AOC CU34G2X: 500-eurový rýchlik s 21:9 a 3440 px na šírku

Detaily

V ďalšom teste monitorov sa pozrieme na nový herný kúsok od AOC. Ultraširokouhlé monitory v posledných rokoch naberajú na popularite a to najmä v hernej komunite. Po dizajnovom Q27T1 je herný CU34G2X úplne inou dimenziou, kde prvoradý je herný zážitok. Napriek tomu sa nenechá zahanbiť ani po stránke vzhľadu. Má šancu stať sa vašim novým herným monitorom?

Základné parametre


Balenie a výbava

Škatuľa je prekvapivo kvalitná a s dobrou grafikou. Okrem monitora na nej možno vidieť aj niektoré základné parametre ako obnovovaciu frekvenciu 144 Hz, režimy PIP/PBP, podporu Adaptive Sync či zahnutie 1500R.

V balení nájdete okrem monitora stojan skladajúci sa z dvoch častí, napájací kábel, káble HDMI a DP, dokumentáciu a návod na zloženie.

Spodná časť stojana má dvojicu výstupkov, ktoré zapasujete do druhej časti a následne dotiahnete skrutku, ktorá sa tu nachádza. Stačiť vám na to budú dva prsty, netreba použiť skrutkovač.

Posuvnú časť stojanu po pripojení k základni stačí následne len zapojiť do monitora a skladanie je hotové. Na pripojenie tejto časti k monitoru opäť nepotrebujete skrutky, stačí ju len zasunúť do dier na zadnej strane monitora a zakliknúť. Odmontovanie je rovnako jednoduché, stačí zatlačiť páčku na spodku štvorcového úchytu, čím sa stojan uvoľní z tela monitora. Keby ste chceli použiť vlastný stojan, monitor podporuje VESA 100 × 100.

Po zložení oboch častí stojana a pripojení k monitoru to vyzerá takto.

Predná strana monitora je okrem červených liniek pomerne nenápadná. Stojan podporuje otáčanie až 30° v oboch smeroch, výškové nastavenie aj náklon. Na to sa pozrieme neskôr.

   

Zadná strana má vyslovene herný nádych s ostrými hranami a červenými linkami.

Všetky porty sa nachádzajú na ľavej strane, respektíve pravej pri pohľade z prednej strany monitora. Konektor na napájací adaptér je na druhej strane.

Je tu dvojica HDMI 2.0b a dvojica DisplayPort 1.4 plus konektor na slúchadlá. Adaptive Sync je podporovaný pri oboch pripojeniach, plných 144 Hz však dosiahnete len pri použití DisplayPort. HDMI je obmedzené na 100 Hz.

Nechýba tu ani rozbočovač USB, ktorý ponúka štvoricu portov štandardu 3.0. Jeden z nich je určený aj pre rýchle nabíjanie, napríklad vášho smartfónu. Na využitie hubu budete potrebovať kábel USB typu B.

Na pravej strane podobne ako na Q27T1 nájdete päť tlačidiel, ktoré slúžia na ovládanie menu OSD. Veľmi sa podobá na to z minulej recenzie monitora AOC, no ponúka viac nastavení. Ukážeme si ho nižšie v článku. Tlačidlá pôsobia lacno a v noci je problém trafiť to správne kedže nie sú nijako podsvietené. Viackrát sa mi preto stalo, že som monitor vypol, keď som chcel ísť do nastavení. Istú vinu má na tom indikátor zapnutia, pod ktorým by som očakával práve tlačidlo na zapnutie, no nie, to je naľavo od neho. A hneď druhé je práve menu. Musel som tak vždy nahmatať úplne pravé tlačidlo a posunúť sa o jedno doľava. Privítal by som teda podsvietené tlačidlá a možno lepšie, ergonomickejšie riešenie. Úplne ideálny je však joystick, aký nájdeme na LG či monitoroch Samsung.

Spomínali sme už možnosť polohovania monitora. Nastaviť si môžete výšku a to od 30 do 157 mm od podložky. Vrchná hrana monitora sa tak hýbe od 395 do 522 mm od stola. Náklon je možný hlavne nahor a to o cca 21,5°, v opačnom smere je to 3,5°, čo si však ani nevšimnete. Neviem si však predstaviť scenár, kedy by ste chceli mať ultrawide takto nahnutý.

Tenké herný a bočné rámčeky  dodávajú na elegancii aj modernom dojme. Vzhľadom monitor rozhodne nesklame. Jediné, čo tu ako na hernom monitore nenájdete, je RGB podsvietenie, čo je však podľa mňa zbytočnosť a monitor môže mať aj vďaka tomuto o niečo nižšiu cenovku. Príplatky za prvky RGB bývajú niekedy pomerne vysoké.

Rohranie menu sa veľmi podobá na to z dizajnového AOC Q27T1 s tým rozdielom, že tu pribudli herné a nastavenia PIP. PIP a PBP si ukážeme v ďalšej sekcii. Herné nastavenia ponúkajú možnosť voľby jedného z piatich režimov – FPS, RTS, Racing, Gamer1, Gamer2 a Gamer3. Prvé tri už majú upravené niektoré parametre, zvyšné tri si môžete prispôsobiť podľa seba. Pri voľbe týchto režimov sa však zablokujú niektoré iné nastavenia, napríklad farieb monitora. Nájdete tu tiež možnosť upraviť tiene, aby vás nepriateľ neprekvapil v nejakom tmavom rohu. Upraviť môžete tiež farby, čo by som nazval úpravou saturácie, kde viete pridať viac farby alebo ich úplne stiahnuť na čiernobiely obraz. Nechýba možnosť zobraziť FPS (displeja, nie GPU). Nájdete tu tiež Low Blue mode pre šetrenie očí pri čítaní. Z herných funkcií je tu ešte Overdrive, Low Input Lag a MBR. Low Input Lag ako už názov napovedá má zabezpečiť nižšie oneskorenie, čo si samozrejme otestujeme. Overdrive má režimy Weak, Medium a Strong a slúži na minimalizovanie motion blur pri ktorom môžete vidieť ghosting, teda duchov na obraze. Použitím Overdrive viete duchov eliminovať, no často za cenu artefaktov. MBR (motion blur reduction) tiež slúži na eliminovanie motion blur, avšak iným spôsobom. Využíva blikanie displeja v rovnakej frekvencii ako je obnovovacia frekvencia. Pri tejto funkcii nemôžete mať zapnutý Adaptive Sync.

Než sa pustíme do testov, zaujímavé je ešte pozrieť sa na blacklight bleed, ktorý je v tomto prípade minimálny, za čo dávam výrobcovi pochvalu. Oproti minulému AOC monitoru je to veľký rozdiel.

Samozrejme ako vždy platí, že každý panel je iný a váš kúsok môže byť lepší, ale aj horší. Uniformitu si v nasledujúcej kapitole premeriame aj sondou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom

Pri pohľade na U32P2CA môžete zažiť mierne deja-vu. Ide totiž o vynovenú verziu U32P2, ktorý sme pred nejakým časom testovali. Novinka navonok neponúka žiadne zmeny a neprináša ani nový panel, ale jedno zásadné zlepšenie, ktoré ocenia najmä používatelia notebookov. Ako už možno podľa modelového označenia tušíte, ide o USB-C konektor. A nie hocijaký, ale s podporou 65 W nabíjania aj DisplayPort 1.2. Celý článok „AOC U32P2CA – Známa tvár s nový trikom“ »

  •  
  •  
  •  

Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc

Příchod technologie OLED do herních monitorů trval dlouho a šel tak trochu oklikou, kdy nejpočetnější jsou velkoplošné monitory založené na panelech z televizí, kde se OLEDy uchytily dřív. Už se ale konečně objevují i standardní herní modely v obvyklých stolních velikostech a také s rozlišením, které je pro hry dnes asi pořád optimální – 2560 × 1440 bodů. AOC teď vydává takový herní model s úhlopříčkou 26,5 palce a 240Hz frekvencí. Celý článok „Dostupný herní OLED monitor. AOC má 26,5″ a 1440p pod 24 tisíc“ »

  •  
  •  
  •  

Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C

V poslednej dobe sme otestovali dvojicu monitorov AOC zo série P2, ktoré zaujali dobrým pomerom ceny a výkonu. Chýbala im však jedna vec a tou je USB-C. V závere testu U28P2A sme ale spomenuli, že výrobca začal ponúkať aj verzie s absentujúcim konektorom a dnes sa preto pozrieme na jeden z nich. Konkrétne ide o novinku CU34P2C s 34″ zahnutým panelom LCD. Celý článok „Test monitora AOC CU34P2C. Vo výbave konečne aj USB-C“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *