Detaily Seasonic MagFlow ARGB
Koncepcia, v ktorej sa stretáva rotor vyrobený z LCP a ARGB LED je mimoriadne vzácna. Ale má obrovský potenciál na dosahovanie najlepších výsledkov. Teda, pokiaľ všetko do seba optimálne zapadne a neobjavujú sa niekde slabšie miesta zvyšujúce hlučnosť. U ventilátora MagFlow ARGB je ešte zopár vecí na ladenie, ale už teraz, v aktuálnej podobe, sa nielen medzi osvetlenými modelmi jedná o špičkový ventilátor.
Vyhotovenie ventilátora MagFlow ARGB je na pomery osvetlených modelom naozaj raritné. Netradičnosť spočíva v spojení veľmi pevného materiálu (LCP) použitého na výrobu rotora s LED. To prakticky nevídať. Dôvodom sú aj v horších svetlovodivé vlastnosti než u transparentných polykarbonátov. Seasonic sa tejto úlohy – implementácie ARGB LED v kombinácii s LCP – zhostil vcelku elegantne a originálne.
Jeden svetlovod po vonkajšej strane lemuje rozbočovač a druhý sa tiahne po vnútornej strane statorového tunela. Odtiaľ zľahka osvetľuje špičky lopatiek. Oproti bežným konštrukciám s prstencovým osvetlením v tomto prípade pri čelom pohľade nevnímate bodové zdroje svetla jednotlivé LED), ale iba mäkký odraz. Svietivosť je aj na maxime prirodzene nižšia až nízka, s osvetlením priestoru skrinky príliš nepočítajte, ale niekomu to práve takto môže vyhovovať.
Osvetlený ventilátor ARGB LED s lopatkami LCP má aj Thermaltake (Toughfan RGB), ktorého svetlovody sú cez celú plochu rámčeka. Komu sa realizácia podarila lepšie, posúďte sami, to je už subjektívny pohľad na vec.
Výhoda materiálu LCP je v jeho vysokej pevnosti a nízkej tepelnej rozťažnosti. Aj pri relatívne dlhších lopatkách s výraznejšie zakrivenými nábežnými hranami, sú vibrácie na špičkách minimálne. To aj vďaka nadštandardnej hrúbke lopatiek, ktorá takisto zvyšuje pevnosť. Nízke vibrácie na lopatkách sú prospešné aj z akustických dôvodov, aby nevznikal sekundárny hluk, ktorý je dôsledkom nežiaducich rezonančných frekvencií či už samotného ventilátora alebo skrinky či chladič, ktorý je ventilátorom ovplyvňovaný.
Určitým hendikepom ventilátora MagFlow ARGB oproti konštrukciám s podobnou geometriou rotora je menší prierez rotora. To pre pomerne široké rámčeky, v ktorých sú nainštalované LED. Na porovnanie, plocha rotora (cca 8825 mm²) je v porovnaní napríklad s DeepCool FC120 menšia o približne 13,5 %. A to má rotor MagFlow ARGB ešte o chlp väčší rozbočovač (mimochodom, s efektným kovovým krytom vrúbkovaným sústrednými kružnicami).
Neznamená to však, že by ventilátor Seasonic nemohol dosahovať porovnateľný prietok vzduchu, ale budú k nemu potrebné vyššie otáčky a vyššia hlučnosť v aerodynamickom pásme zvuku.
Prednosť MagFlow ARGB je aj jeho veľmi jednoduché reťazenie v prípade, že potrebujete za sebou viac ventilátorov (typicky na radiátoroch či v skrinkách, kde jeden ventilátor na vstupe či výstupe nestačí). Z rohov rámčeka sú vystúpené alebo zapustené (záleží na strane ventilátora) silné magnety, ktorými sa ventilátory spájajú. Mechanicky. Na elektrický a dátový kontakt sú medzi magnetmi ešte kontakty na motor ale i RGB. K počítaču potom stačí zapojiť jeden kábel, z krajného ventilátoru. Ten je takisto modulárny.
Formátovo je MagFlow 120-milimetrový ventilátor, ktorý Seasonic dodáva po jednom kuse (s MSRP 33,90 eur/cca 835 Kč), ale aj v trojbaleniach (99,90 eur/cca 2460 Kč).
A ešte jedna vec: Na čo najpohodlnejšiu orientáciu vo výsledkových grafoch (cez tlačidlo vľavo dole) si môžete pruhy zoskupiť podľa rôznych kritérií. Podľa (ne)prítomnosti osvetlenia, hrúbky profilu, značky, ložísk, ceny či hodnoty (s možnosťou zmeny radenia na zostupné alebo vzostupné). Vo východiskových nastaveniach je prednastavené kritérium „formát“, na základe ktorého sa oddeľujú 120 mm ventilátory od 140 mm.
- Contents
- Detaily Seasonic MagFlow ARGB
- Prehľad špecifikácií výrobcu
- Základ metodiky, veterný tunel
- Montáž a merania vibrácií
- Počiatočné zahorenie a záznam otáčok
- Základ 6 rovnakých hladín hluku...
- ... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)
- Merania statického tlaku...
- ... a prietoku vzduchu
- S prekážkami je všetko inak
- Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka
- Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
- Výsledky: Otáčky
- Výsledky: Prietok bez prekážok
- Výsledky: Prietok cez nylonový filter
- Výsledky: Prietok cez plastový filter
- Výsledky: Prietok cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Prietok cez tenší radiátor
- Výsledky: Prietok cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak bez prekážok
- Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter
- Výsledky: Statický tlak cez plastový filter
- Výsledky: Statický tlak cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Statický tlak cez tenší radiátor
- Výsledky: Statický tlak cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak, efektivita podľa orientácie
- Realita vs. špecifikácie
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom
- Výsledky: Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)
- Výsledky: Vibrácie, os X
- Výsledky: Vibrácie, os Y
- Výsledky: Vibrácie, os Z
- Výsledky: Spotreba (a výkon motorčeka)
- Chladiaci výkon na watt, prietok vzduchu
- Chladiaci výkon na watt, statický tlak
- Prietok vzduchu za euro
- Statický tlak za euro
- Výsledky: Osvetlenie – svietivosť a spotreba LED
- Výsledky: Pomer spotreby LED k spotrebe motorčeka
- Hodnotenie
Tak propojení je výborné, majitelům radiátorů hodně uleví. Ale jinak možná budu moc kritický. Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne? Hraje se spíše na vyvolání prvního dojmu, alespoň tak na mě výsledky působí.
— Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne?
Dobrá poznámka. Chcelo by to testy ventilátora s rovnakou geometriou, ale s použitím iného, menej pevného materiálu. Ale je možné, že to bude tak, ako píšete. Valkyrie X12 s podobným tvarom rotora je „iba“ PBT lopatky (bez prímesy sklených vlákien) a na nízkych frekvenciách ticho. Neznamená to však, že to musí platiť pre MagFlow. Aj keď má o trochu kratšie lopatky, tak aj pri nízkych vibráciách sa môže dostávať do nepríjemnejších rezonančných frekvencií. A ohliadnuc od zvukových vlastností potom od tepelnej rozťažnosti materiálu závisí i to, ako malá môže byť medzera medzi špičkami lopatiek a rámčekom. Tú má MagFlow ARGB určite menšiu ako Valkyrie X12.
Jasné, užitočnejšie by LCP asi bolo na geometrii Arctic P12 a stále verím, že tomu niekto dá šancu na život. 🙂