Thermalright X-Silent 120: Tichý chod za šrotovné

Základ metodiky, veterný tunel

Ventilátory Thermalright sú po celú históriu tejto firmy trochu zatienené skvelými pasívmi. Dlho u nich boli nepohodlné aj pomerne vysoké minimálne otáčky. Tie sa už pre väčšin súčasných modelov podarilo skrotiť a X-Silent 120 má nadštandardne nízku aj maximálnu rýchlosť. Jedná sa o najpomalší ventilátor, aký sme doposiaľ testovali. S cenou pod päť eur sa pritom súčasne radí aj medzi to najlacnejšie, čo si môžete kúpiť.

Základ metodiky, veterný tunel

Predtým, než sa pustíte do čítania metodiky s rozborom všetkých detailov, tak sa pozrite ešte na testovací tunel ako celok. To je srdce celého systému, ku ktorému sa pripájajú ďalšie tepny (manometer, vibrometer, powermeter, …). Pevnou súčasťou tunela je z meracích prístrojov iba anemometer.

Tvar veterného tunela je inšpirovaný Venturiho trubicou, ktorá sa na merania prúdenia kvapalín a plynov používa už dlho. Venturiho efekt pre potreby snímania rýchlosti vetra je známy aj z leteckého priemyslu. Konštrukcia na meranie počítačových ventilátorov má ale svoje špecifiká, ktoré tento náš návrh v sebe odráža.

Jednotlivé parametre veterného tunela HWC na testy ventilátorov sú výsledkom fyzikálnych simulácií a praktického laborovania. Všetky detaily (záhyby, použitý materiál či povrchová úprava) majú svoje opodstatnenie a je takto navrhnuté z nejakého konkrétneho dôvodu. Jednotlivé konštrukčné detaily si postupne preberieme v rámci opisu meraní čiastkových veličín.

Teraz si ešte v krátkosti rozvedieme niektoré veci, ktoré sa do textu nasledujúcich kapitol tematicky nehodia. A síce napríklad to, že je kostra veterného tunela prácou 3D tlačiarne (PLA). Hrubý výtlačok bol, samozrejme, následne dôkladne opracovávaný brúsením, tmelením, leštením a lakovaním. Dôležitá je najmä hladká povrchová úprava vnútorných stien.

Pri spájaní jednotlivých častí sa kládol dôraz na to, aby bezchybne lícovali, aby boli bezchybne vytesnené (k tomu sa ešte vrátime pri opise testovacích postupov na meranie tlaku), ale takisto aby sa používaním nepovoľovali spoje. Všetko je síce pre servisné účely rozoberateľné, ale zaistené tak, aby sa pri používaní a napríklad aj pod náporom vibrácií zachovali stále vlastnosti. Závity sú zaistené buď matičkami s istiacou vložkou alebo závitovým lepidlom. Záleží na tom, kde sa čo viac hodí.

Keď sa práve veterný tunel nepoužíva, je uzatvorený v prachotesnej komore. Okrem technického vybavenia a jeho správneho skladovania je pre objektívne výstupy dôležité aj to, aby boli všetky meracie prístroje skalibrované podľa etalónu. Bez toho by nebolo možné si za svojimi výsledkami stať a opierať sa do špecifikácií výrobcov. Preto sú dôležitou výbavou metodiky aj protokoly o kalibrácii. Testovanie prebieha pri teplote okolitého vzduchu 21–21,3 °C, vlhkosť je zhruba 45 % (± 2 %).

Ventilátory nám prichádzajú na testy minimálne v dvoch kusoch toho istého modelu. Ak sú odchýlky niektorej z nameraných veličín väčšie ako 5 %, tak pracujeme aj s treťou či štvrtou vzorkou a priemerná hodnota je tvorená výsledkami ventilátorov, ktoré vychádzali najpodobnejšie a rozdiely medzi nimi sa zmestili pod 5 %.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD

Jeden z najvýkonnejších chladičov SSD trochu pripomína éru masívne rebrovaných pasívov, ktoré kedysi bývali na základných doskách. Thermalright je pritom dobre známy produkciou malých chladičov s veľkým počtom rebier. Takáto koncepcia v podobe chladiča HR-10 2280 má bodovať aj na SSD. A veruže sa jej darí aj vo veľkom porovnaní s takmer 60 konkurenčnými riešeniami. Celý článok „Test Thermalright HR-10 2280, prvotriedneho chladiča SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Thermalright má nový chladič SSD, HR-10 2280 s dvoma heatpipe

Najnovší chladič SSD od Thermalright (HR-10 2280) nadväzuje na HR-09 2280. Zadanie k návrhu jeho konštrukcii znelo, zdá sa, nasledujúco – zvýšiť chladiacu efektivitu pri súčasnom znížení výšky. Výsledkom je pasív s výrazne väčším počtom rebier, než ich je u staršieho modelu, a namiesto jednej heatpipe sú to už dve, aby bola dostupná plocha (rebier) využívaná rovnomernejšie. Celý článok „Thermalright má nový chladič SSD, HR-10 2280 s dvoma heatpipe“ »

  •  
  •  
  •  

S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče

Kedysi o ne núdza nebola, teraz sú pomerne vzácne – procesorové chladiče s menšími, 92-milimetrovými ventilátormi, ktoré sú kompatibilné aj s užšími skrinkami. Jednu takúto novinku vydal aj Thermalright. Chladič Assassin X 90 SE sa bude čoskoro hodiť pri výbere vhodného riešenia pre úspornejšie varianty desktopových procesorov Intel (Raptor Lake) aj AMD (Raphael) s TDP 65 W a nižším. Celý článok „S Assassin X 90 SE Thermalright prebúdza nízke vežovité chladiče“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Vďaka za parádny test.
    Iba som rýchlo preletel výsledky. Vyzerá ako príjemne prekvapenie, za tú cenu nie je čo riešiť.
    Jedná vec ma irituje u mnohých ventilátorov je že ich pomalé verzie väčšinou majú minimálne otáčky identické alebo veľmi podobné ich rýchješím verziám. Ale chápem že je oveľa lacnejšie inak naprogramovať kontroler alebo dať iný rezistor ako urobiť novú verziu vnútorností.

  2. Pekne, tá výhoda nižších vibrácií bude hlavne pri týchto lacnejších ventilátoroch do lacných rezonujúcich skriniek dosť dôležitá. Zaujíma ma ale či sa tie vysoké vibrácie týkajú iba P12 alebo aj P12 PWM, keďže pri PWM verzii sa Arctic na svojom webe chváli nízkymi vibráciami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *