Thermalright X-Silent 120: Tichý chod za šrotovné

... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)

Ventilátory Thermalright sú po celú históriu tejto firmy trochu zatienené skvelými pasívmi. Dlho u nich boli nepohodlné aj pomerne vysoké minimálne otáčky. Tie sa už pre väčšin súčasných modelov podarilo skrotiť a X-Silent 120 má nadštandardne nízku aj maximálnu rýchlosť. Jedná sa o najpomalší ventilátor, aký sme doposiaľ testovali. S cenou pod päť eur sa pritom súčasne radí aj medzi to najlacnejšie, čo si môžete kúpiť.

Nie je 33 dBA ako 33 dBA

Hladina hluku uvádzaná jednou hodnotou v dBA je dobrá na rýchlu orientáciu, ale predstavu o tom, ako presne zvuk znie, si z nej nespravíte. To preto, že priemeruje mix hladín hluku všetkých frekvencií zvuku. Jeden ventilátor vás môže rušiť viac ako druhý, hoci obidva dosahujú na chlp rovnaké dBA, ale napriek tomu každý z nich charakterizujú iné dominantné (hlasitejšie) frekvencie. Na dôkladnú analýzu s predstavou o „farbe“ zvuku je nevyhnutné zaznamenávať a posudzovať hladiny hluku naprieč celým spektrom frekvencií, ktoré vnímame.

Spektrograf s úrovňami hluku na jednotlivých frekvenciách zvuku

Robíme to už pri testovaní grafických kariet a robiť to budeme aj pri ventilátoroch, kde to dáva ešte väčší zmysel. Pomocou mikrofónu miniDSP UMIK-1 a aplikácie TrueRTA pre jednotlivé režimy s fixnými dBA meriame aj to, ktoré frekvencie sa na zvuku podieľajú viac a ktoré menej. Sledovaný frekvenčný rozsah je 20–20 000 Hz, s ktorými budeme pracovať v jemnom rozlíšení 1/24 oktávy. V ňom sú zachytené hladiny hluku od 20 Hz do 20 000 Hz až 240 frekvenciách.

Zachytených informácií v spektrografe je o trochu viac, než budeme na prehľadné porovnávania ventilátorov potrebovať. pri testovaní síce vždy nájdete kompletný spektrograf, ale v porovnávajúcich tabuľkách a grafoch budeme pracovať iba s dominantnými frekvenciami (a ich intenzitami hluku) v nízkom, strednom a vysokom pásme. Nízke pásmo frekvencií predstavuje pritom 20–200 Hz, stredné 201–2000 Hz a vysoké 2001–20 000 Hz. Z každého z týchto troch pásiem vyberáme dominantnú frekvenciu, teda tú najhlasitejšiu, ktorá sa najviac podieľa na zložení zvuku.

K dominantnej frekvencii udávame aj intenzitu jej hluku. Tá je však v tomto prípade v inú váhu decibelov než sú tie, na ktoré ste zvyknutí z meraní hlukomerom. Namiesto dBA tu máme dBu. Jedná sa o jemnejšiu váhu, ktorá sa navyše vyjadruje záporne. Na to si dajte pri študovaní výsledkov pozor – intenzita hluku -70 dBu je vyššia ako -75 dBu. Podrobnejšie sme túto problematiku rozoberali v článku Vyznajte sa v meraniach frekvenčných charakteristík zvuku.

Aby bolo vôbec možné tieto merania realizovať s uspokojivou opakovateľnosťou meraní, sú vyžadované prísne akustické zabezpečenia. Pre zaznamenanie tých istých hodnôt na všetkých frekvenciách naprieč opakovanými meraniami používame akustické panely. Tie zabezpečujú, aby sa zvuk do mikrofónu vyodrážal vždy rovnako bez ohľadu na rozloženie ostatných predmetov, ktoré máme v testlabe. Východisková hladina hluku pred každým meraním je prirodzene takisto rovnaká. Miestnosť, v ktorej meriame, je odhlučnená.

Na presné meranie frekvenčných charakteristík zvuku je dôležité udržiavať stále akustické podmienky. Na ich vytvorenie používame súpravu akustických panelov.

Tak ako na hlukomeri aj na mikrofóne je na zvýšenie rozlíšenia parabolický goliér. Ten je špeciálne v tomto prípade nielen na zosilnenie, ale aj odfiltrovanie dobrých ruchov, ku ktorým či chceme alebo nie za mikrofónom dochádza. Reč je o telesnej aktivite používateľa (testera). Bez tohto prídavku by bolo v spektrografe zachytené napríklad aj ľudské dýchanie. To však zadná (vypuklá) strana límca úspešne odráža mimo snímač mikrofónu. Spektrograf vďaka tomu obsahuje iba informácie o zvuku, ktoré vydáva samotný ventilátor.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD

Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami. Celý článok „Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Thermalright má nový chladič SSD, HR-10 2280 s dvoma heatpipe

Najnovší chladič SSD od Thermalright (HR-10 2280) nadväzuje na HR-09 2280. Zadanie k návrhu jeho konštrukcii znelo, zdá sa, nasledujúco – zvýšiť chladiacu efektivitu pri súčasnom znížení výšky. Výsledkom je pasív s výrazne väčším počtom rebier, než ich je u staršieho modelu, a namiesto jednej heatpipe sú to už dve, aby bola dostupná plocha (rebier) využívaná rovnomernejšie. Celý článok „Thermalright má nový chladič SSD, HR-10 2280 s dvoma heatpipe“ »

  •  
  •  
  •  

S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče

Kedysi o ne núdza nebola, teraz sú pomerne vzácne – procesorové chladiče s menšími, 92-milimetrovými ventilátormi, ktoré sú kompatibilné aj s užšími skrinkami. Jednu takúto novinku vydal aj Thermalright. Chladič Assassin X 90 SE sa bude čoskoro hodiť pri výbere vhodného riešenia pre úspornejšie varianty desktopových procesorov Intel (Raptor Lake) aj AMD (Raphael) s TDP 65 W a nižším. Celý článok „S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Iba som rýchlo preletel výsledky. Vyzerá ako príjemne prekvapenie, za tú cenu nie je čo riešiť.
    Jedná vec ma irituje u mnohých ventilátorov je že ich pomalé verzie väčšinou majú minimálne otáčky identické alebo veľmi podobné ich rýchješím verziám. Ale chápem že je oveľa lacnejšie inak naprogramovať kontroler alebo dať iný rezistor ako urobiť novú verziu vnútorností.

  2. Pekne, tá výhoda nižších vibrácií bude hlavne pri týchto lacnejších ventilátoroch do lacných rezonujúcich skriniek dosť dôležitá. Zaujíma ma ale či sa tie vysoké vibrácie týkajú iba P12 alebo aj P12 PWM, keďže pri PWM verzii sa Arctic na svojom webe chváli nízkymi vibráciami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *