Arctic Liquid Freezer II 240 – Kvalita nemusí být drahá

Metodika měření a výsledky testů

Nedávno jsem zde testoval oblíbený vzduchový chladič Arctic Freezer 34, který si nakonec odnesl ocenění redakce. Nyní bych rád na rozpáleném procesoru potrápil kapalinový all-in-one chladič od stejného výrobce. Uvidíme, zda Arctic umí navrhnout AIO chladič stejně kvalitně, jako se mu to povedlo se vzduchovým. Liquid Freezer II 240 by měl nabídnout velmi zajímavý poměr ceny a výkonu bez zbytečných ozdob a pozlátek.

Metodika testování

Metodika testování je už nějakou dobu ustálená a pro zachování konzistence samozřejmě nedochází k žádným změnám. Jako generátor tepla tedy používám Intel Core i7-5820K v základní desce ASRock X99 Taichi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez jiných ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Aida64 Extreme s trváním 45-60 minut. Chladiče testuji na třech úrovních otáček (800, 1200 a maximální) při frekvenci procesoru na 4200 MHz s napětím 1.150 V a poté na 4500 MHz s napětím 1.350 V. Odběr procesoru je na těchto frekvencích ~150 W, respektive ~200 W. Zejména druhá úroveň už je velkou zátěží pro většinu chladičů. Nelze tedy realisticky očekávat, že všechny testované chladiče budou schopny uchladit procesor na nižší než maximální otáčky.

Hlučnost měřím na třech hladinách otáček ventilátorů (800, 1200 a maximální) cca 50 cm od chladiče pomocí kalibrovaného přístroje Voltcraft SL-100 v režimu rychlého měření (125 ms) s rozsahem citlivosti 30-100 dBA. Regulaci otáček ventilátorů zajišťuje Noctua NA-FC1. Tento chladič je vybaven pouze jediným kabelem, který zprostředkovává napájení i regulaci pumpy a ventilátorů. Sice to výrazně zjednodušuje vedení kabeláže a odstraňuje problémy ohledně nízkého počtu konektorů na základní desce, ale také to představuje drobný problém pro testování, protože nejsem schopen ovlivnit rychlost pumpy ani malého ventilátoru v bloku. Malý ventilátor v bloku má naštěstí relativně nízký rozsah otáček na svojí velikost a není prakticky slyšet. Pumpa je také tichá, největším zdrojem hluku na tomto chladiči jsou ventilátory, při vyšších otáčkách pak i proud vzduchu od těchto ventilátorů.

Úroveň okolního hluku je obvykle pod 33.0 dBA. Po skončení testu vždy zaznamenám nejvyšší dosaženou hodnotu teploty. Veškeré údaje ohledně teplot a energetickém odběru procesoru jsou získávány ze software HWiNFO64. Výsledky jsou poté korigovány proti teplotě okolí, jako výsledná Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 80° C. Jakákoliv vyšší hodnota Delta T znamená teplotu procesoru přes 100°C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 80° C je takový test označen jako neúspěšný.

Výsledky testů
Zde už je vidět, že vysoké množství odpadního tepla v kombinaci s nízkými otáčkami vede k tomu, že většina chladičů není schopna zabránit procesoru v přehřívání a následnému throttlingu. Nejedná o nic neočekávaného, je to prostě fyzikální limit daného chladiče a neznamená to, že je chladič nekvalitní.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Twin-tower Arcticu Freezer 50 má už univerzálnu podporu

V ponuke Arcticu dlhodobo chýbal vežovitý chladič s poriadnym chladiacim výkonom. Zmenil to až Freezer 50 TR. Ten však vyšiel najprv exkluzívne pre Threadrippery, čím zasiahol iba okrajovú časť používateľov. Teraz však uzrel svetlo sveta Freezer 50 (bez prívlastku TR) s upraveným návrhom, ktorý je už mimo iné kompatibilný aj s mainstreamovými platformami AMD AM4 či Intel LGA 1200. Celý článok „Twin-tower Arcticu Freezer 50 má už univerzálnu podporu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný

Společnost Arctic se dlouhodobě zaměřuje především na výrobu cenově dostupných chladičů. Freezer 34 by měl být právě jedním z takových chladičů. Za přijatelnou cenu se pyšní solidním TDP ratingem (150 W) a navíc slibuje i tichý chod. Měl jsem jej v hledáčku už delší dobu, ale až nyní se mi povedlo získat jeden kousek na testy. Jsem tedy zvědavý, jestli skutečně dostojí své reputaci, která jej předchází. Celý článok „Arctic Freezer 34 – Efektivní, tichý a dostupný“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce

Firma Arctic letos už vydala nový levný chladič Freezer 7 X, což byl nástupce dlouhověké klasiky Freezer 7 Pro. Teď uvádí další novinku, která pro změnu nahradí chladič Freezer 13. Místo něj teď přichází inovovaný Arctic Freezer. Má novou konstrukci pasivu, který je výrazně lehčí a asi také levnější. Ale díky pokroku, který mezitím nastal, má přesto Freezer 13 X předchůdce překonat ve výkonu i v tichosti. Celý článok „Freezer 13 X: levný chladič Arcticu má vylepšeného nástupce“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (18) Pridať komentár

 1. Je zvláštní, že v nabídce nemají třeba jen pro úplnost i 140mm variantu, lze to nějak vysvětlit? Plánujete otestovat i 280mm?

 2. Jeste bych do zaporu doplnil, ze neobsahuje zadny manual. Pouze QR kod na elektronicky manual. Takze nez zacnete s montazi, ujistete se, ze mate aktivni pristup k internetu. Ani potom to neni idealni studovat na mobilu. Notas je mnohem lepsi.

  1. No, já tohle vnímám naopak jako plus, protože ty online manuály jsou velice dobře zpracované krok za krokem. Osobně bych to ocenil u většiny produktů. Nutnost být online může být sice občas nevhodně načasovaná, ale internet má dneska drtivá většina domácností a asi jen těžko montujete PC někde v lese pod stanem, že? 🙂

   1. Nadneseno se dá stejně pohlížet na zálohy výhradně na vzdáleném úložišti třetí strany, což jistě uznáte za pitomé. Přítomnost papírového manuálu nevylučuje online variantu s doplňky. Environmentální a ekologická zaklínadla tady mají velmi omezenou platnost na rozdíl od jednorázového plastového obalu. Zásadní nedostatek to není, ale zmínka potěší.

    1. Však to ale v textu zmíněno je, že v balení není papírový manuál, ale pouze štítek s QR kódem. Osobně to vůbec nevnímám jako nedostatek.

     1. Původní text je trochu vágnější a fotka obsahu balení tomu nepřidává. Prkotina, ale chytl jste se 😛

      1. Text jsem ale nijak needitoval, co tam bylo v době, kdy vyšla recenze, to je tam stále, žádný původní text vs. aktuální text není 🙂

          1. Chlapi, nehandrkujte sa. Riešite fakt prkotiny ako už niekto včera 18:04 poznamenal. 🙂

    1. Tak update – dnes jsem jej objednal na T. S. Bohemia, brzy tedy snad dorazí, udělám re-test a zařadím do databáze 🙂

      1. Mám tu i Gelid Sirocco RGB, plánuji jej brzo nafotit a otestovat, tak k němu zařadím ten re-test, pokud ten Phantom tento týden dorazí (měl by).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *