Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta

Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom

Koncepcia, v ktorej sa stretáva rotor vyrobený z LCP a ARGB LED je mimoriadne vzácna. Ale má obrovský potenciál na dosahovanie najlepších výsledkov. Teda, pokiaľ všetko do seba optimálne zapadne a neobjavujú sa niekde slabšie miesta zvyšujúce hlučnosť. U ventilátora MagFlow ARGB je ešte zopár vecí na ladenie, ale už teraz, v aktuálnej podobe, sa nielen medzi osvetlenými modelmi jedná o špičkový ventilátor.

Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom

Merania prebiehajú v aplikácii TrueRTA, ktorá zaznamenáva zvuk v škále 240 frekvencií v zaznamenávanom rozsahu 20–20 000 Hz. Pre možnosť porovnania naprieč článkami exportujeme do štandardných pruhových grafov dominantnú frekvenciu z nízkeho (20–200 Hz), stredného (201–2000 Hz) a vysokého (2001–20 000 Hz) spektra.

Na ešte podrobnejšiu analýzu zvukového prejavu je však dôležité vnímať celkový tvar grafu a intenzitu všetkých frekvencií/tónov. Ak by ste v grafoch a tabuľkách nižšie niečomu nerozumeli, odpovede na všetky otázky nájdete v tomto článku. Ten vysvetľuje, ako správne čítať namerané údaje nižšie.

Zvuk ventilátorov z drvivej väčšiny operuje v pásme 70–7000 Hz. Frekvencie 7000 Hz môžete prakticky ignorovať, tie reflektujú elektromagnetický šum meracieho reťazca. Ten (elektomagnetický šum) zasahuje aj do frekvencií pod 70 Hz, hoci je na nich stále aerodynamický hluk. Tieto pásma (do 70 Hz a nad 7 kHz) by sa dali pokojné „odstrihnúť“, ale nerobíme to. Pre prípad, že by sa u niektorého z ventilátorov predsa len objavila nejaká anomália, ktorú treba mať pod kontrolou a vedieť ju vizualizovať.

Poznámka: Na tieto merania je použitý tenší radiátor s 28 mm. Takáto hrúbka (i reštriktivita s FPI 22) je v praxi častá (aj v rámci vodníkov AIO).










Prečo niekedy pri ventilátore chýba hodnota? Dôvodov môže byť viac. Obvykle je to preto, že nebolo možné daný ventilátor zregulovať na cieľovú hladinu hluku. Niektoré majú vyššie minimálne otáčky (alebo otáčky sú aj nízke, ale má príliš hlučný motorček) alebo sa jedná o pomalší ventilátor, ktorý si na vyššie decibely nedosiahne. Výsledky v grafoch chýbajú ale aj vtedy, ak sa rotor šúcha o sito nylonového filtra. Vtedy túto kombináciu vyhodnocujeme ako nekompatibilnú. A nula v grafoch je prirodzene aj v situáciách, kedy nameriame 0,00. To je častý jav pri mimoriadne nízkych otáčkach s prekážkami alebo v rámci meraní vibrácií.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby. Celý článok „Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Seasonic má MagFlow s ARGB LED. Nový je i tvar rotora

V poradí druhý ventilátor Seasonicu rozširuje ponuku osvetlených modelov. To ale veľmi nenásilným spôsobom, ktorý nepodmieňuje nižšiu pevnosť rotora. Ten je naopak nadštandardne pevný, vyrobený z LCP, a oproti staršiemu ventilátoru MagFlow 1225 sa zmenil aj tvar lopatiek. Elegantný spôsob pripojenia cez magnety, na ktorom si Seasonic zakladá, zostal zachovaný. Celý článok „Seasonic má MagFlow s ARGB LED. Nový je i tvar rotora“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Tak propojení je výborné, majitelům radiátorů hodně uleví. Ale jinak možná budu moc kritický. Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne? Hraje se spíše na vyvolání prvního dojmu, alespoň tak na mě výsledky působí.

    1. — Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne?

      Dobrá poznámka. Chcelo by to testy ventilátora s rovnakou geometriou, ale s použitím iného, menej pevného materiálu. Ale je možné, že to bude tak, ako píšete. Valkyrie X12 s podobným tvarom rotora je „iba“ PBT lopatky (bez prímesy sklených vlákien) a na nízkych frekvenciách ticho. Neznamená to však, že to musí platiť pre MagFlow. Aj keď má o trochu kratšie lopatky, tak aj pri nízkych vibráciách sa môže dostávať do nepríjemnejších rezonančných frekvencií. A ohliadnuc od zvukových vlastností potom od tepelnej rozťažnosti materiálu závisí i to, ako malá môže byť medzera medzi špičkami lopatiek a rámčekom. Tú má MagFlow ARGB určite menšiu ako Valkyrie X12.

      Jasné, užitočnejšie by LCP asi bolo na geometrii Arctic P12 a stále verím, že tomu niekto dá šancu na život. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *