MSI Titan GT77: Na extrémny výkon už netreba lodný kufor

Blender – test CPU, CUDA a Optix

Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Blender – porovnanie CPU a GPU

Zavádzame nový typ testu, v ktorom vám chceme ukázať rozdiely medzi renderom na CPU a GPU a zároveň sa bližšie pozrieť na termálny manažment, takty a spotrebu v praxi a nie len maximálne či priemerné hodnoty ako v predchádzajúcich stránkach.

Porovnávame teda priebeh testu BMW v najnovšej verzii Blenderu, kde okrem klasického CPU a GPU renderu za použitia CUDA máme možnosť použiť aj novinku Nvidia OptiX, ktorá využíva nové hardvérové prostriedky grafických kariet RTX. Zatiaľ, čo CUDA pracuje so shadermi, tak OptiX na urýchľovanie používa aj RT jadrá a jadrá tensor. Takéto komplexnejšie zapojenie výpočtových jednotiek prináša vyšší výkon a aj efektivita je na lepšej úrovni. Aplikačná podpora je pritom už pomerne slušná a obsiahla. Prehľad editorov, ktoré API Optix podporuje, si môžete pozrieť na stránkach Nvidie. Nvidia to s týmto rozhraním myslí vážne a už nejaký čas vyvíja popri herných ovládačoch aj „štúdiové“, ktoré sú lepšie a rýchlejšie optimalizované pre zmeny v podporovaných aplikáciách.

V prvom grafe sa pozeráte na vývoj taktov procesora v priebehu renderu. Klasický režim CPU postupne klesá zo 4 na 3,6 GHz. Pri kombinovanej záťaži v CUDA režime vidíme pomerne veľký prepad, ktorý nás bude aj ďalej zaujímať. Pri OptiX takty skáču všade možne, ale v tomto režim procesor ani nie je využívaný, takže tento výsledok nás nemusí trápiť.

Spotreba CPU Package ukazuje, že CPU režim v plnom zaťažení si dokáže zobrať až 180 W, táto hodnota však klesá na úroveň 140 W v priebehu testu. CUDA tiež dosiahne podobný hranicu no následne veľmi rýchlo padne na 80 W, z ktorých potom ešte mierne narastie, no nie výrazne. OptiX sa pohybuje na úrovni 30 W.

Veľmi dôležitý je graf teploty procesora. Maximálne zaťaženie procesora sa odráža v teplotách okolo 95 °C, čo nie je málo, no pokles taktov bol len mierny. Kombinovaná záťaž je opäť prezentovaná veľkým prepadom na 70 stupňov, a následný nárast k 95 °C. OptiX poskakuje okolo 60 stupňov, čo je len vedľajší efekt prepojeného chladenia s grafikou.

Zaťaženie grafiky v režime CPU je prakticky minimálne, naopak v CUDA aj OptiX môžete vidieť plné vyťaženie. Všimnite si, že v CUDA je len jeden vysoký skok, ktorý bude príčinou poklesov, ktoré sme videli pri grafoch CPU.

Takty v CPU sú samozrejme na minime, keďže sa dedikovaná grafika nevyužíva. Pri OptiX zase vidíme rovnú čiaru na hodnote 2000, CUDA sa tiež hýbe od 1400–200 MHz. Graf OptiX nám ukazuje výbornú stabilitu pri vysokých taktoch grafiky.

Zaujímavé rozdiely vidíme v spotrebe grafiky, kde OptiX sa hýbe okolo 145 W a CUDA má maximum 168 W. V režime CPU je spotreba prakticky nulová. Namerané hodnoty sú najvyššie, aké sme doteraz videli a to s veľkým odstupom.

Na záver pohľad na teploty GPU. Pri CPU je viditeľná stúpajúca čiara k 38 °C. V OptiX pracuje veľká časť čipu, napriek tomu teplota atakuje len 60 stupňov Celzia, čo je takisto maximum, ktoré bolo dosiahnuté v kombinovanom režime CUDA, pričom práve CUDA máva zvyčajne horšie výsledky. Notebook preto záťaž v teste zvláda ľavou zadnou.

Tak ako vždy, aj teraz môžeme pozorovať rozdiely medzi jednotlivými režimami renderovania v Blenderi. Začneme najpomalším, čo je režim CPU. Treba poznamenať, že ide o doteraz najrýchlejší výsledok, aký sme v tomto režime nemarali. Legion 7 16 AMD stráca na Titan až 46 sekúnd, čiže je takmer 2-násobne pomalší. V CUDA režime je však už Titan rýchlejší len o dve sekundy a v OptiX náskok narástol na tri sekundy.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED

Ako sa hovorí, do tretice všetko dobré. Tretí OLED u nás v teste je po širokáči MSI a obrovi ROG opäť z dielne MSI a tentokrát konečne tradičnejší 32″ formát so 4K rozlíšením a s obnovovacou frekvenciou obrazu až 240 Hz, čo sú špičkové parametre. Okrem toho prináša MPG 321URX tretiu generáciu QD-OLED s 3-ročnou zárukou a veľkým množstvom funkcií, na ktoré sa pozrieme podrobnejšie. Celý článok „Pastva pre oči. Test monitora MSI MPG 321URX QD-OLED“ »

  •  
  •  
  •  

MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších. Celý článok „MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *