Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta

Hodnotenie

Koncepcia, v ktorej sa stretáva rotor vyrobený z LCP a ARGB LED je mimoriadne vzácna. Ale má obrovský potenciál na dosahovanie najlepších výsledkov. Teda, pokiaľ všetko do seba optimálne zapadne a neobjavujú sa niekde slabšie miesta zvyšujúce hlučnosť. U ventilátora MagFlow ARGB je ešte zopár vecí na ladenie, ale už teraz, v aktuálnej podobe, sa nielen medzi osvetlenými modelmi jedná o špičkový ventilátor.

Hodnotenie

Pokiaľ sa zameriame výhradne na ventilátory s osvetlením, tak MagFlow ARGB je jeden z najefektívnejším modelov. To znamená, že vyniká vysokým prietokom na jednotku hlučnosti. Oproti konkurenčným modelom je pritom v mnohých ohľadoch značne odlišný.

Aj pre konštrukciu s robustným LCP rotorom je Seasonic MagFlow ARGB nadštandardne tichý na nižších frekvenciách zvuku. Veľa iných ventilátorov ARGB LED je v tomto pásme hlučnejších a viac či menej dunia. MagFlow ARGB v tomto rozsahu zvuku má síce tiež nejaké tonové špičky, ale vždy veľmi tenké, nevýrazné. V porovnaní s predošlým ventilátorom MagFlow (1225 PWM) tento (ARGB) je už tichý aj na frekvenciách okolo 1 kHz. Napriek tomu v oblastí motorčeka a ložísk je stále o trochu viac hluku ako napríklad u vzorného ventilátora Noctua NF-A12x25 (PWM).

O tom, že tu ešte môžu byť nejaké drobné nepresnosti v osadzovaní rotora hovoria aj relatívne vyššie vibrácie pri určitých rýchlostiach. Nielen pri maximálnych otáčkach, ale pri stredných (okolo 1200 ot./min). Špičky lopatiek budú v tomto zrejme nevinne, tie sú nadmerne pevné a nepredpokladáme, že by sa z nich mohlo na rámček prenášať nejaké merateľné chvenie.

Azda najväčší nedostatok, na ktorý sme natrafili, sa týka regulácie. Pri impulznej regulácii ventilátor reaguje nepresne a spomalene. Na úrovni ovládača PWM (vnútri ventilátora) dochádza zjavne k chybnému čítaniu signálu. Okrem regulátora Noctua NA-FC1 testované aj cez konektory na základnej doske či s vlastným generátorom impulzov. Regulácia DC funguje správne, pružne od približne 3,2 V. S veľmi nízkou rýchlosťou ale nepočítaje. Tá stabilne začína na približne 750 ot./min.

Z výkonnostných výsledkov možno konštatovať, že MagFlow ARGB dosahuje špičkovú efektivitu na mriežke a potom je v čele pelotónu aj na radiátoroch. Na týchto prekážkach ventilátor Seasonic má pri príjemnejšom (menej dunivom) akustickom profile porovnateľný prietok ako DeepCool FC120 s výrazne väčším rotorom. Ten (DeepCool FC120) jasne dominuje pri fungovaní vo voľnom priestore, do ktorého sa MagFlow ARGB príliš nehodí (pomer ceny k výkonu, respektíve k prietoku je v takýchto podmienkach slabý). To pre relatívne menší rotor, s ktorým treba na dosiahnutie porovnateľného prietoku vyššie otáčky, s ktorými sa potom spája aj vyššia hlučnosť v aerodynamickom pásme (300–400 Hz).

Na vybraných prekážkach (mriežky, radiátory), kde dokáže MagFlow ARGB profitovať z nadštandardne vysokého statického tlaku, ho však veľa konkurenčných ventilátorov v efektivite nepredbieha. Slabšie, podpriemerné výsledky, sú v kombinácii s plastovým filtrom, nejde o optimálny terén pre MagFlow ARGB.

Celkovo najatraktívnejší je ventilátor MagFlow ARGB pre použitie na radiátoroch, to aj s ohľadom na veľmi pohodlnú inštaláciu. Na tej si Seasonic zakladá. Pre zapojenie viacerých ventilátorov za sebou sa tu uplatňujú konektory a magnety v rámčekoch. K základnej doske (alebo k rozbočovaču) je možné viac ventilátorov pripojiť na jeden konektor. Nemusíte sa pritom obávať ani nadmerného zaťaženia (konektora). Odber, respektíve prúdové zaťaženie je dostatočne nízke na to, aby ste bola prevádzka cez jeden konektor možná aj pri maximálnej rýchlosti troch ventilátorov či pri maximálnom jase.

Svietivosť do okolia je pomerne nízka, ale zato osvetlené linky sú výrazné. Oči vás však z nich páliť nebudú, sú dostatočne tlmené. Pôsobivé je aj nasvietenie časti lopatiek zo statorového tunela. Zdroj svetla tak, ako je to často pri iných konštrukciách, nevidíte a jemná difúzia má niečo do seba. Medzi ventilátormi ARGB ventilátor Seasonicu vyniká viacerými prvkami a hoci je i zopár vecí, ktoré by bolo dobré možno ešte trochu zrevidovať, kladné vlastnosti výrazne prevažujú.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby. Celý článok „Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Seasonic má MagFlow s ARGB LED. Nový je i tvar rotora

V poradí druhý ventilátor Seasonicu rozširuje ponuku osvetlených modelov. To ale veľmi nenásilným spôsobom, ktorý nepodmieňuje nižšiu pevnosť rotora. Ten je naopak nadštandardne pevný, vyrobený z LCP, a oproti staršiemu ventilátoru MagFlow 1225 sa zmenil aj tvar lopatiek. Elegantný spôsob pripojenia cez magnety, na ktorom si Seasonic zakladá, zostal zachovaný. Celý článok „Seasonic má MagFlow s ARGB LED. Nový je i tvar rotora“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Tak propojení je výborné, majitelům radiátorů hodně uleví. Ale jinak možná budu moc kritický. Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne? Hraje se spíše na vyvolání prvního dojmu, alespoň tak na mě výsledky působí.

    1. — Nasazení LCP tady (u kratších lopatek) hraje spíše roli placeba, ne?

      Dobrá poznámka. Chcelo by to testy ventilátora s rovnakou geometriou, ale s použitím iného, menej pevného materiálu. Ale je možné, že to bude tak, ako píšete. Valkyrie X12 s podobným tvarom rotora je „iba“ PBT lopatky (bez prímesy sklených vlákien) a na nízkych frekvenciách ticho. Neznamená to však, že to musí platiť pre MagFlow. Aj keď má o trochu kratšie lopatky, tak aj pri nízkych vibráciách sa môže dostávať do nepríjemnejších rezonančných frekvencií. A ohliadnuc od zvukových vlastností potom od tepelnej rozťažnosti materiálu závisí i to, ako malá môže byť medzera medzi špičkami lopatiek a rámčekom. Tú má MagFlow ARGB určite menšiu ako Valkyrie X12.

      Jasné, užitočnejšie by LCP asi bolo na geometrii Arctic P12 a stále verím, že tomu niekto dá šancu na život. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *