi v počítači vydržal tri roky za relatívne stabilných podmienok nie je žiadne kúzlo a určite sa vydrží točiť aj dlhšie aj pri viacerých kusoch a keď si predstavíš koľko ich asi tak potrebuješ do normálneho herného pc, tak si sakra rozmyslíš, či dáš n*14 éčiek navyše. teda myslím normálneho človeka, nie nejakého prachami smrdiaceho snoba/frikulína, ktorý by si aj tak nedal iný, ako všetkými najkrajšími farbami točiaci sa odpad…

    1. Nekúpil, samozrjeme (asi ani za tych 23 eur, proste ten magneticky system, na ktorý vsádzajú, ma zase až tak nezaujíma…). Ale o to asi nejde. Čo sa týka tých konkurenčných bojov presadiť sa nižšou sumou, tak úplne do toho zachádzať nechem, pretože tomu prd rozumiem, ale naražal som na určité daňové nezrovnalosti. Ten BSCom, kde ho majú za tých 23 eur je možno v pohode, aj keď má ten obchod negatívnejšie hodnotenie (čo som to tak v rýchlosti preletel, tak to zrejme hlavne dlhé dodacie doby, keďže tovar objednávajú z externých skladov ktovie odkiaľ).

     Samozrejme súhlasím, že každý dá púrednosť nákupu z lacnejšieho obchodu (najmä keď vopred počíta s tým, že v prípade poruchy ventilátor radšej vyhodí, ako by sa mal naťahovať s jeho reklamovaním…), u ktorého je predpoklad, že mu tovar dorazí. Čiže áno, s cenou sa „dá pohnúť“, ale pre potreby hodnotenia považujem za vhodnú oporúčanú cenu výrobcu (ozvlášť s ohľadom na zahraničné trhy), za ktorú je MagFlow napríklad aj na Amazone.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *