Thermalright má nový chladič SSD, HR-10 2280 s dvoma heatpipe

Thermalright HR-10 2280

Najnovší chladič SSD od Thermalright (HR-10 2280) nadväzuje na HR-09 2280. Zadanie k návrhu jeho konštrukcii znelo, zdá sa, nasledujúco – zvýšiť chladiacu efektivitu pri súčasnom znížení výšky. Výsledkom je pasív s výrazne väčším počtom rebier, než ich je u staršieho modelu, a namiesto jednej heatpipe sú to už dve, aby bola dostupná plocha (rebier) využívaná rovnomernejšie.

Oproti svojmu predchodcovi je pasív nového chladiča Thermalright HR-10 2280 o približne 4 mm nižší, ale pri väčšej šírke. Namiesto 32 (HR-09) má HR-10 až 43 rebier.

Hrúbku rebier a rozstupy medzi nimi Thermalright neuvádza, ale v obidvoch prepadoch pôjde pravdepodobne o menšie miery. Z čelného pohľadu s proporčnými rozdielmi v rozmeroch je evidentné, že samotný pasív (rebrovanie) HR-10 je na dĺžku podobný (ako u HR-09) a o 14 mm väčšiu dĺžku spôsobuje najmä heatpipe, ktorá z tela vystupuje výraznejšie než u staršieho pasívu. HR-10 už nepoužíva jednu heatpipe (ako HR-09), ale dve. Síce zrejme s o trochu menším priemerom (v špecifikáciách Thermalright je uvádzaných „iba“ 5 mm), ale to nič nemení na tom, že rebrovanie bude využívané efektívnejšie.

Odhliadnuc od použitia dvoch heatpipe je tu zvolená i rozumnejšia poloha, kde opačná strana heatpipe končí v strede radiátora (a nie navrchu, blízko okraja, ako je to v prípade HR-09).

Medzigeneračne sa zmenil aj profil rebier, ktorých tvare už nemá agresívne výstupky, ale jedná sa o obdĺžnik so zrezanými rohmi. Na lepšie prúdenie vzduchu telom pasívu bez ohľadu na orientáciu je plášť po celej svojej ploche dierovaný. Radiátor HR-10 má tradične hliníkové rebrá, základňa je medená. Na šírku má tento chladič 23,7 mm (t.j. šírku samotného SSD M.2 presahuje iba minimálne), na dĺžku 90 mm a na výšku 43,8 mm.

Podporované sú výhradne 80 mm dlhé SSD. Iné formáty na oboch stranách základňu nepresahujú, takže by s nimi nebolo možné buď SSD zapojiť do slotu alebo ho prichytiť k dištančnému stĺpiku. Kompatibilita s obojstrannými SSD je zatiaľ nejasná a podľa toho, že Thermalright neuvázda „plávajúcu“ výšku chladiča s ohľadom na výšku SSD tak, ako zvykne, s podporou radšej nepočítajte. S dostupných obrázkov sa zdá, že fixné, bez možnosti posunu závitu, sú i diery v držiaku montážneho systému. Chcelo by to používateľský manuál, ku ktorému sme sa žiaľ nedopátrali.

Hmotnosť chladiča HR-10 má byť 85 g, čo je oproti HR-09 iba o 5 gramov viac, do ktorých sa nezmestí ani jedna heatpipe. Použitého materiálu na radiátor HR-10 bude tak pravdepodobne o trochu menej, ale vďaka väčšej ploche rebier (hoci na jedno rebro bude pripadať menšia hrúbka a menšie sú aj vzájomné rozstupy) s efektívnejším predávaním tepla na rozhraní heatpipe–hliníkové rebrá–okolité prostredie, bude popri optimálnom prietoku vzduchu systémových ventilátorov dosahovaný pravdepodobne predsa len vyšší chladiaci výkon. Thermalright sa týmto dopĺňa ponuku vhodných modelov aj pre SSD PCIe 5.0 bez vlastného chladiča. Aj keď otázka je, koľko takých výhľadovo bude…

Chladič Thermalright HR-10 sa už dostáva na sklady obchodov a cena začína na 14 USD.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia. Celý článok „Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD

Jeden z najrebrovanejších chladičov SSD vôbec. Axagon pri modeli CLR-M2XT pristúpil k priečnemu uloženiu rebier, čim sa tento chladič líši od všetkých ostatných (v rámci Axagonu). Rebrá sú prirodzene kratšie a na jedno pripadá menšia plocha, ale zase je ich viac a pre dosiahnutie čo najvyššieho chladiaceho výkonu sa konštruktéri snažili dobre pracovať aj s výškou. Ale zase tak, aby bola zachovaná pokiaľ možno čo najlepšia kompatibilita. Celý článok „Axagon CLR-M2XT. So 40 rebrami na výkonné SSD“ »

  •  
  •  
  •  

Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty

Do databázy chladičov SSD konečne pribúdajú výsledky zahrievania SSD bez chladiča. Tie ukazujú, do akej miery je ktorý chladič prospešný, respektíve o koľko zrazí teploty radiča a pamätí. Niektoré naozaj výrazne, u iných je to horšie. Dôvodov k tomu je viac, dôležité je mať ale kontrolu, čo a za akých okolností sa deje. Možno nakoniec dospejete k záveru, že namiesto chladiča základnej dosky použijete nejaký alternatívny. Celý článok „Detailná analýza: Ako veľmi chladiče SSD znižujú teploty“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Proc vyrobce zakrytoval horni cast chladice jakousi plastovo ozdobnou destickou ?
    Blika ta krytka alespon ? Kdyz prasit, tak poradne LOL

    1. V těch místech jsou distanční opěrky, je to s trochou snahy vidět na fotografii profilu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *