Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta

Detaily Seasonic MagFlow ARGB

Koncepcia, v ktorej sa stretáva rotor vyrobený z LCP a ARGB LED je mimoriadne vzácna. Ale má obrovský potenciál na dosahovanie najlepších výsledkov. Teda, pokiaľ všetko do seba optimálne zapadne a neobjavujú sa niekde slabšie miesta zvyšujúce hlučnosť. U ventilátora MagFlow ARGB je ešte zopár vecí na ladenie, ale už teraz, v aktuálnej podobe, sa nielen medzi osvetlenými modelmi jedná o špičkový ventilátor.

Vyhotovenie ventilátora MagFlow ARGB je na pomery osvetlených modelom naozaj raritné. Netradičnosť spočíva v spojení veľmi pevného materiálu (LCP) použitého na výrobu rotora s LED. To prakticky nevídať. Dôvodom sú aj v horších svetlovodivé vlastnosti než u transparentných polykarbonátov. Seasonic sa tejto úlohy – implementácie ARGB LED v kombinácii s LCP – zhostil vcelku elegantne a originálne.

Jeden svetlovod po vonkajšej strane lemuje rozbočovač a druhý sa tiahne po vnútornej strane statorového tunela. Odtiaľ zľahka osvetľuje špičky lopatiek. Oproti bežným konštrukciám s prstencovým osvetlením v tomto prípade pri čelom pohľade nevnímate bodové zdroje svetla jednotlivé LED), ale iba mäkký odraz. Svietivosť je aj na maxime prirodzene nižšia až nízka, s osvetlením priestoru skrinky príliš nepočítajte, ale niekomu to práve takto môže vyhovovať.

Osvetlený ventilátor ARGB LED s lopatkami LCP má aj Thermaltake (Toughfan RGB), ktorého svetlovody sú cez celú plochu rámčeka. Komu sa realizácia podarila lepšie, posúďte sami, to je už subjektívny pohľad na vec.

Výhoda materiálu LCP je v jeho vysokej pevnosti a nízkej tepelnej rozťažnosti. Aj pri relatívne dlhších lopatkách s výraznejšie zakrivenými nábežnými hranami, sú vibrácie na špičkách minimálne. To aj vďaka nadštandardnej hrúbke lopatiek, ktorá takisto zvyšuje pevnosť. Nízke vibrácie na lopatkách sú prospešné aj z akustických dôvodov, aby nevznikal sekundárny hluk, ktorý je dôsledkom nežiaducich rezonančných frekvencií či už samotného ventilátora alebo skrinky či chladič, ktorý je ventilátorom ovplyvňovaný.

Určitým hendikepom ventilátora MagFlow ARGB oproti konštrukciám s podobnou geometriou rotora je menší prierez rotora. To pre pomerne široké rámčeky, v ktorých sú nainštalované LED. Na porovnanie, plocha rotora (cca 8825 mm²) je v porovnaní napríklad s DeepCool FC120 menšia o približne 13,5 %. A to má rotor MagFlow ARGB ešte o chlp väčší rozbočovač (mimochodom, s efektným kovovým krytom vrúbkovaným sústrednými kružnicami).

   

Neznamená to však, že by ventilátor Seasonic nemohol dosahovať porovnateľný prietok vzduchu, ale budú k nemu potrebné vyššie otáčky a vyššia hlučnosť v aerodynamickom pásme zvuku.

Prednosť MagFlow ARGB je aj jeho veľmi jednoduché reťazenie v prípade, že potrebujete za sebou viac ventilátorov (typicky na radiátoroch či v skrinkách, kde jeden ventilátor na vstupe či výstupe nestačí). Z rohov rámčeka sú vystúpené alebo zapustené (záleží na strane ventilátora) silné magnety, ktorými sa ventilátory spájajú. Mechanicky. Na elektrický a dátový kontakt sú medzi magnetmi ešte kontakty na motor ale i RGB. K počítaču potom stačí zapojiť jeden kábel, z krajného ventilátoru. Ten je takisto modulárny.

Formátovo je MagFlow 120-milimetrový ventilátor, ktorý Seasonic dodáva po jednom kuse (s MSRP 33,90 eur/cca 835 Kč), ale aj v trojbaleniach (99,90 eur/cca 2460 Kč).

Poznámka: Tabuľka parametrov, ktorá bývala v týchto miestach, je už na druhej strane článku. Samostatnú kapitolu sme jej vyhradili pre narastajúce rozmery a už pomerne veľkú výšku. Toto oddelenie by tak malo prispieť k lepšej používateľskej kontrole, obzvlášť na mobilných zariadeniach s menšími displejmi.

A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby. Celý článok „Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí“ »

 •  
 •  
 •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

 •  
 •  
 •  

Seasonic má MagFlow s ARGB LED. Nový je i tvar rotora

V poradí druhý ventilátor Seasonicu rozširuje ponuku osvetlených modelov. To ale veľmi nenásilným spôsobom, ktorý nepodmieňuje nižšiu pevnosť rotora. Ten je naopak nadštandardne pevný, vyrobený z LCP, a oproti staršiemu ventilátoru MagFlow 1225 sa zmenil aj tvar lopatiek. Elegantný spôsob pripojenia cez magnety, na ktorom si Seasonic zakladá, zostal zachovaný. Celý článok „Seasonic má MagFlow s ARGB LED. Nový je i tvar rotora“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Tak propojení je výborné, majitelům radiátorů hodně uleví. Ale jinak možná budu moc kritický. Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne? Hraje se spíše na vyvolání prvního dojmu, alespoň tak na mě výsledky působí.

  1. — Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne?

   Dobrá poznámka. Chcelo by to testy ventilátora s rovnakou geometriou, ale s použitím iného, menej pevného materiálu. Ale je možné, že to bude tak, ako píšete. Valkyrie X12 s podobným tvarom rotora je „iba“ PBT lopatky (bez prímesy sklených vlákien) a na nízkych frekvenciách ticho. Neznamená to však, že to musí platiť pre MagFlow. Aj keď má o trochu kratšie lopatky, tak aj pri nízkych vibráciách sa môže dostávať do nepríjemnejších rezonančných frekvencií. A ohliadnuc od zvukových vlastností potom od tepelnej rozťažnosti materiálu závisí i to, ako malá môže byť medzera medzi špičkami lopatiek a rámčekom. Tú má MagFlow ARGB určite menšiu ako Valkyrie X12.

   Jasné, užitočnejšie by LCP asi bolo na geometrii Arctic P12 a stále verím, že tomu niekto dá šancu na život. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *