Seasonic MagFlow 1225 PWM, víťaz ceny „kráľ kontroverzie“

Počiatočné zahorenie a záznam otáčok

Konštrukčné detaily tu nielen fascinujúco vyzerajú, ale naozaj také sú. Teda až na jednu „drobnosť“, kvôli ktorej MagFlow 1225 PWM nemôže hrať vyrovnanú partiu so špičkou 120-milimetrových ventilátorov, hoci zdanlivo má k tomu všetky predpoklady. Ventilátor Seasonicu zvýhodňuje ale aspoň pridaná hodnota v podobe veľmi pohodlnej inštalácie: Magnet tu, magnet tam, s káblami sa neráta.

Počiatočné zahorenie…

Ešte predtým, než začneme vôbec niečo merať, nechávame ventilátory po zapojení natočiť pár minút „naprázdno“. Je to z toho dôvodu, že bezprostredne po studenom štarte ventilátory dosahujú iné parametre ako po určitom čase krátkodobej prevádzky.

Do momentu, kým sa neustáli prevádzková teplota maziva, je dosahovaný typicky nižší maximálny výkon. Pri nižšej teplote je totiž mazivo hustejšie, s čím súvisí vyššie trenie. Maximálne otáčky preto ventilátory nedosahujú okamžite, ale až po prvých sekundách. Pred prvými meraniami tak nechávame ventilátory v zábehu aspoň 300 sekúnd pri 12 V, respektíve 100 % intenzite PWM.

… a záznam otáčok

Rýchlosť ventilátorov monitorujeme pomocou laserového tachometra, ktorý počet obrátok odčítava z reflexnej nálepky na rotore. Na tento účel používame zariadenie UNI-T UT372, ktoré v reálnom čase umožňuje aj priemerovanie vzoriek. Do grafov tak nezapisujeme špičkovú, ale priemernú hodnotu otáčok z časového úseku 30 sekúnd.

Samotné otáčky sú však pomerne nedôležitý parameter, ktorému sa často venuje vyššia pozornosť, než by bolo vhodné. To dokonca aj v mnohých testoch ventilátorov či chladičov, kde sa podľa otáčok normalizujú jednotlivé režimy, v ktorých sa merajú iné veličiny.

Rýchlosť ventilátorov monitorujeme laserovým tachometrom

Viazať sa však na konkrétne otáčky je pomerne nešťastné rozhodnutie už len preto, že ventilátory nezískavajú žiadny spoločný znak. Pri rovnakých otáčkach sú všetky ostatné veličiny rôzne, neexistuje žiadny prienik. Dá sa poznamenať, že lepšia by bola normalizácia podľa akejkoľvek inej veličiny, či by sa jednalo o statický tlak, prietok alebo hladinu hluku, ktorá u nás vyhrala. O tom ale až v ďalšej kapitole.

Rýchlosť otáčok meriame iba preto, aby ste si vedeli konkrétny parameter (napríklad výšku statického tlaku alebo nejakú hladinu hluku) spojiť s niečím, podľa čoho si viete ventilátor sami nastaviť. Snáď na to jediné je informácia o dosahovaných otáčkach užitočná. V rámci analýzy ventilátorov budeme uvádzať aj to, aké majú ventilátory rozbehové a minimálne otáčky. Rozbehové otáčky bývajú vyššie než minimálne, pretože na rozhýbanie rotora je vyžadovaná väčšia sila než keď už sa rotor ventilátora otáča a hľadá sa minimálna intenzita napájania, pri ktorej nedochádza k jeho zastaveniu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí

Nové káble 12V-2×6 Seasonicu prichádzajú s dvoma novinkami, pre ktoré sú oproti svojim predchodcom (s konektormi 12VHPWR) technicky dokonalejšie. Tých zmien je viac, ale preventívne prvky pred nezasunutím na doraz a vyšším zahrievaním patria medzi to najpodstatnejšie, čo sa naprieč generáciami 16-pinových konektorov mení. Káble (12V-2×6) Seasonic budú dostupné hneď na tri spôsoby. Celý článok „Seasonic má káble 12V-2×6: Iba podpora grafickej karty nestačí“ »

  •  
  •  
  •  

Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta

Koncepcia, v ktorej sa stretáva rotor vyrobený z LCP a ARGB LED je mimoriadne vzácna. Ale má obrovský potenciál na dosahovanie najlepších výsledkov. Teda, pokiaľ všetko do seba optimálne zapadne a neobjavujú sa niekde slabšie miesta zvyšujúce hlučnosť. U ventilátora MagFlow ARGB je ešte zopár vecí na ladenie, ale už teraz, v aktuálnej podobe, sa nielen medzi osvetlenými modelmi jedná o špičkový ventilátor. Celý článok „Seasonic MagFlow ARGB: K osvetleniu LCP? Správna cesta“ »

  •  
  •  
  •  

Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie

Niečo na zahorenie. Testy zdrojov ATX 3.0 začneme azda najdiskutovanejšou témou, ktorá okolo nich je, teplotami nových káblov so 16-pinovými konektormi PCIe. Prehľad zdrojov dvanástich značiek dobre odpovedá na otázku, s ktorými modelmi si výrobcovia ako poradili. S vysokou prúdovou záťažou môžu byť teplotné rozdiely pomerne výrazné, na puzdrách konektorov aj na izolácii vodičov. Všetko máme zdokumentované IR optikou. Celý článok „Termovízia káblov 12VHPWR: Čo zdroj, to iné zahrievanie“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. No nevim, drahé a hlučné. Noctua je aspoň jen drahá, ale taky ji nekupuju, vystačim si s levnýma SilentiumPC nebo Arctic.

    1. Tá prvá veta je krutá, ale pravdivá. Na menej znakov sa ventilátor MagFlow stručne hodnotiť bohužiaľ nedá. Seasonic i sám priznáva, že sa sústredili hlavne na tú magnetickú funkciu a ostatné prvky hrali druhé až tretie husle. Hlavne pokiaľ ide o veci, ktoré sa podieľajú na priblíženiu sa k stavu, v ktorom chceme mať bezhlučný ventilátor pri súčasne extrémnom chladiacom výkone. 🙂

  2. k tej cene – na Heuréke je predajca aj za cca 23 €, dostupnosť som neriešil… takže aj s cenou sa dá očividne pohnúť, lebo za 37 éčiek mám už aj celý chladič…

    1. Jasné, kúpiť sa dá určite aj za nižšiu cenu. Otázka je, za akých podmienok. A teraz narážam na to, že niektorí predajcovia, povedzme legislatívne nerobia úplne presne to, čo by mali, a potom dokážu podliezť ceny konkurenčných obchodov. Odhliadnuc od toho, keď budeme brať ohľad hlavne na čo najplnšiu peňaženku zákazníka, ďalšia vec je koľko tie „najnižšie“ ceny vydržia. Taký MSI Silent Gale P12 sa v Poľsku predával za 4 eurá, ale fakt len chvíľu. Preto mi relevantnejšia prídu odporúčaná koncová cena výrobcu (a tá je u ventilátora Magflow tých 37 eur), ktorá bude +/- aktuálna aj o mesiac, pol roka, rok…

      1. Ľubo, ruku na srdce, kúpil by si si ho za 37 éčiek aj keby bol niekde inde za 23? neviem, aké podmienky myslíš a čo myslíš tými legislatívnymi ofajmi u predajcov, ale aby mi v počítači vydržal tri roky za relatívne stabilných podmienok nie je žiadne kúzlo a určite sa vydrží točiť aj dlhšie aj pri viacerých kusoch a keď si predstavíš koľko ich asi tak potrebuješ do normálneho herného pc, tak si sakra rozmyslíš, či dáš n*14 éčiek navyše. teda myslím normálneho človeka, nie nejakého prachami smrdiaceho snoba/frikulína, ktorý by si aj tak nedal iný, ako všetkými najkrajšími farbami točiaci sa odpad…

        1. Nekúpil, samozrjeme (asi ani za tych 23 eur, proste ten magneticky system, na ktorý vsádzajú, ma zase až tak nezaujíma…). Ale o to asi nejde. Čo sa týka tých konkurenčných bojov presadiť sa nižšou sumou, tak úplne do toho zachádzať nechem, pretože tomu prd rozumiem, ale naražal som na určité daňové nezrovnalosti. Ten BSCom, kde ho majú za tých 23 eur je možno v pohode, aj keď má ten obchod negatívnejšie hodnotenie (čo som to tak v rýchlosti preletel, tak to zrejme hlavne dlhé dodacie doby, keďže tovar objednávajú z externých skladov ktovie odkiaľ).

          Samozrejme súhlasím, že každý dá púrednosť nákupu z lacnejšieho obchodu (najmä keď vopred počíta s tým, že v prípade poruchy ventilátor radšej vyhodí, ako by sa mal naťahovať s jeho reklamovaním…), u ktorého je predpoklad, že mu tovar dorazí. Čiže áno, s cenou sa „dá pohnúť“, ale pre potreby hodnotenia považujem za vhodnú oporúčanú cenu výrobcu (ozvlášť s ohľadom na zahraničné trhy), za ktorú je MagFlow napríklad aj na Amazone.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *