Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta

... a prietoku vzduchu

Koncepcia, v ktorej sa stretáva rotor vyrobený z LCP a ARGB LED je mimoriadne vzácna. Ale má obrovský potenciál na dosahovanie najlepších výsledkov. Teda, pokiaľ všetko do seba optimálne zapadne a neobjavujú sa niekde slabšie miesta zvyšujúce hlučnosť. U ventilátora MagFlow ARGB je ešte zopár vecí na ladenie, ale už teraz, v aktuálnej podobe, sa nielen medzi osvetlenými modelmi jedná o špičkový ventilátor.

… a prietoku vzduchu

Pri meraniach prietoku vzduchu môžeme dobre vysvetliť, prečo je ten tvar testovacieho tunela taký, ako je. Z dvoch častí nepozostáva iba preto, aby bolo pre merania tlaku pohodlne možné upchať „výfuk“. Anemometer (teda prístroj na meranie rýchlosti vetra) zvierajú cez príruby dve časti, dva útvary.

Predná časť na ktorej začiatku je pripevnený ventilátor, sa plynulo zužuje a zhruba od dvoch tretín je už prierez menší ako je prierez 120-milimetrového ventilátora. Dôvodom je to, že prierez anemometra má vždy menšiu plochu než je prierez testovaných ventilátorov. Zužovanie smerom k ventilátoru anemometra je tak plynulé, aké bolo možné zvoliť a steny tunela sú hladké. Týmto sa minimalizoval vznik neprirodzených turbulencií.

Rozdiel medzi prierezom na vstupe (testovaný ventilátor) a v zúženom mieste (anemometer) znamená aj rozdiel v dynamickom tlaku, uplatňujú sa tu princípy Venturiho efektu. Aby na tejto úrovni nevzniklo skreslenie a nebol prietok vzduchu ventilátora iný, než je v skutočnosti, treba na namerané hodnoty aplikovať Bernoulliho rovnicu (pre maximálnu presnosť výpočet zohľadňuje aj plochu vnútorného prierezu anemometra, teda jeho neaktívnu časť). Po tomto všetkom je znovu možné naše výsledky konfrontovať s papierovými parametrami.

Na merania používame anemometer Extech AN300 s veľkým 100-milimetrovým ventilátorom. Jeho veľká výhoda oproti iným anemometrom je v tom, že je vyhotovený na obojsmerné snímanie. To umožňuje skúšky pri rôznych orientáciách ventilátora. Vhodnejšia, respektíve presnejšia na merania je ale poloha „ťahaj“, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, ale vysvetlíme si.

Tu sa už dostávame k druhej časti tunela, k časti za anemometrom. Súčasťou celého zariadenia je hlavne preto, aby prichádzal na rotor anemometra laminárny prúd vzduchu. Inak by sa do výsledkov premietli nekontrolované bočné víry, ktoré sú v nesúlade s presnými meraniami. Preto budeme prietok testovať v tejto odsávacej pozícii. Ak by k tejto téme niekto chcel niečo obšírnejšie rozviesť, tak ďalšie podrobnosti môžeme kedykoľvek rozpitvať do detailov v diskusii pod článkom. Pýtajte sa. 🙂

Zadok tunela zabezpečuje mimo iné aj to, aby bol prívod vzduchu na ventilátor anemometra laminárny

V súvislosti s anemometrom sa ešte trochu vrátime k meraniam hlučnosti a k nastavovaniu režimov podľa fixných hladín hluku. Možno vám pri čítaní napadlo, že i ventilátor anemometra je zdrojom zvuku, ktorý treba pri meraní ventilátorov odfiltrovať. Z toho dôvodu pred každým meraním a nastavovaním režimu podľa stanovenej hlučnosti na medzi rámček a ventilátor anemometra zasúvame istiacu vložku. Tá, mimochodom, drží ventilátor anemometra aj pri meraniach statického tlaku.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby. Celý článok „Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Seasonic má MagFlow s ARGB LED. Nový je i tvar rotora

V poradí druhý ventilátor Seasonicu rozširuje ponuku osvetlených modelov. To ale veľmi nenásilným spôsobom, ktorý nepodmieňuje nižšiu pevnosť rotora. Ten je naopak nadštandardne pevný, vyrobený z LCP, a oproti staršiemu ventilátoru MagFlow 1225 sa zmenil aj tvar lopatiek. Elegantný spôsob pripojenia cez magnety, na ktorom si Seasonic zakladá, zostal zachovaný. Celý článok „Seasonic má MagFlow s ARGB LED. Nový je i tvar rotora“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Tak propojení je výborné, majitelům radiátorů hodně uleví. Ale jinak možná budu moc kritický. Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne? Hraje se spíše na vyvolání prvního dojmu, alespoň tak na mě výsledky působí.

    1. — Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne?

      Dobrá poznámka. Chcelo by to testy ventilátora s rovnakou geometriou, ale s použitím iného, menej pevného materiálu. Ale je možné, že to bude tak, ako píšete. Valkyrie X12 s podobným tvarom rotora je „iba“ PBT lopatky (bez prímesy sklených vlákien) a na nízkych frekvenciách ticho. Neznamená to však, že to musí platiť pre MagFlow. Aj keď má o trochu kratšie lopatky, tak aj pri nízkych vibráciách sa môže dostávať do nepríjemnejších rezonančných frekvencií. A ohliadnuc od zvukových vlastností potom od tepelnej rozťažnosti materiálu závisí i to, ako malá môže byť medzera medzi špičkami lopatiek a rámčekom. Tú má MagFlow ARGB určite menšiu ako Valkyrie X12.

      Jasné, užitočnejšie by LCP asi bolo na geometrii Arctic P12 a stále verím, že tomu niekto dá šancu na život. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *