AOC CQ32G2SE: väčší rýchly monitor za štyristo eur

Detaily

Zahnuté herné monitory sa pomaly ale isto stávajú mainstreamovou záležitosťou. O miesto na vašom stole chce zabojovať aj novinka CQ32G2SE od AOC, ktorá sa snaží ohúriť ohúriť veľkými číslami, respektíve 32 palcami a obnovovacou frekvenciou displeja 165 Hz. Konkurencia je však tvrdá a silných vyzývateľov nájdeme aj vo vlastných radoch, nielen u konkurencie. Oplatí sa priplácať za väčšiu uhlopriečku?

Základné parametre


Balenie a výbava

Balenia AOC monitorov sa vždy vyznačujú zaujímavou grafikou a ani tentokrát tomu nie je inak.

Obsah skrýva klasické príslušenstvo v podobe dokumentácie, napájacieho adaptéru a dvojice video káblov (HDMI a DisplayPort).

Stojan je veľmi podobný tomu, aký ste videli pri CU34G2XQ27G2U. Rozdiel je, že červená časť okolo úchytu sa zmenšila len na tenkú linku.

Miernu zmenu dizajnu možno vidieť aj pri druhej časti stojanu, tentokrát sa mierne zmenil tvar. Zachovaná bola červená linka na zadnej časti ako aj otvor na kabeláž.

Naďalej platí, že na spojenie oboch častí stojana nepotrebujete žiadne nástroje a je to len otázka pár sekúnd.

Zadná strana sa opäť nesie v tradičnom duchu, aký ste videli pri predchádzajúcich modeloch. Uprostred teda úchyt VESA 100 × 100 a po stranách dvojica červených „šípiek“ na zvýraznenie herného ducha.

Za čo výrobcu pochválim je rýchla inštalácia stojana k monitoru bez nutnosti použiť akékoľvek nástroje alebo skrutky.

Pohľad na prednú stranu ukazuje veľký zahnutý panel s antireflexnou úpravou, bezrámčekový dizajn z troch strán a už tradičnú bradu s červenou linkou, aká je aj pri iných modeloch tohto výrobcu.

Zadná strana nemá podsvietenieRGB, podobne ako sme to u AOC už viackrát videli. Herný dojem tak navodzujú len červené linky na oboch bokoch panelu aj samotnom stojane, čo sme si už povedali.

Portová výbava sa tentokrát obmedzila len na video vstupy a audio výstup, čo je v porovnaní s inými modelmi krok späť. Konkrétne tu máte dvojicu HDMI 2.0 a jeden DisplayPort 1.2, ktoré dopĺňa audio jack na pripojenie slúchadiel. Zamrzí absencia rozbočovača USB, obzvlášť, keď už bol prítomný na Q27G2U.

Na ovládanie slúži 5 tlačidiel na spodnej hrane monitora, podobne ako pri predchádzajúcich testovaných modeloch výrobcu.

Na rozdiel od Q27G2U a CU34G2X však novinka ponúka len obmedzené možnosti polohovania a to iba naklonením displeja v rozsahu -5 do +23 stupňov.

Je škoda, že monitor neponúka žiadne výškové a ani otočné polohovanie, ako je tomu u iných modelov AOC. Absencia funkcie pivot je však pochopiteľná vzhľadom na zahnutie panelu.

Backlightbleed hodnotím negatívnou známkou, nakoľko monitor má viacero odchýlok podsvietenia po celej ploche displeja, ktoré sú pomerne viditeľné. Rozhodne sme tu už mali lepšie výsledky. Podobné chyby uniformity sme videli už pri Gigabyte G32QC, kde som ich rovnako kritizoval. Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj kolorimetrickou sondou.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena

4K monitory s kvalitným panelom už nemusia byť výsadou len majetnejších používateľov, čo sme si ukázali v poslednej recenzii U27V4EA od AOC. Uhlopriečka 27″ je ale nevyhnutné minimum, pri ktorom už dokážete rozlíšenie 4K oceniť. Na menšej kvôli škálovaniu, obzvlásť vo Windowse nevyužijete jeho plný potenciál. Na minimalizovanie vplyvu škálovania budete potrebovať väčší panel, a vtedy prichádzajú na rad 32″ monitory ako U32P2. Celý článok „AOC U32P2: Väčšia uhlopriečka, vysoké rozlíšenie, ľudová cena“ »

 •  
 •  
 •  

AOC U27V4EA: 4K na 27″ pre sporivých, ale s panelom IPS

Monitory s rozlíšením 4K sú tu s nami už nejaký ten rok, ale ich výraznejšiemu rozšíreniu dlho bránila vyššia cena. Za solídnejšie modely ste zaplatili aj viac ako 500 eur a tie lacnejšie zase často ponúkali pomerne nekvalitné panely s matricou TN. Doba sa však zmenila a 4K monitor už nemusí byť výsada, ale bežný mainstreamový produkt. Presne o to sa snaží firma AOC s novinkou U27V4EA. Celý článok „AOC U27V4EA: 4K na 27″ pre sporivých, ale s panelom IPS“ »

 •  
 •  
 •  

Agon by AOC: rebranding, expanzia a novinky medzi monitormi

Herná divízia firmy AOC prechádza menšou transformáciou. Jej značka mení názov na Agon by AOC a zastrešovať má aj príslušenstvo mimo segment monitorov. To napríklad myši, podložky pod myš, klávesnice či headsety. Všetky tieto veci sa tak zjednocujú pod spoločnú hlavičku. Okrem toho je pre AOC nových aj zopár monitorov, z ktorých jeden má 360 Hz panel a tieniace štíty, ďalší zase 5120 px na šírku. Celý článok „Agon by AOC: rebranding, expanzia a novinky medzi monitormi“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. „+ 165 Hz s FreeSync aj podporou G-Sync“

  NE! Monitor ma FreeSync Premium a protoze ten je dle specifikace AdaptiveSync, kterou podporuje NVidie skrze svuj program GSync Compatible, mohl by teoreticky i pro GeForce karty byt AdaptiveSync funkcni. Vyrobce to vsak nikde neuvadi. A ani NVidia ho nema oficialne mezi podporovanymi displeji pro GSync Compatible, tudiz neni mozne napsat, ze ma podporu GSync. To je navic spatne, protoze GSync a GSync Compatible jsou dve ruzne veci.
  Pokud by recenzent GSync Compatible ozkousel a fungovalo to, tak by to bylo pekne, ale v clanku jsem to nenasel, pokud jsem to teda neprehledl.

  Jinak teda tyhle zakrivene monitory nechapu, nelibi se mi to a vubec nerozumim, ze to nekomu nevadi, ze je to zakrivene. Nevim, asi je to tim, ze jsem cely zivot zvyknuty na rovne obrazovky. Maximalne kdysi davno byly vypoukle, ovsem to bylo taky hrozne. 😉

  1. Ahoj, upravil som trochu terminológiu, nakoľko je to presne tak ako píšeš. Testoval som G-Sync Compatible režim, ktorý je možné v nastaveniach aktivovať, hoci monitor v zozname nie je a priamo podporuje len FreeSync Premium s AS. Chcel som to napísať jednoduchšie, aby to bolo zrozumiteľné, že G-Sync sa dá aktivovať…

   Zahnuté monitory mi dávajú zmysel pri dvoch scenároch:
   1. setup 3 monitorov, kedy vznikne pekný panoramatický obraz
   2. širokouhlé 21:9 a širšie, 34″ palcové a väčšie monitory. Pri takýchto treba to zahnutie, aby boli okraje stále v zornom poli, nakoľko pri rovnom panely sú už rozmazané, mám to testované…

  1. Ahoj, tento model nám výrobca zatiaľ neponúkal, takže to pokladám za nepravdepodobné…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *