MSI Titan GT77: Na extrémny výkon už netreba lodný kufor

Hodnotenie

Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Hodnotenie

MSI GT77 Titan 12UHS-014CZ je novým kráľom DTR (Desktop replacement), teda notebookov, ktoré majú nahradiť váš stolový počítač. Museli sme si síce dva roky počkať, no oplatilo sa. Titan už nie je ten veľký, hrubý a ťažký neohrabaný kus notebooku, s ktorým cestovať je peklo a nikde sa nezmestí. Dva roky na diete spravili svoje a polovičná hrúbka a o kilo nižšia hmotnosť z neho spravili atléta. Dá sa povedať, že rozdiel od 17″ palcového Raideru (napr. GE76) je už len minimálny. Po dizajnovej stránke ide tiež o výrazné zlepšenie, notebook pôsobí decentne, no zachováva si herného ducha. Neviem, či to bolo zámerom, ale dvojica podsvietených liniek za displejom silno pripomína brzdové svetlá Porsche 911 992. Chválim konektivitu aj dvojité zabezpečenie biometriou, ktoré je veľmi vzácne, a to obzvlášť pri hernom notebooku. Portová výbava je takisto excelentná a navonok tak nie je notebooku čo vytknúť.

Po zovňajšku sa nevyhli zmenám ani vnútornosti, ktoré sú doslova napratané tým najlepším, čo je momentálne dostupné a s 250 W celkovým výkonom ide naozaj o monštrum, o čom svedčí aj 330 W napájací adaptér. Hlavnou otázkou pri teste bolo, ako si chladenie poradí s takým výkonom a či Titan obstojí pri vysokých očakávaniach. Výkon procesora je doslova drtivý, v single core poráža AMD Ryzen 5900HX o 15 až 30 % a v multicore o 50 %. Pri porovnaní so spomínaným súrodencom GE76 s minulou generáciou Core i9-11980HK je výkon ešte priepastnejší a v multicore je Titan v priemere až o 120 % rýchlejší. Nová platforma tiež umožnila výrazné zrýchlenie operačnej pamäte na vysokovýkonnej platforme, čo donedávna bola výsada low voltage modelov v ultrabookoch a aj tu tak vidíme 30 % zlepšenie. Brutálny výkon sa potvrdil aj v syntetických testoch, kde je Titan najvýkonnejším notebookom aký sme u nás testovali. Rozdiely oproti konkurencií tu už nie sú také veľké a držiteľ ocenenia Top notch z minulého roka Legion 7 16 AMD zaostáva len o 10 %. V reálnych hrách sa však rozdiel zase navyšil a to až na 30 %.

Veľmi dobrá správa je, že MSI sa napriek výraznému zoštíhleniu tela podarilo udržať teploty na uzde a komponenty tak nie sú nijako výrazne obmedzované či škrtené, čo sa potvrdilo v testoch Blenderu aj pri porovnávaní režimov. Notebook je dokonca až prekvapivo tichý, testoval som aj oveľa hlučnejšie modely, preto si chladiaci systém zaslúži pochvalu. Hoci pri DTR nebýva výdrž na batériou prioritou, Titan si viedol prekvapivo dobre a v závislosti od režimu vydržal približne 4 hodiny, čo donedávna bola úplne bežná hodnota.

Nový Titan sa naozaj vydaril a pokiaľ hľadáte nekompromisný výkon na cesty, portová výbava a možnosti rozšírenia pamätí sú pre vás dôležité, len ťažko nájdete niečo lepšie. Kritika sa mi hľadá len ťažko, samozrejme cenovka bude pre väčšinu smrteľníkov dychberúca, no pre tých, ktorý takýto notebook využijú na prácu, je návratnosť otázkou pár mesiacov. Na záver si dovolím len trochu zasnívať o nástupcovi, pri ktorom by som privítal celomechanickú klávesnicu, OLED displej a ak to ďalšia generácia procesorov a grafík dovolí, mierne lepšia výdrž by nebola na zahodenie a keby sa ešte podarilo zhodiť zopár sto gramov z hmotnosti, bola by to chuťovka.

Vzhľadom na bezkonkurečné výsledky testov a absenciu zásadných nedostatkov udeľujem MSI GT77 Titan naše najvyššie redakčné ocenenie „Top Notch“.


Testovacie hry máme z Jamy levovej


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS

Grafická karta GeForce RTX 4070 Ti Super Ventus 3X vyšla s BIOSom, s ktorým v MSI (a ani v Nvidii) neboli spokojní. Po jeho druhej revízii existuje aj tretia revízia BIOSu, posledná. Tá zvyšuje limit napájania, ktoré umožňujú dosahovanie vyšších frekvencií GPU. Ide to ale trochu na úkor energetickej efektivity. Aktualizovať, neaktualizovať? To si už musí rozhodnúť každý sám, pokiaľ bude možnosť. Celý článok „Kauza Ventus 3X (RTX 4070 TiS): Finálny vs. pôvodný VBIOS“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *