Intel Comet Lake-H pro notebooky je tu. Až 5,3GHz a složitý boost

Intel uvádí novou 10. generaci 45W procesorů pro výkonné notebooky. Vysoká ST turba, ryychlejší paměti...

Tento měsíc Intel uvádí nové procesory Comet Lake-S pro desktop (platforma LGA 1200) s až 10 jádry, ale také jejich 45W BGA verzi pro výkonné herní notebooky. Tyto čipy s označením Comet Lake-H společnost vydala nyní, takže se můžeme podívat na jejich parametry. Tyto novinky přináší bezprecedentní turbo boost až 5,3 GHz, ovšem je to s nimi, stejně jako se spotřebou těchto procesorů, docela komplikované.

Špičkou nabídky procesorů Intel Comet Lake-H pro notebooky je Core i9-10980HK, které je osmijádrem s 16 vlákny a 16MB L3 cache, má i odemčený násobič pro OC. Základní frekvence je 2,4 GHz při výchozím 45W TDP, volitelně je možné tento procesor ale nastavit na 65W zvýšené cTDP, pak je základní frekvence 3,1 GHz. Nejzajímavější je zde jeho jednovláknový boost, který je až 5,3 GHz – to bude stejná hodnota, jakou mají mít desktopové modely Core i9-10900K. Tento boost je dosažitelný maximálně na dvou jádrech najednou.

Thermal Velocity Boost…

S boostem to ale není tak jednoduché, procesory Comet Lake-H třídy i9 a i7 maj tzv. Thermal Velocity Boost, který je zodpovědný za posledních 200 MHz frekvence, ale procesor do něj může vstoupit jen pokud má nízkou teplotu. Základní boost je tedy 5,1 GHz. Hranice důležité pro Thermal Velocity Boost jsou dvě. Do 65°C je dostupný celý, takže CPU může vylétnout až na 5,3 GHz. Mezi 65°C a 85°C je dostupný poloviční bonus, takže maximum je 5,2 GHz. Nad 85°C není TVB aktivní vůbec, takže dostanete jenom 5,1 GHz. Thermal Velocity Boost není zdá se také automatický, musí být zapnutý výrobcem notebooku, ovšem u highendových strojů se snad vždy budou firmy snažit.

… a Turbo Boost Max 3.0

Ani s oněmi 5,1 GHz to ale ještě není úplně jednoduché, toto zdá se pořád není úplně standardní turbo boost, jako jsme na něj byli zvyklí dříve. Core i9 a i7 mají současně i technologii Turbo Boost Max 3.0, která spočívá v tom, že některá z jader dosahují vyšší frekvence než ostatních (můžete to už znát z platformy X299). Oněch 5,1 GHz, které Intel uvádí jako teplotně nezávislý boost, platí právě pro Turbo Boost Max 3.0, tedy jenom preferovaná jádra. Na těch ostatních by to možná mohlo být 5,0 GHz, ale nevíme to jistě. Intel také bohužel neuvádí maximální boost pro všechna jádra, ať už bez Thermal Velocity Boostu, nebo s ním.

Spotřeba v boostu může být více než dvojnásobná proti TDP. Výchozí PL2 (limit spotřeby pro boost) je u Core i9-10980HK 107 W, přičemž výchozí doba, po kterou ho CPU může držet, než má jeho spotřeba jít zpátky na 45W TDP, je 56 sekund. Toto mohou výrobci notebooku upravit, Intel údajně doporučuje zvýšit PL2 až na 135 W pro vyšší výkon během onoho minutového boostu.

Zlepšení výkonu, která Intel uvádí, jsou pro Core i9-10980HK s grafikou GeForce RTX 2080 Super proti čtyřjádru Core i7-7820HK s grafikou GeForce GTX 1080

A teď už k dalším modelům. K předchozímu asi dost extrémnímu CPU Intel přidal ještě jedno osmijádro, Core i7-10875H. To je hodně zajímavé, protože by mělo být levnější, ale pořád má 16 vláken, 16MB L3 cache a vlastně se tedy asi liší jenom o něco nižšími takty. Při delší zátěži, kdy se vyčerpá krátkodobé turbo, by se stejným chlazením a 45W TDP možná toto CPU mohlo být modelu i9 hodně blízko.

TDP je pořád 45W, ale tentokrát je volitelně naopak možné ho snížit na 35 W. Při 45 W je základní frekvence 2,3 GHz. Maximální turbo s Thermal Velocity Boostem je 5,1 GHz, bez něj (ale s Turbo Boost Max 3.0) je 4,9 GHz.

Další dva procesory i7 už jsou ale jenom šestijádra s HT (12 vlákny) a 12MB L3 cache. Core i7-10850H má základní frekvenci 2,7 GHz, maximální turbo s TVB je 5,1 GHz a bez něj (stále je to Turbo Boost Max 3.0) 4,9 GHz. Další model v řadě Core i7-10750H má všechny tyto frekvence o 100 MHz nižší, jinak je stejný. Tedy základ 2,6 GHz a maximální turbo 4,8–5,0 GHz. TDP obou je opět 45W snížitelné na 35 W.

A nakonec má v nabídce Intel ještě dvě čtyřjádra s osmi vlákny a 8 MB L3 cache. Opět jsou 45W s možností sešněrování na 35 W. Core i5-10400H má frekvenci 2,6 GHz v základu a 4,6 GHz jako maximální boost. Core i5-10300H má základ 2,5 GHz a boost 4,5 GHz. U těchto je vše zjednodušené tím, že ani Thermal Velocity Boost, ani Turbo Boost Max 3.0 nemají. Jejich jedno/málovláknový boost je tedy bez komplikací.

Přehled modelů procesorů Intel Core 10. generace řady H (Comet Lake-H)

Kromě vyššího turba také rychlejší paměti

Hlavní přínos těchto procesorů je ona vyšší frekvence pro jendovláknové aplikace, u nejvyššího modelu o 300 MHz vyšší pro 9. generaci, ale i u nižších modelů je velký skok. Loňský Core i5-9300H a i5-9400H jela ještě v jednovláknových programech jenom na 4,1 a 4,3 GHz.

Schéma konektivity platformy Intel Comet Lake-H

Kromě toho také Comet Lake-H podporuje standardně rychlejší RAM. Zatímco předchozí generace oficiálně umí jenom DDR4-2666, tyto nové čipy už i DDR4-2933. Minimálně u modelu Core i9-10980HK (podle našich zdrojů i u dalších) budou někdy notebooky používat i paměti DDR4-3200, což je z pohledu Intelu přetaktování (mělo by to fungovat stabilně, jen to firma negarantuje).

S Comet Lake-H se objeví přes sto (nejen) herních notebooků

Také dnes byly oznámeny první herní notebooky s těmito procesory. Intel uvádí, že by jich mělo být přes sto různých modelů. Přes třicet z nich by mělo mít tenké šasi s tloušťkou do 20 mm. Chlazení těchto CPU zvlášť u nejvyšších modelů s vysokým PL2 bude určitě zajímavá problematicky, nicméně tato oblast se vyvíjí, takže nyní je v notebooku zvládnutelné i to, co by před pár lety byla šílenost. Nicméně vysoké příkony se podepíší na nízkých výdržích baterie při vytíženém CPU a také bude klást větší zátěž na akumulátor, kde by tyto stroje mohly být náchylnější na opotřebovávání a ztrátu výslednou kapacity (na tom se nicméně podílejí i přídavná herní GPU).

 

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

EKWB má vodní blok s Peltierem, prý dostane i9-10900K na 5,7 GHz

Od doby, kdy to před dvěma lety Intel použil na známém demu 5GHz 28jádra, asi víte, že pomocí podchlazené vody se dá chladit CPU tak, aby mělo nižší teploty a dosáhlo vyšší frekvence. Není to ale nic moc praktického. Ovšem alternativou by mohlo být termoelektrické chlazení s Peltierovým článkem, které se teď možná chystá na trh. Připravuje ho EKWB a už bylo ukázáno první demo toho možná průlomového chladícího výkonu. Celý článok „EKWB má vodní blok s Peltierem, prý dostane i9-10900K na 5,7 GHz“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Konečne vychádza Core i3-10100F, budgetové CPU bez iGPU

Drvivá väčšina procesorov z rodiny Comet Lake-S vyšla hromadne v druhom kvartáli tohto roka, vrátane výkonnejších modelov F a slabších Core i3. Ale azda najočakávanejší procesor Ci3-10100F, teda s odstaveným grafickým jadrom, na seba nechal čakať – do maloobchodného predaja prichádza až teraz. A znovu sa bude uchádzať o lacnú možnosť s najatraktívnejším pomerom cena/výkon. Celý článok „Konečne vychádza Core i3-10100F, budgetové CPU bez iGPU“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook

Herný rad ROG Zephyrus od Asus už určite dobre poznáte, veď len nedávno sme vám priniesli test vrcholového modelu Duo 15. Línia Zephyrus však začala jedným produktom, no v dnešnej dobe toto označenie nesie viacero modelov. Jedným z nich je aj M15, ktorý však s pôvodným Zephyrus nemá veľa spoločného. Navonok totiž pôsobí ako bežný notebook a bez vychytávok v podobe druhého displeja či AAS. Celý článok „Asus ROG Zephyrus M15 – netradične tradičný notebook“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *