Arctic P12 PWM PST: Najznámejší duniaci ventilátor

Hodnotenie

Dunivejších alebo vyložene dunivých ventilátorov je mnoho, ale žiadny sa týmto zvukovým profilom nespopularizoval tak, ako Arctic P12. Zrejme i preto, že tento akustický nedostatok je tu naozaj výrazný a výrobcu v novších modeloch dotlačil aj ku konštrukčným zmenám, ktoré sú zamerané na potlačenie kritických tónových špičiek. Ale aj napriek tomu je základný model P12 PWM PST pozoruhodný ventilátor a vo svojej cenovej relácii je bezkonkurenčný.

Hodnotenie

Záverečný verdikt nemôžeme začať inak ako slovami, že aerodynamický návrh ventilátora Arctic P12 PWM PST je excelentný. Teraz ešte nezohľadňujeme nedostatky vyplývajúce z použitého materiálu. Ale aj napriek charakteristickým tónovým špičkám, ktoré obmedzujú v režimoch normalizovaných podľa fixných hladín hlučnosti pracovné otáčky, sa P12 umiestňuje medzi najefektívnejšími ventilátormi.

V prostredí bez prekážok sa „sila“ P12 ešte až tak neprejavuje, pretože ventilátor neťaží z vysokého statického tlaku, ktorý má, ale na hrubšom radiátore v jednej z modelových situácií sa Arctic P12 umiestnil dokonca za Noctua NF-A12x25 PWM. Za nylonovým prachovým filtrom takto (medzi NF-A12x25Silent Gale P12) končí bežne. To obvykle pri nižších rýchlostiach, do ktorých tak výrazne ešte nezasahujú tónové špičky. Takéto výsledky sú fascinujúce obzvlášť s ohľadom na to, koľko tento ventilátor stojí. Pomer ceny k prietoku je mimoriadne atraktívny a platí to pre všetky aplikácie. Nadštandardný prietok vzduchu P12 je aj v kombinácii s plastovým prachovým filtrom či na mriežke.

Daňou za vynikajúce výsledky v tejto cenovej kategórii je však hlučný chod na nižších a stredných frekvenciách do 415 Hz. Ventilátor tak môžete vnímať, že viac „duní“ alebo „hučí“. Záleží, či ste citlivejší na 130-hertzové špičky alebo tie od 370 Hz, ktoré vznikajú pri vyšších rýchlostiach.

Mohutnejšie sú každopádne nižšie, dunivejšie frekvencie. Keď to zjednodušíme, tak celkovo sú používateľské výhrady „hlučnému“ chodu správne, počujete dobre. Arctic P12 PWM PST je v režime 45 dBA (bez prekážky), okolo cca 1540 ot./min, z pohľadu kritických frekvencií najhlučnejší ventilátor, aký sme doposiaľ testovali. A to hneď naprieč dvoma pásmami. Nábeh k dunivým frekvenciám má však vždy, bez ohľadu na rýchlosť. Pri nižších otáčkach (pod 850) je ten rozdiel oproti iným ventilátorom ale už menší.

Rekordné tónové špičky však neznamenajú rekordne vysoké vibrácie. Tie sú možno až prekvapivo nízke, hoci jemne zvyšné sú. Stále bude ale tento ventilátor v praxi menším zdrojom sekundárneho hluku (rozvibrovaním skrinky či chladiča, s ktorým je v kontakte) než taký BioniX P120 A-RGB, a to i napriek absencii antivibračných podložiek P12.

O špičkovom pomere cena/výkon, ktorý sa bude len ťažko prekonávať, sme už písali. Z ostatných pozoruhodných koeficientov je tu ešte prietok vzduchu na jednotku spotreby. Ten je nižší, priemerný, čo je vzhľadom na nízku cenu ventilátora P12 takisto dobrá vizitka. Výkon motorčeka je relatívne slabší (cca 2,1 W), ale rozdiel oproti maximálnej prevádzkovej spotrebe (cca 0,9 W) je vysoký aj pre zvyšujúce sa trenie vplyvom bežného používania. A takisto si poradí aj s vyšším odporom prostredia a vždy dobre drží otáčky.

Až na ten pomerne nepríjemný zvukový profil ťažko P12 za niečo trestať. A aj ten si Arctic obháji nastavenou cenou. Výrobca si však veľmi dobre uvedomuje, kde je najslabšie miesto P12 a už v rámci osvetleného variantu (P12 PWM PST A-RGB) ho potláča nasadením kruhového rámčeka, ktorý je súčasťou rotora. Ten spevňuje kritické miesta lopatiek a ich stabilizáciou zaniká priestor na dosahovanie tónových špičiek. To už vieme i na základe mnohých iných ventilátorov, ktorých pružné lopatky „zachraňuje“ rámček. Ako sa jeho implementáciou zmení fungovanie ventilátorov Arctic P12 (A-RGB či Max) zistíte ale až niekedy nabudúce.

Arctic P12 PWM PST udeľujeme ocenenie „Smart buy!“ . Pri veľmi nízkych rýchlostiach, ku ktorým je tento ventilátor možné dobre spomaliť, sa už tónové špičky strácajú. A v tejto cenovej relácii celkom určite nenájdete nič takto všestranné s predpokladmi k vyššej aerodynamickej efektivite.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14

Pomaly, ale isto sa blížia testy ventilátorov Arctic P14. V krátkom časovom slede analýzam podrobíme všetky modely, ktoré sa od seba konštrukčne odlišujú viac než farebným vyhotovením. Po testoch základného modelu sa pozrieme na to, ako sa na výsledkoch prejaví použitie guľôčkového ložiska (namiesto fluidného) a vyvrcholenie bude pri orámovanom rotore P14 Max. Že tento ventilátor musí byť najefektívnejší? Nemusí.  Celý článok „V príprave: Trilógia testov rôznych variantov Arctic P14“ »

  •  
  •  
  •  

Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť

Záujemcovia o 140-milimetrové ventilátory majú dôvod na radosť. Arctic po modeloch P12 Max vydáva aj o číslo väčšie modely P14 Max. Tie sa držia už zažitých znakov, ako je výrazne zvýšenie rýchlosti, ale takisto pravdepodobne zníženie hlučnosti aj pri nízkych rýchlostiach. Podľa všetkého by sa malo jednať o univerzálne ventilátory, ktoré budú efektívne naprieč celým rýchlostným spektrom, a to na všetkých typoch prekážok. Celý článok „Novinka Arctic P14 Max: Antivibračné prvky a vysoká rýchlosť“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací

Německá společnost Arctic letos slaví 23 let od svého vzniku a při této příležitosti byly nedávno představeny nové AIO chladiče z řady Liquid Freezer III. Dneškem vstupují na trh i nové vzduchové chladiče z modelové řady Arctic Freezer 36. Tyto chladiče přichází s řadou odvážných inovací a jedna z nich vedla k jistým změnám formátu dnešní recenze. My se dnes společně podíváme na nejvyšší model této řady s přívlastkem A-RGB Black. Celý článok „Arctic Freezer 36 A-RGB – Ve znamení odvážných inovací“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Ďakujem za recenziu, na tento fan som čakal asi najviac, teraz čakám na ARGB alebo MAX 🙂
    Prekvapilo ma že tam je viac rozdielov oproti BioniX než som si myslel a nie vždy v prospech BioniX.

    Potvrdil sa ako kráľ v pomere cena/výkon ale aj ten dunivý prejav. Tiež sa mi potvrdilo že sa mi nezdá že na chladiči tak neduní ako na mriežke a nič lepšie ako výmenu Noctua fanov na NH-D14 za Arctic s dvojnásobným prietokom na pasíve oproti NF-P12 som nemohol spraviť. Teda, možno by bola lepšia výmena za P12 (P14 prečnieva a možno sa tam stráca časť statického tlaku, ale tak zase má väčší priemer = väčší prietok), ale bral som balíček 5ks P14, 4 skončili v skrinke a nebudem k tomu doobjednávať 1ks P12 keď mám jeden P14 voľný 🙂

    Teším sa na testy P12 MAX. Zatiaľ je to rozporuplné, v teste HW Canucks dopadol fantasticky, ale jeden používateľ na našom fóre ich vrátil vraj sú bieda 😕

    1. P12 má v porovnaní s BioniX P120 väčšie lopatky, aj keď sa to nezdá, pokiaľ človek nevidí tie ventilátory vedľa seba. Pri rovnakej veľkosti puzdra rozbočovača sú tak u P12 prirodzene menšie aj medzery medzi jednotlivými lopatkami, takže je menej priestoru na unikanie prúdnic vzduchu a je dosahovaný vyšší statický tlak. Tým pádom je úbytok prietoku vplyvom odporu prekážky u P12 menší ako u P120.

      Pri rovnakých otáčkach má P12 všetky predpoklady pre vyšší prietok vzduchu naprieč všetkými aplikáciami. Ak BioniX P120 niekde P12 dobieha, tak je to vtedy, keď pri regulácii otáčok na rovnakú hladinu hluku dochádza k výraznému obmedzovaniu P12 ostrejšími tónovými špičkami.

  2. uz aby tu boli recenzie P14 – i ked je pravda ze za tu cenu si ich clovek kludne kupi a zrecenzuje sam vlastnymi ušami 🙂

    Chalani velka vdaka za tuto piplavu robotu : neviem ako to robite, ale robite to brutalne namakane !!

    1. Testy P14 budú, možete vybrať farebný variant. Alebo dáme „CO“ s guľôčkovými ložiskami? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *