Vydanie pasívneho chladiča Noctua presunula do 2. kvartálu

Začiatok roka je pre Noctuu v znamení odkladov

Roadmapy Noctua ešte nedávno dávali šance na to, že by sa pripravovaný unikátny chladič určený na bezventilátorovú prevádzku mohol začať predávať každým dňom. Nakoniec si ale budete musieť ešte nejakú tú chvíľu nechať zájsť chuť – z kraja roku totiž nevyjde. Spolu viacerými chystanými produktmi potichu preplával do druhej štvrtiny 2021. Niečo zaujímavé v tej prvej ale predsa len zostalo.

Koncom júla/června Noctua avizovala veľa atraktívnych produktov naplánovaných na začiatok nového roka. Pohľad na najatraktívnejší z nich sa naskytol už vtedy. A hoci prototyp obrieho pasívu vyzeral dobre a už vcelku kompletne, niečo ho predsa len zbrzdilo. Či za tým stoja obmedzené výrobné kapacity alebo nejaké vývojárske záležitosti a zlepšovanie konštrukcie (spomeňte, ako Noctua kedysi neskoro prišla s použitím regulácioe PWM, ale to čakanie stálo za to!), môžeme len špekulovať.

Dôležité je, že skôr ako v apríli sa obrí pasív Noctua neobjaví a aj avizované uvedenie na trh medzi štvrtým a šiestym mesiacom tohto roka sa môže nakoniec zmeniť. Nebolo by to nič výnimočné, historicky sa niektoré produkty v plánoch Noctuy posúvali aj viackrát. Napríklad biele ventilátory Chromax boli pôvodne tiež naplánované na Q1/2021, ale na roadmape z jedenásteho mesiaca minulého roka sa objavili už v Q2/2021 a v tej aktuálnej sú až v Q3/2021. Noctua tieto zmeny v plánoch robí nenápadne, bez nejakého mediálneho upozornenia. Všetko je však verejné k nahliadnutiu v tomto odkaze, kde dochádza k pravidelným aktualizáciám roadmapy.

Teraz bol ten presun pomerne masívny, z piatich naplánovaných vecí sa posunuli až štyri. Vrátane čiernych verzií ventilátorov NF-A12x25, čiernej verzie chladiča NH-U12A a krytov preň určených. Jedna atraktívna a možno zo všetkých pôvodne plánovaných vôbec najatraktívnejšia vec však zostala. A síce nové lacnejšie chladiče z radu Redux sú stále v plánoch na prvý kvartál. Veríme, že ich termín uvedenia spolu s podrobnými špecifikáciami vám už čoskoro oznámime.

Prvým reprezentantom cenovo dostupnejších chladičov Noctua bude pravdepodobne model s označením NH-U12 redux, ktorý bol už na Computexe 2019. Vychádza z jednovežového NH-U12S, akurát by mohol mať o jednu heatpipe menej (tzn. v tomto prípade štyri) a lacnejší 120 mm ventilátor NF-P12 redux-1300 PWM. Ale ktovie, toto sú odhady na základe viac než rok starých fotografií z výstavy, za ten čas sa mohlo mnohé zmeniť.

Prototyp chladiča Noctua NH-U12 redux na expozícii Computex 2019

Na tretí kvartál roka sa podľa súčasnej predpovede môžete tešiť na užitočné príslušenstvo ku ventilátorom. Konkrétne na prevodník z 24 V na 12 V (ten sa môže hodiť napríklad na lepšiu kompatibilitu priemyselných ventilátorov Noctua iPPC) a 8-cestný rozbočovač. Veľkolepé by mohlo byť zavŕšenie roka s nástupcom úspešného dvojvežového chladiča NH-D15 a novej generácie 140 mm ventilátorov. Nezostáva, než držať palce, aby sa väčšina vecí podarila zrealizovať a pustiť do sveta v očakávanom čase.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

MMN 3080 – najrýchlejšia herná zostava v našich testoch

S príchodom novej generácie komponentov sa nám naskytla možnosť postaviť prvú ukážkovú zostavu, ktorú som nazval MMN 3080. Ide o spojenie produktov Metallic Gear, MSI a Noctua (MMN) a kľúčového komponentu, ktorým je nová grafika GeForce RTX 3080 vo vyhotovení MSI Gaming X Trio. V kombinácii s najnovším procesorom Core i9-10900K ide o najrýchlejšiu hernú zostavu, akú sme v redakcii mali. Celý článok „MMN 3080 – najrýchlejšia herná zostava v našich testoch“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Vyhodnotenie súťaže o mikiny Noctua NP-H1.brown

Máme dobré správy pre dvoch čitateľov, ktorí sa zapojili do jesennej súťaže. Za preukázanú aktivitu a trochu šťastia im posielame dve mikiny Noctua. A veruže je na ne vonku už i vhodné počasie. Pokiaľ sme vás dnes nevyžrebovali nezúfajte, vyjde to na budúce – príležitostí niečo vyhrať na HWCoolingu bude ešte veľa a NP-H1 sú koniec koncov k dispozícii aj v maloobchodnom predaji. Celý článok „Vyhodnotenie súťaže o mikiny Noctua NP-H1.brown“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Súťaž, jeseň 2020: Ktorý z produktov Noctua je najlepší?

Procesorový chladič, ventilátor, termopasta alebo nejaké drobné príslušenstvo? Sme zvedaví, tak sa pýtame, čo z ponuky Noctuy je z vášho pohľadu najatraktívnejšie. Nemusí ísť iba o súčasný kus hardvéru, ale i starší komponent či naopak taký, ktorý je ešte len v plánoch na nadchádzajúce obdobie. Svojho favorita uveďte do komentára a zapojte sa tak do hry o mikinu s motívmi Noctua. Celý článok „Súťaž, jeseň 2020: Ktorý z produktov Noctua je najlepší?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

 1. Vydání pasivního chladiče Noctua původně přesunula z Q4/2020. Snad tedy bude Q2/2021 konečná, protože ukazovat prototyp na jaře 2019 a začít ho prodávat až za dva roky mě přijde už jako velká prodleva.

  1. To je zdání v konkurenci nadprodukce velmi kolísavé kvality. Na důsledné odladění sériové výroby v celé šíři mohou být dva roky i docela šibeniční. Cílová skupina je navíc velmi malá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *