Seasonic MagFlow 1225 PWM, víťaz ceny „kráľ kontroverzie“

... a prietoku vzduchu

Konštrukčné detaily tu nielen fascinujúco vyzerajú, ale naozaj také sú. Teda až na jednu „drobnosť“, kvôli ktorej MagFlow 1225 PWM nemôže hrať vyrovnanú partiu so špičkou 120-milimetrových ventilátorov, hoci zdanlivo má k tomu všetky predpoklady. Ventilátor Seasonicu zvýhodňuje ale aspoň pridaná hodnota v podobe veľmi pohodlnej inštalácie: Magnet tu, magnet tam, s káblami sa neráta.

… a prietoku vzduchu

Pri meraniach prietoku vzduchu môžeme dobre vysvetliť, prečo je ten tvar testovacieho tunela taký, ako je. Z dvoch častí nepozostáva iba preto, aby bolo pre merania tlaku pohodlne možné upchať „výfuk“. Anemometer (teda prístroj na meranie rýchlosti vetra) zvierajú cez príruby dve časti, dva útvary.

Predná časť na ktorej začiatku je pripevnený ventilátor, sa plynulo zužuje a zhruba od dvoch tretín je už prierez menší ako je prierez 120-milimetrového ventilátora. Dôvodom je to, že prierez anemometra má vždy menšiu plochu než je prierez testovaných ventilátorov. Zužovanie smerom k ventilátoru anemometra je tak plynulé, aké bolo možné zvoliť a steny tunela sú hladké. Týmto sa minimalizoval vznik neprirodzených turbulencií.

Rozdiel medzi prierezom na vstupe (testovaný ventilátor) a v zúženom mieste (anemometer) znamená aj rozdiel v dynamickom tlaku, uplatňujú sa tu princípy Venturiho efektu. Aby na tejto úrovni nevzniklo skreslenie a nebol prietok vzduchu ventilátora iný, než je v skutočnosti, treba na namerané hodnoty aplikovať Bernoulliho rovnicu (pre maximálnu presnosť výpočet zohľadňuje aj plochu vnútorného prierezu anemometra, teda jeho neaktívnu časť). Po tomto všetkom je znovu možné naše výsledky konfrontovať s papierovými parametrami.

Na merania používame anemometer Extech AN300 s veľkým 100-milimetrovým ventilátorom. Jeho veľká výhoda oproti iným anemometrom je v tom, že je vyhotovený na obojsmerné snímanie. To umožňuje skúšky pri rôznych orientáciách ventilátora. Vhodnejšia, respektíve presnejšia na merania je ale poloha „ťahaj“, aj keď sa to tak na prvý pohľad nemusí zdať, ale vysvetlíme si.

Tu sa už dostávame k druhej časti tunela, k časti za anemometrom. Súčasťou celého zariadenia je hlavne preto, aby prichádzal na rotor anemometra laminárny prúd vzduchu. Inak by sa do výsledkov premietli nekontrolované bočné víry, ktoré sú v nesúlade s presnými meraniami. Preto budeme prietok testovať v tejto odsávacej pozícii. Ak by k tejto téme niekto chcel niečo obšírnejšie rozviesť, tak ďalšie podrobnosti môžeme kedykoľvek rozpitvať do detailov v diskusii pod článkom. Pýtajte sa. 🙂

Zadok tunela zabezpečuje mimo iné aj to, aby bol prívod vzduchu na ventilátor anemometra laminárny

V súvislosti s anemometrom sa ešte trochu vrátime k meraniam hlučnosti a k nastavovaniu režimov podľa fixných hladín hluku. Možno vám pri čítaní napadlo, že i ventilátor anemometra je zdrojom zvuku, ktorý treba pri meraní ventilátorov odfiltrovať. Z toho dôvodu pred každým meraním a nastavovaním režimu podľa stanovenej hlučnosti na medzi rámček a ventilátor anemometra zasúvame istiacu vložku. Tá, mimochodom, drží ventilátor anemometra aj pri meraniach statického tlaku.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby. Celý článok „Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí“ »

  •  
  •  
  •  

Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta

Koncepcia, v ktorej sa stretáva rotor vyrobený z LCP a ARGB LED je mimoriadne vzácna. Ale má obrovský potenciál na dosahovanie najlepších výsledkov. Teda, pokiaľ všetko do seba optimálne zapadne a neobjavujú sa niekde slabšie miesta zvyšujúce hlučnosť. U ventilátora MagFlow ARGB je ešte zopár vecí na ladenie, ale už teraz, v aktuálnej podobe, sa nielen medzi osvetlenými modelmi jedná o špičkový ventilátor. Celý článok „Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. No nevim, drahé a hlučné. Noctua je aspoň jen drahá, ale taky ji nekupuju, vystačim si s levnýma SilentiumPC nebo Arctic.

    1. Tá prvá veta je krutá, ale pravdivá. Na menej znakov sa ventilátor MagFlow stručne hodnotiť bohužiaľ nedá. Seasonic i sám priznáva, že sa sústredili hlavne na tú magnetickú funkciu a ostatné prvky hrali druhé až tretie husle. Hlavne pokiaľ ide o veci, ktoré sa podieľajú na priblíženiu sa k stavu, v ktorom chceme mať bezhlučný ventilátor pri súčasne extrémnom chladiacom výkone. 🙂

  2. k tej cene – na Heuréke je predajca aj za cca 23 €, dostupnosť som neriešil… takže aj s cenou sa dá očividne pohnúť, lebo za 37 éčiek mám už aj celý chladič…

    1. Jasné, kúpiť sa dá určite aj za nižšiu cenu. Otázka je, za akých podmienok. A teraz narážam na to, že niektorí predajcovia, povedzme legislatívne nerobia úplne presne to, čo by mali, a potom dokážu podliezť ceny konkurenčných obchodov. Odhliadnuc od toho, keď budeme brať ohľad hlavne na čo najplnšiu peňaženku zákazníka, ďalšia vec je koľko tie „najnižšie“ ceny vydržia. Taký MSI Silent Gale P12 sa v Poľsku predával za 4 eurá, ale fakt len chvíľu. Preto mi relevantnejšia prídu odporúčaná koncová cena výrobcu (a tá je u ventilátora Magflow tých 37 eur), ktorá bude +/- aktuálna aj o mesiac, pol roka, rok…

      1. Ľubo, ruku na srdce, kúpil by si si ho za 37 éčiek aj keby bol niekde inde za 23? neviem, aké podmienky myslíš a čo myslíš tými legislatívnymi ofajmi u predajcov, ale aby mi v počítači vydržal tri roky za relatívne stabilných podmienok nie je žiadne kúzlo a určite sa vydrží točiť aj dlhšie aj pri viacerých kusoch a keď si predstavíš koľko ich asi tak potrebuješ do normálneho herného pc, tak si sakra rozmyslíš, či dáš n*14 éčiek navyše. teda myslím normálneho človeka, nie nejakého prachami smrdiaceho snoba/frikulína, ktorý by si aj tak nedal iný, ako všetkými najkrajšími farbami točiaci sa odpad…

        1. Nekúpil, samozrjeme (asi ani za tych 23 eur, proste ten magneticky system, na ktorý vsádzajú, ma zase až tak nezaujíma…). Ale o to asi nejde. Čo sa týka tých konkurenčných bojov presadiť sa nižšou sumou, tak úplne do toho zachádzať nechem, pretože tomu prd rozumiem, ale naražal som na určité daňové nezrovnalosti. Ten BSCom, kde ho majú za tých 23 eur je možno v pohode, aj keď má ten obchod negatívnejšie hodnotenie (čo som to tak v rýchlosti preletel, tak to zrejme hlavne dlhé dodacie doby, keďže tovar objednávajú z externých skladov ktovie odkiaľ).

          Samozrejme súhlasím, že každý dá púrednosť nákupu z lacnejšieho obchodu (najmä keď vopred počíta s tým, že v prípade poruchy ventilátor radšej vyhodí, ako by sa mal naťahovať s jeho reklamovaním…), u ktorého je predpoklad, že mu tovar dorazí. Čiže áno, s cenou sa „dá pohnúť“, ale pre potreby hodnotenia považujem za vhodnú oporúčanú cenu výrobcu (ozvlášť s ohľadom na zahraničné trhy), za ktorú je MagFlow napríklad aj na Amazone.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *