AOC CQ32G2SE: väčší rýchly monitor za štyristo eur

Obrazové vlastnosti

Zahnuté herné monitory sa pomaly ale isto stávajú mainstreamovou záležitosťou. O miesto na vašom stole chce zabojovať aj novinka CQ32G2SE od AOC, ktorá sa snaží ohúriť ohúriť veľkými číslami, respektíve 32 palcami a obnovovacou frekvenciou displeja 165 Hz. Konkurencia je však tvrdá a silných vyzývateľov nájdeme aj vo vlastných radoch, nielen u konkurencie. Oplatí sa priplácať za väčšiu uhlopriečku?

Obrazové vlastnosti

Vlastnosti displeja sme otestovali pomocou sondy Datacolor Spyder5Elite. Displej má matricu VA s uhlopriečkou 31,5″ a tradičným pomerom strán 16:9, rozlíšenie má 2560 × 1440 px, antireflexnú úpravu a rovnomerné rámčeky z troch strán. Zabudnúť nesmieme ani na zahnutie 1500R, ktoré patrí k najväčším na trhu. Hlavná predajná stránka displeja je 165 Hz obnovovacia frekvencia v kombinácii s FreeSync premium s rozsahom 48–165 Hz. Výrobca udáva 121 % pokrytie spektra sRGB a 90 % pri AdobeRGB, kontrast 3000:1 a 1 ms dobu odozvy MPRT. Medzi špecifikáciami však nájdete aj menej lichotivé parametre ako nezaujímavý jas 250 nitov. Taktiež treba spomenúť, že 165 Hz je dostupných len pri pripojení cez DisplayPort. HDMI je obmedzené na 144 Hz.

Kvalitu zobrazenia sme porovnali v základnom režime, teda takom, v akom bude monitor hneď po rozbalení. V ňom sme namerali 99 % sRGB, 86 % AdobeRGB, 95 % DCI-P3 a 85 % NTSC. Ide o pomerne dobré hodnoty vzhľadom na herný monitor, no videli sme už aj lepšie. Pochválim farebnú odchýlku Delta E s hodnotou 1,08 a pomerne presné režimy Gamma s hodnotami 2.2, 1.9 a 2.3. Nameraný maximálny jas bol len 219 nitov, čo je ešte menej ako udáva výrobca. Pri sRGB režime je jas ešte nižší. Rovnako uniformita nevykazuje zrovna najlepšie výsledky, čo sme však videli už aj pri zobrazení čiernej farby, nejde teda o žiadne prekvapenie.

Input Lag a Response Time

Na monitore sme odmerali aj input lag a to vo viacerých režimoch Overdrive.

V základnom nastavení sme namerali 12,9 ms, postupným prepínaním na režimy Slabé, Střední a Silné vidíme mierne zníženia na hodnoty 12,7, 12,5 a 12,1 ms. Ide o priemerné hodnoty, top monitory dosahujú hodnoty pod 10 ms, no videli sme už aj horšie s číslami okolo 15 ms a viac. Treba upozorniť, že tieto hodnoty sú namerané pri zapnutom režime Low input lag, bez neho sú výrazne vyššie,

Na stránke výrobcu nájdete informáciu 1 ms response time, teda rýchlosti obnovy pixelov. Táto hodnota však platí pre MPRT, pri ktorom sa veľmi znižuje jas. Ostatné režimy Overdrive ponúkajú rovnaký jas. Vzhľadom na to že pri zapnutom MBR a režime Boost overdrive je výrazne znížený jas, ktorý už v základnom stave nie je zrovna najvyšší, nebude takéto nastavenie zrovna ideálne na používanie. Taktiež treba spomenúť ďalšie obmedzenie a to, že MBR + Boost sú aktívne len pri vypnutom Adaptive-Sync a len do 75 Hz, čím vlastne prídete o hlavnú výhodu monitora a to 165 Hz obnovovaciu frekvenciu. Z tohto dôvodu nemá dôvod sa zaoberať režimami MBR a Boost a sústredíme sa len na základné hodnoty Overdrive. Z obrázkov môžete postrehnúť len minimálne rozdiely pri eliminácii ghostingu, ktorý je aj voľným okom pomerne viditeľný. Volil by som teda režim Střední, kde už trochu vidieť zmenšenie stopy za ufom, no stále to nie je ideálne. Konkurenčné monitory v tejto oblasti ponúkajú lepšie výsledky.


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nový monitor AOC: Displej posadený na kokpite auta rallye

Pod značkou AOC vyšlo už niekoľko nevšedných monitorov, ktoré charakterizoval najmä výstredný stojan. Nedávno oznámený model PD27 však znovu posúva latku netradičnosti. Nosná konštrukcia je inšpirovaná klietkou závodného automobilu. A aby to ako celok dávalo zmysel aj v kontexte s cieľovou skupinou, má monitor obnovovaciu frekvenciu až 240 Hz. Cena je pritom, no… posúďte sami. Celý článok „Nový monitor AOC: Displej posadený na kokpite auta rallye“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita

Dizajnové monitory AOC sa v spolupráci so Studio F.A.Porsche sa rozrástli o nový kúsok. Naposledy testovaný Q27T1 zaujal netradičným stojanom a nový U32U1 plánuje v tomto trende pokračovať. Pridáva však k tomu väčšie rozmery aj rozlíšenie a širšie možnosti polohovania. Rovnako sa chce ukázať skvelým podaním farieb pre grafickú prácu, či veľmi solídnou portovou výbavou. Bude však dizajn jediným dôvodom na kúpu? Celý článok „Test monitora AOC U32U1: keď je dizajn priorita“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

AOC Q27G2U – 144 Hz monitor za babku

Herné monitory AOC sa k nám dostávajú na testy pravideľne a túto značku ste už videli na zahnutom 34″ modeli a rovnako aj 240 Hz TN. Oba tieto monitory však sú  pomerne drahé, ako to už pri špičkových herných komponentoch a príslušenstve býva zvykom. Q27G2U je pre zmenu vďaka dostupnejšej cene zameraný na širšie publikum, no napriek tomu má však veľa spoločného s podstatne drahším CU34G2X. Celý článok „AOC Q27G2U – 144 Hz monitor za babku“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. „+ 165 Hz s FreeSync aj podporou G-Sync“

  NE! Monitor ma FreeSync Premium a protoze ten je dle specifikace AdaptiveSync, kterou podporuje NVidie skrze svuj program GSync Compatible, mohl by teoreticky i pro GeForce karty byt AdaptiveSync funkcni. Vyrobce to vsak nikde neuvadi. A ani NVidia ho nema oficialne mezi podporovanymi displeji pro GSync Compatible, tudiz neni mozne napsat, ze ma podporu GSync. To je navic spatne, protoze GSync a GSync Compatible jsou dve ruzne veci.
  Pokud by recenzent GSync Compatible ozkousel a fungovalo to, tak by to bylo pekne, ale v clanku jsem to nenasel, pokud jsem to teda neprehledl.

  Jinak teda tyhle zakrivene monitory nechapu, nelibi se mi to a vubec nerozumim, ze to nekomu nevadi, ze je to zakrivene. Nevim, asi je to tim, ze jsem cely zivot zvyknuty na rovne obrazovky. Maximalne kdysi davno byly vypoukle, ovsem to bylo taky hrozne. 😉

  1. Ahoj, upravil som trochu terminológiu, nakoľko je to presne tak ako píšeš. Testoval som G-Sync Compatible režim, ktorý je možné v nastaveniach aktivovať, hoci monitor v zozname nie je a priamo podporuje len FreeSync Premium s AS. Chcel som to napísať jednoduchšie, aby to bolo zrozumiteľné, že G-Sync sa dá aktivovať…

   Zahnuté monitory mi dávajú zmysel pri dvoch scenároch:
   1. setup 3 monitorov, kedy vznikne pekný panoramatický obraz
   2. širokouhlé 21:9 a širšie, 34″ palcové a väčšie monitory. Pri takýchto treba to zahnutie, aby boli okraje stále v zornom poli, nakoľko pri rovnom panely sú už rozmazané, mám to testované…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *