Nvidia vydá nové grafiky s čipy Ampere, například RTX 3060 8GB

Nvidia údajně chystá tři nové grafické karty založené na 8nm čipech GA106, GA104 a GA102

V posledních měsících přicházelo mnoho zpráv o tom, jak budou vypadat grafiky nové generace od Nvidie, GeForce RTX 4000 s 4nm GPU architektury Lovelace. Nicméně to nejsou jediné grafiky, které Nvidia připravuje. Firma současně začne prodávat i nové modely založené na staré (nebo můžeme říct současné) generaci 8nm GPU Ampere. Ty tedy minimálně nějakou dobu budou doplňovat novou generaci.

V minulosti se někdy stávalo, že před vydáním nové generace grafik vznikl model či více modelů, které ještě využívaly starší (dosavadní) generaci čipů, ale v nějakých nových konfiguracích, které se pak teba neprodávaly tak dlouho jako originální modely. Obvykle jde asi o snahu upotřebit zbytek čipů ze vyrobených zásob. Toto se prý chystá i v generaci Ampere, kde se teď údajně chystá trojice nových či částečně nových karet. Tato informace pochází od čínského leakera s přezdívkou MEGAsizeGPU, stejného, který stál i u informace o 12GB variantě GeForce RTX 4080.

GeForce RTX 3060 8GB

Prvním a nejvíce „novým“ modelem bude druhá varianta GeForce RTX 3060. Tato karta pro nižší mainstream šla na trh s 12GB pamětí, která je sice příjemně velká, ale pro Nvidii kartu prodražuje (náklady na paměť jsou vyšší než u 8GB RTX 3060 Ti a RTX 3070). To teď má řešit nový model GeForce RTX 3060 8GB, který v souladu se svým označením bude vybaven jen 8GB pamětí, která bude typu GDDR6.

Ovšem tato karta měla 12GB kapacitu z pádného důvodu – vyžaduje to 192bitová sběrnice použitého čipu GA106. Ten je podle leakera použitý i v 8GB kartě, což si však vyžádalo osekání její paměťové sběrnice na 128 bitů. Propustnost tak bude až o třetinu horší než u standardní RTX 3060 12GB (ta má 15,0GHz GDDR6 a propustnost 360 GB/s, 8GB karta by měla k dispozici při stejné frekvenci 240 GB/s). Nvidia by také mohla o něco zredukovat počet výpočetních jednotek (12GB verze má 3584 shaderů / 28 boků SM), ale to zatím nikde psáno není.

Různé nereferenční karty Nvidia GeForce RTX 3060 (Zdroj: Nvidia, via VideoCardz)

Lze čekat, že zhoršená propustnost bude mít negativní dopad na výkon ve vysokých rozlišeních, byť v 1080p by se to mělo projevit méně než v 1440p a 4K. RTX 3060 8GB bude tedy slabší ve výkonu, ale lze doufat, že by se mohla prodávat za nižší cenu. Doufejme o tolik nižší, že tato úspora bude dávat finanční smysl. Třeba nakonec půjde o populární „lidovku“, ale plánovanou částku zatím nikdo neví.

GeForce RTX 3060 Ti s GDDR6X

Druhá karta bude o něco méně odlišná od dosavadních. Půjde o derivát GeForce RTX 3060 Ti, tedy karty s verzí čipu GA104 částečně osekanou na 4864 jednotek FP32 (shaderů).

V tomto případě půjde ovšem o verzi, která by naopak mohla být rychlejší než ta původní. Zatímco normální RTX 3060 Ti má 8GB paměti GDDR6 s efektivní frekvencí 14,0 GHz (propustnost 448 GB/s), Nvidia teď prý chystá do prodeje také verze s pamětí GDDR6X. Kapacita by u nich byla stejných 8 GB, ale propustnost logicky vyšší – pokud by takt byl například 19,0 GHz efektivně, pak by GPU mělo k dispozici 608 GB/s.

GeForce RTX 3060 Ti Gaming X Trio od MSI

Tato karta by tedy měla naopak dosáhnout lepšího výkonu ve vyšších rozlišeních (a v těch nižších by se zlepšení asi mohlo projevit méně). Důvod, proč Nvidia tento model vyrobí, není asi to, že by RTX 3060 Ti byla v dnešní podobě s GDDR6 nevyvážená (dostává víc propustnosti na 1 TFLOPS než RTX 3070). Cílem je asi využití zásob čipů a PCB, které Nvidia a partneři mají vyrobené a nakoupené. GeForce RTX 3060 Ti s GDDR6X asi budou vyráběné z PCB, která byla navržená pro GeForce RTX 3070 Ti (GDDR6X si vyžaduje zvláštní návrh, nelze tedy použít desky pro model s GDDR6).

GeForce RTX 3070 Ti vyráběná z čipů GA102

Třetí karta, kterou Nvidia prý chce rozšířit portfolio generace Ampere, bude také založená na GeForce RTX 3070 Ti, přesněji řečeno to bude přesně tento model, ale s určitou novou variací. Nvidia vyrábí GeForce RTX 3070 Ti z plně aktivovaných čipu GA104. Teď však ale vznikne alternativní konfigurace, která místo toho bude založená na čipech GA102, které ale budou mít ze svých víc jak 10 000 jednotek FP32 asi aktivních jen 6144. Rozdíl ve výkonu by zde neměl být, i když je teoreticky možné, že Nvidia u těchto karet nechá jednotek víc, pak by rychlejší být mohly.

Čip GA102 je výrazně dražší na výrobu, ale pro Nvidii může jeho použití tímto způsobem dávat smysl. Jednak je možné, že má v zásobě nějaké množství čipů, které kvůli rozložení defektů nejsou vhodné k výrobě žádného z dosud existujících modelů, ale zde se konečně podaří je uplatnit.

Nvidia GeForce RTX 3070 Ti Founders Edition (Zdroj: Nvidia)

Druhá možnost je, že Nvidia má kvůli přecenění poptávky v době kryptoměnové horečky už vyrobené tak velké množství těchto GPU, že nevidí možnost je už regulérně prodat v grafikách jako RTX 3080 a podobných. Místo aby zlevnila model RTX 3080 na úroveň, kdy by jich mohla prodat více, se pak firma mohla rozhodnout část čipů GA102 udat na trhu v grafikách GeForce RTX 3070 Ti.

Nejde o zdaleka první případ, kdy vznikne alternativní verze nějaké grafiky, recyklující ořezané verze dražších GPU. Například by měly existovat karty GeForce RTX 3060 Ti založené na čipu GA103 (normálně používaném v GeForce RTX 3080 Ti pro notebooky).

Termín vydání neznámý, mohl by ale přijít brzo

Stejně jako zatím nejsou známé cenovky, které tyto karty mají nafasovat, také momentálně není známo, kdy se začnou prodávat. Pro Nvidii by asi bylo logické je dostat na trh co nejdříve a ideálně předtím, než začnou předvánoční nákupy. Logicky by se tedy nabízelo, že jsou-li informace o jejich přípravách pravdivé, uvede Nvidia tyto novinky někdy tento nebo příští měsíc.

Zdroje: MEGAsizeGPU, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Pozor u GeForce RTX 3050. Existují OEM verze s horšími parametry

Letos na jaře vydala Nvidia novou (relativně) levnou grafickou kartu pro hráče GeForce RTX 3050. Je zatím nejlevnějším modelem značky, podporujícím AI upscaling DLSS a raytracingové efekty. Vypadá to ale, že pod označením RTX 3050 ve skutečnosti existují dvě různé karty. Pokud hodláte tuto kartu kupovat (i jako část celého počítače), měli byste vědět, že některé verze GeForce RTX 3050 mohou mít horší výkon než ty prodávané samostatně. Celý článok „Pozor u GeForce RTX 3050. Existují OEM verze s horšími parametry“ »

 •  
 •  
 •  

Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti, 450W nejrychlejší herní kartu

Přesně jak předpověděly úniky, vydala Nvidia nyní koncem měsíce svou novou nejvýkonnější grafickou kartu pro hráče: GeForce RTX 3090 Ti. Tato novinka staví na stejném základu jako dosavadní top model RTX 3090, ale na rozdíl od něj má čip GA102 poprvé odemčené úplně všechny jednotky a ještě k tomu zvýšené frekvence. Má díky tomu ještě silnější herní výkon, ale cenou za to je také hodně špatná spotřeba a také cena samotná. Celý článok „Nvidia vydala GeForce RTX 3090 Ti, 450W nejrychlejší herní kartu“ »

 •  
 •  
 •  

GeForce RTX 3090 Ti vyjde tento měsíc, problémy zřejmě vyřešeny

Nvidii se letos stalo něco ne úplně obvyklého: firma v na CES 2022 ohlásila příchod nové špičkové grafické karty GeForce RTX 3090 Ti s tím, že do konce ledna se o ní dozvíme víc. Jenže ten pak skončil, aniž by po novém nejvýkonnějším GPU pro hráče bylo vidu nebo slechu. Toto ticho trvá prakticky doteď, aktuálně se ale objevily zvěsti, že GPU přece jenom za několik týdnů dorazí. Karta údajně měla hardwarový problém. Celý článok „GeForce RTX 3090 Ti vyjde tento měsíc, problémy zřejmě vyřešeny“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *